PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=89817}

Cyrk

The Circus
7,8 3 409
ocen
7,8 10 1 3409
7,9 8
ocen krytyków
Cyrk
powrót do forum filmu Cyrk

Tuż po sukcesie najsłynniejszego filmu Charliego Chaplina przyszła pora na "Cyrk". To okres świetności tego artysty, kręci wtedy (po "Cyrku") tak niezapomniane perełki światowego kina jak "Światła wielkiego miasta", "Dzisiejsze czasy", następnie "Dyktatora", "Monsieur Verdoux" i "Światła rampy". Jednocześnie "Cyrk" jest ostatnim całościowym filmem niemym. Produkcję rozpoczęto 2 listopada 1925 roku, jednak przerwano (od 5 grudnia 1926 roku do 3 września 1927) zakończono zaś 19 listopada 1927 roku. Tak jak w "Gorączce złota" Chaplin jest autorem muzyki, scenariusza i głównym reżyserem, a także producentem (Chaplin-United Artists), autorem zdjęć - jak zwykle niestrudzony Roland Totheroh, a operatorami kamer równie niestrudzeni Jack Wilson i Mark Marlatt. Podstawą koncepcji była myśl Chaplina, przedstawiająca go w sytuacji, z której nie da się uwolnić (późniejsza scena z małpami na arenie cyrkowej), fabuła skonstruowana wokół farsy połączonej z horrorem jest komiczno-romantycznym melodramatem.

Charlie - włóczęga przypadkowo trafia do wędrownego cyrku, którego interesy źle stoją. Ścigany przez policję wpada na scenę, gdzie budzi zainteresowanie publiczności znudzonej dotychczasowym programem. Otrzymuje więc zatrudnienie jako klaun, ale cały szkopuł w tym, że jest śmieszny wtedy, kiedy stara się takim nie być. Zakochuje się więc w córce właściciela cyrku (w tej roli Merna Kennedy). Wkrótce do cyrku przybywa nowa gwiazda Rex Linoskoczek (Harry Crocker - początkowo po ukończeniu studiów miał zostać maklerem, ale zdecydował, że musi zająć się aktorstwem), który kradnie serce Merny. Próba rywalizacji z Rexem doprowadziła go do przygody na linie, która była koncepcją filmu o czym pisałem wyżej.

Tuż po Georgii Hale, która rewelacyjnie zagrała w "Gorączce złota" nowym odkryciem Chaplina została Merna Kennedy, przyjaciółka Lity Gray. Georgia Hale miała podpisaną umowę z Chaplinem do 31 grudnia, ale nie wiedzieć czemu, nie została zaangażowana do tej roli. Merna była aktorką musicalową, to obejrzenie przez Chaplina musicalu w Operze Masona w Los Angeles zadecydowało o zaangażowaniu ją w tę rolę. Poza tym właściciela cyrku grać miał Henry Bergman, ale nie wyraził zgody na bicie dziewczyny więc obsadzono go w roli klauna, ojczyma zaś zagrał w jego miejsce Allan Garcia. Ponadto w "Cyrku" zagrali: Henry Bergman, Stanley Sanford, Betty Morrissey (też w "Gorączce złota") i inni.

Film wspaniały, należący do czołowego kanonu światowego kina, kręcony z niesamowitym mozołem: 6 grudnia 1925 roku burza zniszczyła część dekoracji, następnie zwarcie instalacji elektrycznej doprowadziło do wybuchu, wskutek czego scenerię trzeba było odtwarzać, w dodatku po mniej więcej miesiącu zdjęć, okazało się, że materiał roboczy jest porysowany wskutek czego kręcona od nowa.

Film "Cyrk" można uznać za "szczęściarza", bo realizację udało się doprowadzić do końca. Prapremiera światowa odbyła się 6 stycznia 1928 roku w Strand Theatre w Nowym Jorku, w Los Angeles 3 tygodnie później. Film podobnie jak poprzedni (patrz - "Gorączka złota") odniósł wielki sukces. Polecam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones