PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=716498}
5,0 66 189
ocen
5,0 10 1 66189
5,5 29
ocen krytyków
Disco Polo
powrót do forum filmu Disco Polo

Hej, moglibyście mi pomóc w znalezieniu wszystkich nawiązań do innych filmów, jakie wystąpiły w "Disco Polo"? Bo wydaje mi się, że nie wszystko wyłapałam :)

Oprócz oczywistych zapożyczeń z westernów czy filmów o mafii, oczywiście najjaskrawszym nawiązaniem było "Funny Games" czy "Powrót do przyszłości", ale czy coś jeszcze?

A film całkiem mi się podobał, na początku zaczęły mi krwawić uszy, bo zapomniałam, jak bardzo nie lubię disco polo, ale nie zepsuło mi to seansu :)

buszasz

Westerny: „W samo południe”, „Dobry, zły i brzydki”
No i Rogers Cole-Wilson to pochodzący ze Sierra Leone, słabo mówiący po polsku prezenter prognozy pogody w lokalnej stacji telewizyjnej z Białegostoku.

tatti_p

a Tomek w stroju kowboja wygląda wypisz wymaluj jak Lucky Luke

ocenił(a) film na 6
buszasz

Fajny temat ;) Ja też zauważyłam nawiązanie do Powrotu do przeszłości, Funny Games wyczytałam z recenzji, bo samego filmu nie oglądałam.
To, co pierwsze rzuciło mi się w oczy to na samym początku nawiązanie do Aż poleje się krew.
Według mnie super nawiązanie, w Ameryce, która w filmie przedstawiona jest jako Kraina Snów, w czasach Dzikiego Zachodu była gorączka ropy naftowej, zapewniająca bogactwo. Natomiast w Polsce lat 90tych, taką ropą, kurą znoszącą złote jaja była właśnie muzyka disco polo.
Poza tym, stylistyka Andersona prawie przez cały czas seansu, co po części wskazuje na trochę nostalgiczny charakter filmu. Anderson w swoich filmach okazuje tęsknotę i nostalgię za dawnymi czasami świetności (Grand Budapest Hotel) albo za okresem dzieciństwa (Moonrise Kingdom). W filmie Disco polo, Bochniak troszkę też tęskni za czasami wczesnego kapitalizmu, wesołymi miasteczkami, kolorami, muzyką disco polo, stylówką discopolową, programami Disco Relax i Disco Polo Live.
Dla mnie film niesamowity, choć miał parę mankamentów. Muzyka według mnie świetna, główni aktorzy spisali się na medal śpiewając piosenki Disco Polo, a Ogrodnik naśladując Zenka Martyniuka był bardziej wiarygodny od oryginału ;)

buszasz

Funny Games, Titanic, Aż poleje się krew (początek), Grand Budapest Hotel, Back to the Future... troche tego było.

Mnóstwo odniesień do historii disco polo - gala w sali kongresowej, Kot jako szef wytwórni i były piłkarz (tak jak założyciele największych wytwórni BlueStar i GreenStar), piosenka na wybory prezydenckie. Ogrodnik spiewa i zachowuje się jak Zenon Martyniuk (ktory zresztą ponoć był inspiracją do filmu). Przez ekran mignęli mi lider Weekendu czy Tomasz Niecik.

ocenił(a) film na 8
sworthy

I polskie zaklęte rewiry! Mariusz Jakus w pierwszych scenach zachowuje się zupełnie jak Roman Wilhelmi grający Fornalskiego ;)

sworthy

Co do Funny Games, to odniesieniem do tego filmu są nie tylko same postacie, ale także scena w której Polak cofa czas o 5 minut na dachu pałacu.

ocenił(a) film na 7
buszasz

Film momentami nawiązuje do twórczości Wesa Andersona poprzez kadrowanie: np. Daniel Polak siedzi przy biurku, a obok niego obstawa; albo scena w więzieniu. A przede wszystkim muzyka ilustracyjna jest zżyną ze score'u "Grand Budapest Hotel" Alexandre Desplata (za który notabene dostał w tym roku Oscara). Pojawiają się też charakterystyczne chórki Danny'ego Elfmana z filmów Tima Burtona (mnie konkretnie na myśl przyszła "Alicja w Krainie Czarów").

YHM_YHM

wiekszosć w zasadzie wymieniona :) niekótrych nie dostrzegłem, jak np. "Zaklętych rewirów" ;) a od siebie dodam jeszcze "ojca chrzestnego", ta scena kiedy chłopaki gadają z szefem miejscowej dyskoteki ;) uwielbiam takie odniesienia

ArekTomczyk

to był jeden z największych wybuchów radości na sali :)

YHM_YHM

Właśnie chciałam dodac Burtona! No i jeszcze sama czołówka to tkaie nawiązanie do strażnika teksasu z Norrisem.

buszasz

Było jeszcze nawiązanie do Pulp Fiction kiedy strzelali do zespołu Gender

Danka113

To były Bękarty Wojny i scena zabijania Hitlera z Goebbelsem imo.

ocenił(a) film na 5
buszasz

Pojawia się odniesienie do filmu, konkretnie tytułu filmu "4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni"

ocenił(a) film na 8
majkalipcowa

Ja zauważyłam nawiązanie do Asterixa i Obelixa, scena gdy pierwszy raz widzimy cyrk/ miasto z dzikiego zachodu, kiedy jakiś czlowiek krzyczy " zagłada, zagłada" czy cos w tym stylu i jakaś para zaczyna się kłócić, tak mi sie wydaje ze to z Asterixa i Obelixa, nie wiem czy miało słżyć czemuś konkretnemu, ale rzuciło mi się w oczy

ocenił(a) film na 10
maggddamaggdda

Fajne te nawiązania:)

ocenił(a) film na 7
maggddamaggdda

To chyba bardziej nawiązanie do Las Vegas Parano, jak bohaterowie wjeżdżają do Las Vagas i, o ile mnie pamięć nie zawodzi, był tam też prorok krzyczący o zagładzie. No i ogólnie sceny, gdzie bohaterowie jeżdżą caddilaciem po autostradzie na pustyni jakoś tak mi Las Vegas Parano przypominają.

ocenił(a) film na 7
maggddamaggdda

A w której części Asterixa i Obelixa to było? Bardzo tego potrzebuję teraz do mojej pracy licencjackiej

majkalipcowa

Jest jeszcze "Ojciec Chrzestny"

majkalipcowa

tak, też zwróciłem na to uwagę, no a tak niefilmowo to jeszcze "Boże, Boże Bożenko" Braci Figo Fagot sie pojawiło;)

majkalipcowa

O tak choć długo nie mogłam sobie przypomnieć, co mi to przypomina.

ocenił(a) film na 9
buszasz

Wydaje mi się, choć nie jestem pewna, że było też nawiązanie do "Człowieka na torze" Munka, kiedy ojciec pyta Tomka co stało się z drezyną. Te ujęcia z dołu... majestat, powaga... Ale równie dobrze to może być stylistyka wczesnych filmów radzieckich lub brytyjskiej szkoły dokumentu.

ocenił(a) film na 7
buszasz

Program telewizyjny "Banana coś tam.." to oczywiście "Bezludna wyspa" Niny Terentiew.

grafzero

I nawiązanie do programów Disco Relax, Disco Polo Live

ocenił(a) film na 8
buszasz

Charlie i fabryka czekolady :) wytwórnia Polaka, szczególnie gdy byli tam pierwszy raz i pokazane były maszyny z kasetami i robotnice. Z muzyką Elfmana oczywiście.

ocenił(a) film na 8
buszasz

Dość jaskrawe było jeszcze nawiązanie do "Wilka z Wall Street" czy "Blow" jeśli chodzi o szczyt kariery i kłótnie na jachcie ;)

ocenił(a) film na 8
flour8

No i wspaniałe: "Andrzeju, nie denerwuj się"
O Eurowizji nie muszę wspominać? :D

ocenił(a) film na 10
buszasz

Teledysk Sonetu dla miłości pokazywał sceny z titanica

ocenił(a) film na 6
buszasz

dla mnie chyba też Wściekły byk - "otyły" awanturujący się Tomek w szlafroku
i może The Hudsucker Proxy?

ocenił(a) film na 9
buszasz

Właśnie dzięki tym nawiązaniom ten film wywarł na mnie tak ogromne wrażenie, lubię takie rzeczy, rozpoznawanie co chwilę takich nawiązań było czystą przyjemnością :)

buszasz

Od 28:25 do 28:49 nawiązanie do https://youtu.be/Q-CS1S7eGDU

ocenił(a) film na 7
buszasz

Tomek w talk-show - nawiązanie do Requiem dla snu :)

ocenił(a) film na 9
buszasz

Jak dla mnie uderzające podobieństwo naczelnika więzienia do Marka Walczewskiego z Vabanku.

buszasz

Wydaje mi się że teledysk z jachtem pływającym po pustyni to nawiazanie do Fitzcarraldo Herzoga gdzie przeciągali statek przez dżunglę.

użytkownik usunięty
michuk_zapomnial_hasla

A do tego jeszcze do titanica

ocenił(a) film na 6
michuk_zapomnial_hasla

Albo do barki w Powrót Jedi w Star Warsach.

buszasz

A czy postać Miksera kogoś wam nie przypomina? Wydaje mi się że w jakimś filmie była już bohaterka ubrana w taki sposób - flanelowa, czerwona koszula w kratę i taka czapeczka z daszkiem.
Zastanawia mnie też ten wydłużający się samochód "cadilaco podobny" - najpierw jest normalny a potem ma coraz więcej rzędów siedzień.

ocenił(a) film na 6
buszasz

Blues Brothers - ostatni koncert (ucieczka, kanał, strzały), scena z winda

ocenił(a) film na 5
buszasz

"Pojedynek na szosie" Spielberga z 1971 roku, scena w której ściga ich ciężarówka

ocenił(a) film na 7
buszasz

Chłopaki Funny Games w ostatniej scenie strzelają z karabinu Thompson. Tak mieli na nazwisko sąsiedzi do których poszli po jajka.
Niestety oglądałem jednym okiem. W której scenie jest nawiązanie do Powrotu do przyszłości?

ocenił(a) film na 6
bmwcs1

Ja wyłapałam jeszcze „Wielkiego Gatsby’ego” (scena pościgu, miasteczko z dzikiego zachodu) i „Titanica” (klip, który kręcili na jachcie).

ocenił(a) film na 5
Crito

Końcówka podobna do filmu "Kochaj i rób co chcesz"

buszasz

Seksmisja - ci dwaj ubrani na biało w rękawiczkach.
Intruz- panorama gór na pustyni

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones