1 godz. 34 min.
5,5 881
ocen
5,5 10 881
691
chce zobaczyć
{"rate":2.0,"count":1}
{"type":"film","id":861643,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Czy%C5%9Bciec-2020-861643/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Czyściec
 • Jaco3_filmweb ocenił(a) ten film na: 5

  To wygląda tak, jakby początkujący student filmówki zebrał trochę przeróżnych filmików z youtube, dokręcił kilka scen fabularnych i kilka wywiadów z duchownymi, dodał kilka filmów archiwalnych, jakąś muzykę i oznajmił, że zrobił film... ech :(
  Szkoda, że katolicy nie umieją kręcić filmów, które choć w części ukazałyby piękno i bogactwo naszej religii i wiary.

 • Sylvie_7 ocenił(a) ten film na: 8

  Jaco3_filmweb Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka, bo to nie prawda. Oglądałam film polskiej, katolickiej produkcji i był naprawdę dobry - Bóg w Krakowie. Przede wszystkim film, a nie dokument jak w tym przypadku. Co było nieco rozczarowujące, bo szłam z trochę innym nastawiniem. Jednak wpłynął bardzo na moje życie. Pozdrawiam!

 • Magdalena_Barczyk_fw ocenił(a) ten film na: 5

  Sylvie_7 mam podobnie

 • Jaco3_filmweb Jak katolicy nie umieją robić filmów? A "Ostatnie kuszenie Jezusa" albo "Pasja" albo "Ojciec Mateusz"?

 • Jaco3_filmweb Jaka religia, takie filmy...

 • ajdahopl ocenił(a) ten film na: 1

  eltoro10000 religia ? szamaństwo jak od zarania dziejów , zawsze kilka cwańszych jednostek wymyślało jakiegoś "boga" aby dorabiać się na tłumie matołów którzy się na to załapią

 • Magdalena_Barczyk_fw ocenił(a) ten film na: 5

  ajdahopl mylisz sie i to grubo

 • Jaco3_filmweb Od razu dodam, że jestem do takich filmów nastawiony bardzo sceptycznie.

  Niestety, to też film mnie nie przekonał. Po pierwsze nie wiem dla kogo ten film powstał. Osoby wierzące w zasadzie nie usłyszą nic nowego, ot, kazania i myśli na temat życia po śmierci, miłości Boga, grzechu, modlitwy, wybaczenia. Osoby niewierzące zostaną rzucone na głęboką wodę rozważaniami filozoficznymi, opowieściach o kręgach w czyśćcu i wędrówce dusz. Nie wiem czy to ich w jakiś sposób przekona. Film to bardziej przedstawienie katechezy, stanowiska Kościoła - taka praca na zaliczenie na temat.

  Po drugie - niewiele jest o samej Horak. Wiemy że była, wiemy że zobaczyła zmarłą - i to w zasadzie tyle. Oprócz krótkiej prezentacji życiorysu niewiele jest więcej, ot, co jakiś czas pokaże się smutna Kożuchowska, słyszymy oderwane myśli bohaterki i to wszystko.

  Po trzecie - znów wracamy do formy zaliczenia, bo reżyser usilnie zamiast historii bohaterki chce nam pokazać zupełnie coś innego. Mamy więc żywoty świętych, mamy więc Ojca Pio - czyli postacie dla osób wierzących doskonale znane, a dla niewierzących tematyka, która w tym filmie niekoniecznie jest spodziewana.

  Po czwarte - permanentna tematyka smutku, żalu zamartwiania się, która nieodparcie wiąże się z naszym Kościołem. Szkoda że nie poruszane są inne aspekty wiary - to że śmierć jest początkiem a nie końcem życia, że dusza zmarłej osoby jest szczęśliwa. I mimo to, że na ziemi czujemy ból straty, to tak naprawdę jest to moment do którego przygotowujemy się całe doczesne życie. Tego nie znalazłem, ale znalazłem "straszenie" czyśćcem, straszenie ze jak ktoś się nie pomodli to jakaś dusza nie trafi do nieba, że jak nie pójdę na cmentarz to dostanę w niebie punkty karne, a najlepiej to siedź w kościele a jeszcze lepiej padnij krzyżem.

  Sumarycznie - film zrobiony dla wierzących przez wierzących o ogólnej tematyce wiary. Czy coś w kimś zmieni? Nie wiem.

 • Krzypur ocenił(a) ten film na: 4

  zmechu Nie zmieni, raczej wkurzy. Nie istnieje polski film historyczny (a im bliżej współczesności, tym bardziej nie istnieje), a jeśli już to albo biorą się zań nieudacznicy, albo nie ma pieniędzy na rzetelność. To samo dzieje się z filmami religijnymi, które w zdecydowanej większości - usiłują przekonać przekonanych, za nic mając estetykę, scenariusz itp.

 • Magdalena_Barczyk_fw ocenił(a) ten film na: 5

  Krzypur bo powinny dostać wiecej wsparcia i dofnansowania

 • Krzypur ocenił(a) ten film na: 4

  Jaco3_filmweb Trafiłeś w sedno. Z polskich reżyserów, którzy potrafili zmagać się z tematem wiary jest jeden Zanussi. W inny sposób robił to Kieślowski, do końca zmagając się z problemem Boga. A dalej nic - szkolne jasełka. W ogóle dobro jest mało filmowe, co widać po repertuarze.

 • Magdalena_Barczyk_fw ocenił(a) ten film na: 5

  Krzypur Tak jakby rąbanki sensacyjne były lepiej zrobione

 • Krzypur ocenił(a) ten film na: 4

  Magdalena_Barczyk_fw Wszędzie się dopisujesz pod mną, ale nie piszesz do mnie. Po kolei- powinny dostawać więcej wsparcia i dofinansowania, ale od kogo?; rąbanki nie są są lepiej zrobione, uważasz, ale owszem są, co nie zmienia faktu, że to dalej rąbanki, a ja o nich nie pisałem.

 • _illusion_ ocenił(a) ten film na: 3

  Jaco3_filmweb Mnie to przypominało, sam nie wiem czemu, TVNowskie "Nie do wiary".

 • pawelszwagierek ocenił(a) ten film na: 8

  Jaco3_filmweb Umieją, ale poziom jest różny. Jeśli szukasz czegoś mega to tradycyjnie Jezus z Nazaretu, BRAT SŁOŃCE, SIOSTRA KSIĘŻYC. Sporo dobrych współczesnych filmów religijnych kręcą Włosi i mają niezłe noty na FilmWeb