PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31335}

Dyktator

The Great Dictator
8,0 37 727
ocen
8,0 10 1 37727
8,5 27
ocen krytyków
Dyktator
powrót do forum filmu Dyktator

Film jest absolutną klasyką więc koniecznie powinniście go zobaczyć. Uprzedzam jednak, że odbiór filmu w czasie teraźniejszym będzie na pewno zakłócony i zniekształcony.
Po pierwsze przez to, że jak już jeden użytkownik na tym forum się wypowiedział, Chaplin był prekursorem, dziś jesteśmy przyzwyczajeni do innych standardów komediowych - pierwsze komedie śmieszyły gagami gdzie chłopak nadeptuje na wąż z wodą, woda nie leci, ktoś przytyka oko do końcówki węża, chłopak zdejmuje nogę, cała sala wybucha gromkim śmiechem. Takich właśnie gagów pełno w omawianym filmie - umówmy się dziś już nie śmieszą. Ja śmiałem się gdy bohaterowie mówili w innym niż angielskim języku i przemycali tam różne fajne wyrażenia, albo gdy na końcu swoich krzyczących monologów dyktator kaszlał - w sumie brzmi to jak niemiecki :)
Po drugie przez tło historyczne - w 1940r kiedy film powstał, świat nie wiedział jeszcze co hitlerowcy robią z Żydami, jak wyglądają getta i co to są obozy koncentracyjne - przez to film można odebrać jako okrutnie naiwny.
Daje 6 za te kilka naprawdę śmiesznych momentów i za mowę końcową.

ocenił(a) film na 3
maxhardcore

Mowa końcowa w porządku. A najlepsza scena z nadmuchiwanym globusem.
Ten film zszokował mnie dwa razy: po pierwsze, że nie jest niemy, a po drugie, że jest taki kiepski. Wolałbym, żeby wcale nie powstał, a już na pewno nie w trakcie II wś. Ten film ma niewiele wspólnego z prawdziwą wojną, a poza tym jest za mało śmieszny, żebym go nazwał parodią. Chaplin był za bardzo poprawny politycznie.

qqryqu

a wg. mi film jest bardzo trudno oceniać z "perspektywy leniwego tyłka w fotelu przed komputerem"... 70 lat po jego produkcji... uważam film za bardzo dobrze zrealizowany jak na tamte czasy. Jeśli ktoś chce analizować politykę tak starego filmu, to wypadałoby żeby ją przeanalizował... nie chce mi się tłumaczyć... zresztą są od tego google podobno ;)

ocenił(a) film na 3
swampwolf

w telewizji oglądałem:)

ocenił(a) film na 9
qqryqu

Chaplin poprawny politycznie? Dużo ryzykował robiąc ten film, który został odczytany jako podżeganie do wojny ( dzisiaj, kiedy byle Kaczyńskiego czy Tuska pokazuje się w znacznie gorszym świetle w programach 'satyrycznych', wydaje się to być stonowane i politycznie poprawne ). Chaplin, ateista, socjalista, ćwierć-Rom porwał się na przywódce jednego z najsilniejszych państw świata, z którym wielu Amerykanów sympatyzowało ( zobacz jak reagowano trzy lata wcześniej po katastrofie Hindenburga ) a bali się oni raczej ateistów, socjalistów i osób rasowo niepewnych. Społeczeństwo Stanów było bardzo wyczulone na 'podżeganie' do wojny, więc film mógł być odebrany jako ostry i zjadliwy.
Poza tym jak już ktoś tutaj zauważył, wypada znać realia tamtej produkcji, chociażby należy pamiętać, że Niemcy miały chyba najsilniejszy w historii świata przemysł propagandowy, który produkował dziesiątki pełnometrażowych filmów. W Dyktatorze mamy więc chociażby sparodiowane sceny z Triumfu Woli.
To trochę tak, jakby ktoś zrobił w Japonii film satyryczny o Kim Jong Unie czy jak się on tam nazywa a dyktator obejrzał ten film i mógł tylko zgrzytać zębami ze złości, w jak subtelny sposób został ośmieszony. Bezcenne.

ocenił(a) film na 8
qqryqu

Przypomnę ci, że w roku w którym film powstał, świat nie znał jeszcze okrucieństw obozów koncentracyjnych. Stąd może ci się wydawać, że ukazuje fałszywy obraz wojny, co jest nie do końca prawdą.

ocenił(a) film na 8
qqryqu

Po drugie, ostatnim przymiotem Chaplina jest poprawność polityczna. Jego filmy trafiały pod nóż cenzorów przed wejściem do kin, w związku z czym wiele z nich ma wydźwięk nieco inny niż zamierzony. Chaplin zresztą świadomie narażał się na krytykę, właśnie przez zawieranie swoich kontrowersyjnych poglądów w filmach (przypominam także, że to, co dziś nam wydaje się oczywiste, kiedyś uważane było za oburzające).

ocenił(a) film na 6
maxhardcore

Zgadzam się. Mnie osobiście te wszystkie gagi raczej męczyły niż śmieszyły, choć przyznam, że kilka było dość oryginalnych. Można jednak odnieść wrażenie, że film sam w sobie też jest trochę propagandowy. Na pewno nie nazwałbym go ponadczasowym, gdyby nie ostatnia przemowa fryzjera. Dlatego, choć rozumiem fakt, iż 70 lat temu był arcydziełem, to dziś już nie. Pod tym względem daleko mu do Casablanki :)

ocenił(a) film na 8
maxhardcore

Mowa końcowa jest raczej porażką. Patos, przegadanie i naiwność.

użytkownik usunięty
kosobi

Ano tak się może nam wydawać, ponieważ "za dużo myślimy, za mało czujemy". Nie trafiają do nas słowa wypowiedziane wprost, a rzeczy szczere uważamy za "naiwne". Przykre.

wd. mnie mowa końcowa to najgorsza część filmu, same truizmy.
"za dużo myślimy, za mało czujemy"---> hm, Paulo Coelho?

użytkownik usunięty
dreamer1

Dla mnie to nic innego jak filozofia Martina Bubera i dialogiczne słowo Ja-Ty, które powstaje wówczas, gdy nie uprzedmiotawiamy (owo "niemyślenie") Drugiego.

filozofia cos odkrywa, daje wskazowki jak zyc, oczywiscie ten cytat mozna tak potraktowac, jednak jak dla mnie to ''oczywista oczywistość'', nic odkrywczego, a w ,,Dyktatorze'' jego mowa byla WIELKA pleta, ktora rzekomo miala przekazywac uniwersalna prawde- owszem, spelnila to zadanie, ale jak dla mnie w dosc banalny sposob.

ocenił(a) film na 8
maxhardcore

"pierwsze komedie śmieszyły gagami gdzie chłopak nadeptuje na wąż z wodą, woda nie leci(...) Takich właśnie gagów pełno w omawianym filmie"

Wbrew pozorom bardzo niewiele tego typu humoru w tym filmie. Chyba wiele Ci umknęło, skoro zarejestrowałeś głównie slapstickowe obijanie patelniami głów.

ocenił(a) film na 6
maxhardcore

A co - wg Ciebie - Niemcy robili w 1940 r. z żydami? Bo co z Polakami, wiem.

ocenił(a) film na 6
Krzypur

Wg mnie? A co ja historyk? To co robili to fakty historyczne bogato udokumentowane a nie subiektywne widzimisie...

ocenił(a) film na 6
maxhardcore

Chodzi o to, że w 1940 r. świat nie mógł wiedzieć, co robniono z żydami, bo wtedy jeszcze nic nie robiono. "Ostateczne rozwiązanie" zaczęło się w drugiej połowie 1941 r.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones