PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=172596}
7,3 30 129
ocen
7,3 10 1 30129
7,4 24
oceny krytyków
Capote
powrót do forum filmu Capote

...Notrycznie odkładamy różne rzeczy "na później". Nawet o tym nie myśląc. Przecież każde jakieś coś ma swoje jakieś "później".
"Później": konsekwencje, wyrzuty sumienia, rozmyślania, kara...
"Teraz" jest dobre. Owe "teraz" może trwać dniami, miesiącami nieraz latami a czasem to ułamek sekundy, tylko chwila.
Kiedy świetność "teraz" przeminie przychodzi "później". Wystarczy dodać do niego jedynie sylabę a nabiera przerażającego wydźwięku...
...ZA późno...

Takie myśli i wiele wiele innych naszło mnie po obejrzeniu "Capote'a".
Bo jest to film niebanalny. Myślę, że można zaliczyć go do trudnych, ale nienużących. Oglądając go wystarczy sam fakty patrzenia, nie trzeba zanosić się śmiechem w przerwach zapychając usta popcornem lub zasmarkać "hektar lasu" szeleszcząc kolejnym otwieranym Velvetem. Patrzysz.
Ikoną filmu jest fenomenalny Philip Seymour Hoffman, który powala.
Idąc na ten pokaz zupełnie serio myślałam "Wiele krzyku o nic." Kolejne przedoskarowe wazelinowanie!" Przykro stwierdzić tak bywało.
Ale nie. Nie tym razem. Chylę czoła!!! Majstersztyk!
I warto również zwrócić uwagę na muzykę, która dodaje scenom prawidłowy odcień i przyjemnie uspokaja.

Długo bym jeszcze mogła polecać.
Po prostu zobaczcie!!!

Pozdrawiając czekam na riposty :)))

ocenił(a) film na 10
Gajowa

Jestem w szoku... bardzo pozytywnym!!!

Czytajac zapowiedz myslalam sobie... ot co moze byc ciekawego w tym filmie?? A okazal sie po prostu wspanialy.

Zgadzam sie muzyka swietnie podkreslala klimat filmu...gra aktorska?? Po prostu majstersztyk...ehhh...no jak dla mnie same pozytywy. A co do roztrzasania konkretnych scen...to poczekamy az reszta sobie obejrzy film :))

ocenił(a) film na 8
Imaginary_Sins

Zwróciliście (-łyście?:) uwagę, jak Hoffman "grał ciałem" - jak mlaskał, jak dostawał tików, jak gestykulował? I jak nie nużył tę grą przez całe dwie godziny?

Czapki z głów!!!

Ale się nie zgadzam - moim zdaniem film był za długi, a jednocześnie zbyt wyciszony, zbyt chłodny. Ja rozumiem - "Z zimną krwią" :-) Ale ten chłód i techniczna kontemplacja spowodowały, że nie uważam tego za filmu za dzieło sztuki, a doskonałe realizacyjnie tło do popisu Hoffmana. Choć muszę przyznać, że dwa czy trzy momenty, w których wychodzą z Capota wcale nie piękne, a "zimnokrwiste" motywy - doskonałe.

ocenił(a) film na 9
marlon

Źle uformowałam akapity. Chyliłam czoła i majstersztykowałam przed Hoffmanem :p Zgodzę się, że film to głównie jego rola a "Capote" sam w sobie mistrzostwem nie pachnie :)

"Gra ciała"...Taak. Po prostu pięknie, płynnie i z lekką naturalnością.
Tarcie oczu, odchrząkiwanie praca dłoni...

Gorąco pozdrawiam!!

Gajowa

zgadzam sie.
juz od pierwszej sceny film naprawde mnie wciagnal, a hoffman- no po prostu brak słow, fenomenalna rola! naprawde bylam szczeze zaskoczona bo po zwiastunie myslalam ze bedzie to niezwykle nudny film. a co otrzymalam? genialne aktorstwo, wciagającą fabułe ze szczyptą humoru i tragedii oraz swiadomosc ze to jeden z najlepszych filmów jakie ostatnio widzialam. naprawde gorąco polecam!!

użytkownik usunięty
_myslicielka_

Zgadzam się z przedmówcami, a nawet z Markiem ;)
Rzeczywiście film zawdzięcza wszystko Hoffmanowi, a właściwie obsadzie. Oprócz niego ciekawe role zagrali (jak zwykle) na drugim planie Chris Cooper i Bruce Greenwood.
PSH zachwycił mnie nie tylko mlaskaniem, ale też zapinaniem guzików płaszcza, jakby Capote nie mógł wyprostować dłoni i wciąż mu zwisała w dół. Aktor ma niesamowite wyczucie oraz potrafi być bezlitosny wobec granej postaci, choć to zawsze przemyślane.
Co do nominacji - zdecydowanie za dużo. Szczególnie dla C. Keener (choć ją bardzo lubię), która niewiele zagrała. Widziałem wszystkich nominowanych do Oscara aktorów (za wyjątkiem Terrence Howarda w "Hustle & Flow"), PSH jest z nich zdecydowanie najlepszy. Obawiam się jednak, że nagroda pójdzie w łapki sztywnego Davida Strathairna :(

ocenił(a) film na 8

Ja też zgodzę się z poprzendikami. Ale mi się Keener też podobała. Uważam nawet, że bardzo dobrze zagrała!

ocenił(a) film na 9
Kiki

Moim zdaniem Keener zagrała poprawnie, była postacią przyjemną i miło się na nią patrzyło. Ale oscar?! Co to to nie :)

Gajowa

ja jeszcze nie mialam okazji widziec 'Capote', ale wypowiem sie na temat Keener i Oscara - może akademia chce w koncu dać jej nagrode za całość jej tworczości - chyba sie zgodzicie ze jest troche niedoceniona, a jest dobra aktorką (chociaż moje zdanie jest troche nie obiektywne :D ;P)

ocenił(a) film na 10
marlon

Zgodze sie, ze film byl bardzo wrecz "chlodny" ale to mi sie podobalo... Nie lubie jak z kazdego rogu ekranu atakuje mnie wscikla sugestia "mysl tak jak Ci kaza" a uszy atakuje wsciekla i zajadla wielka ilosc dzwiekow niezbednych i tych absolutnie nie potrzebnych...

Co do Hoffmana... mysle, ze gdyby nie on ten film stracilby wiele na swojej jakosci. Jego gra byla wspaniala, a rola jaka mial do zagrania trudna i mysle, ze z tym zgodzi sie kazdy... Ale wybrnal z zadania tego...wlasnie po mistrzowsku :))

Aha jeszcze Clifton Collins Jr zwrocil moja uwage... nie wiem tak na prawde czemu. Hmmm...nie chcialabym psuc ogladania tego filmu innym, wiec i tym razem powstrzymam sie od opisywania o co mi chodzi ;))) A moze o oczy... :P

ocenił(a) film na 9
Imaginary_Sins

A propo Cliftona Collinsa Jr. Nie znałam wcześniej tego aktora, "Capote" był pierwszym filmem, w którym go widziałam. I szczerze powiem - nie umiem się ustosunkować do jego roli. Co zapadło mi w pamięć to miałam wrażenie, że non stop oblizywał usta :p
Mówił zdanie-kropka-język się wysuwał. Wabaczcie, wiem że to brzmi śmiesznie, ale było to dla mnie niczym natręctwo ;)
A co do jego gry to nie wiem...nie wiem, nie wiem :)

ocenił(a) film na 10
Gajowa

Wiesz Gajowa...ja na to nawet nie zwrocilam uwagi az tak bardzo, a moze inaczej nie przeszkadzalo mi to..ale sadze, ze to bylo bardziej zwiazane z rola jaka gral niz pewnym zachowaniem osobniczym ;))

Ja go w czys widzialam... ale patrze na jego filmografie i nie kojarze :|

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones