The Crucible

2 godz. 4 min.
7,1 17 010
ocen
7,1 10 17010
9 761
chce zobaczyć
7,0 5
ocen krytyków
{"rate":7.0,"count":5}
{"type":"film","id":8773,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/The+Crucible-1996-8773/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Czarownice z Salem
 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  W pierwszej kolejności bronimy siebie. A jeżeli do tej obrony niezbędne jest niszczenie innych, znajdzie się wielu, którzy nie będą mieli oporów żeby tak postąpić. To zaskakujące jak ten film stał się bardziej aktualny w obecnych czasach, niż był w 1996 roku. To teraz możemy na codzień niemalże obserwować jak opowiadanie kłamstw lub zwykła głupota wynikająca z niewiedzy, może szybko przekształcić się w zainfekowanie myślenia społecznego, któremu towarzyszy masowa histeria. Nie trzeba daleko szukać - w okresie obecnej pandemii to hejt wobec pracowników służby zdrowia, niszczenie ich samochodów, nie wpuszczanie do sklepów itd. Jest też w filmie wspaniały motyw, pokazujący co to znaczy zachować się przyzwoicie (słowa prof. Bartoszewskiego) - wystarczy nie legitymizować kłamstw.

 • Ezo_Okami ocenił(a) ten film na: 7

  Agatonik Szkoda, że film ani książka nie zajmuje się niestety tą kwestią, ale głównym motywem oskarżeń były po prostu zatargi międzysąsiedzkie. John Proctor był najbogatszym właścicielem ziemskim w okolicy Salem, posiadał nieruchomości w Ipswich i dwie tawerny. Z trzech małżeństw miał 21 dzieci, jego synowie wżenili się w inne bogate rodziny i klan Proctorów posiadał setki akrów ziemi. Z 68 oskarżonych - 15 osób należało do rodziny Proctora a pozostałe 15 było związane z rodziną. I wszystko po to, żeby zniszczyć kogoś komu się powodziło. W przypadku pozostałych oskarżonych było podobnie - samowystarczalna wdowa z 200 akrami była solą w oku tamtejszej społeczności....

 • Agatonik ocenił(a) ten film na: 9

  Ezo_Okami To niestety następny kamyczek do motywów ludzkich zachowań - co robimy z chciwości

 • dzenero ocenił(a) ten film na: 7

  Ezo_Okami No ale właśnie o to chodzi, bo kościół pod przykrywką fałszywej religijnej ideologii zabierał ludziom ziemię. Tak, było jest i będzie - a ludzie karmią pasożyda z własnej głupoty. Proste równanie.

 • dzenero ocenił(a) ten film na: 7

  Ezo_Okami A i jeszcze trzeba dodać, że w dzisiejszych czasach też są takie "czarownice" co to machają dupą, żeby złowić frajera. Kiedyś nierząd był napiętnowany,a przez kościół po cichu promowany, obecnie jest już jawny i na każdym kroku możemy zauważyć sexualizację społeczeństw, nawet zrobiono następny krok degradacji po oswajaniu z patologią LGBT. Ale to dłuższy temat i bez znajomości praw natury się nie obejdzie.