film

Co wiesz o Elly?

Darbareye Elly
2009
1h 59m
7,4 7 322
oceny
7,4 10 1 7322
7,5 12
ocen krytyków
Spędzająca czas nad morzem grupka przyjaciół traci z oczu podczas sztormu zabraną ze sobą dziewczynę o imieniu Elly. więcej mniej
Co wiesz o Elly? zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Srebrny Niedźwiedź
Film zdobył nagrodę Srebrny Niedźwiedź oraz 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Iran dla Europy
Dystrybutor powinien zagrać va banque i zafundować filmowi Farhadiego promocję godną hollywoodzkiej... ... czytaj więcej

Ahmad, Irańczyk mieszkający w Niemczech, postanawia odwiedzić swoich przyjaciół. Właśnie zakończył nieudane małżeństwo z Niemką i oświadczył, że wolałby związać się z Iranką. Jego przyjaciele organizują wypad nad Morze Kaspijskie. Sepideh, kobieta z grupy bez pytania bierze ze sobą Elly, pracującą w żłobku. Panuje przyjacielska i radosnaAhmad, Irańczyk mieszkający w Niemczech, postanawia odwiedzić swoich przyjaciół. Właśnie zakończył nieudane małżeństwo z Niemką i oświadczył, że wolałby związać się z Iranką. Jego przyjaciele organizują wypad nad Morze Kaspijskie. Sepideh, kobieta z grupy bez pytania bierze ze sobą Elly, pracującą w żłobku. Panuje przyjacielska i radosna atmosfera. Przyjaciele powoli domyślają się, dlaczego Sepideh zabrała ze sobą znajomą. Podczas sztormu dziewczyna przepada w dziwnych okolicznościach. Młodzi ludzie nie wiedzą, co mają zrobić, nie mają nawet kontaktu do najbliższych dziewczyny.

na podstawie
Asghar Farhadi (materiały do scenariusza, historia) / Azad Jafarian (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja
AP Manana
studio
Dreamlab
tytuł oryg.
Darbareye Elly
inne tytuły
About Elly Miedzynarodowe
About Elly Wielka Brytania
więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Cena kłamstwa?

ocenił(a) film na 8

O czym jest obraz Farhadiego? O tajemniczym zaginięciu młodej kobiety? O weekendowym wypadzie naznaczonym tragedią? Raczej nie. W "Co wiesz o Elly?" najważniejsze wydają się być kłamstwa. Wychodząc od drobnych sytuacji twórca "Rozstania" buduje wielopiętrowe fabuły, w których nie znajdziemy moralizatorstwa ani...

jaki sztorm??

ocenił(a) film na 7

Co z tym sztormem, w krótkim opisie i dwóch dłuższych - wczoraj oglądałam, nie było żadnego sztormu, trochę fal i wiatr, latawce puszczali - czy autorzy tych opisów widzieli kiedyś sztorm...?

Czy tylko ja odniosłam wrażenie, że Elly popełniła samobójstwo...?
Symboliczna scena z latawcem, no i to zdanie "Bo czasem lepszy jest przykry koniec niż
przykrości bez końca".

Oprócz tego, że dzięki temu filmowi mogłam przyjrzeć się innej kulturze, to w ogólnym zarysie nie podobał mi się. Po prostu dość nudny i nic się w nim nie wydarzyło. Nie zaskoczył, nie trzymał w napięciu.

Świetny film, umiejętnie poprowadzone tempo akcji, wiarygodnie zarysowane postacie, wplecione dyskretne akcenty humorystyczne dla złagodzenia napięcia.
A film trzyma w napięciu, zmusza do myślenia, nie obraża widza łatwymi rozwiązaniami. Bardzo dobrze ujął aspekty filmu w swojej recenzji Michał Walkiewicz.
Niezwykle...

więcej