1 godz. 33 min.
7,8 607 778
ocen
7,8 10 607778
29 351
chce zobaczyć
8,0 28
ocen krytyków
{"rate":8.035714,"count":28}
{"type":"film","id":31413,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Dzie%C5%84+%C5%9Bwira-2002-31413/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Dzień świra
 • Arix_Lolek ocenił(a) ten film na: 8

  Dużo negatywnych komentarzy ponieważ ludzie oprócz przekleństw i tekstów używanych przez gimbaze (np.''no weź się tato'') nie widzą ''karykatury'' zawistnego polaka w tym filmie. A ten film bardzo dobrze odzwierciedla właśnie typowego polaka zawistnego polaka ; ) ... albo takie sprawdzanie po parę razy czy drzwi zamknięte , gaz zakręcony, to takie życiowe, dlatego spodobał mi się ten film. Sam nie wiem po co to napisałem, chyba chciałem poczuć się ważny, dziękuję dobranoc.

 • jasiu15 ocenił(a) ten film na: 4

  Arix_Lolek nie chcialbym nigdy przezyc tego co Adam Miauczynski, brzydze sie ta postacia, jest tak odpychajaca i beznadziejna, ze naprawde nie potrafie na nia spojrzec przychylnie.

 • eraff ocenił(a) ten film na: 7

  jasiu15 Dla mnie jest go szkoda. Człowiek, który czuje, że przegrał swoje życie i nie potrafi sobie z tym poradzić. Stale rozmyśla o przeszłości, bo teraz jest dla niego obrzydliwe, zastanawia się gdzie popełnił błąd. Straszny z niego dupek, ale bierze się to z nienawiści do siebie, z odrazy do siebie. Tak samo jest z przedstawioną karykaturą zawistnego polaka. Nie robi tego dla zawiści samej w sobie, ale z uczucia bycia przegranym. Jak nie potrafi się cenić siebie, to niemożliwe też jest wspieranie innych w szczęściu. Trudno dla ludzi nieszczęśliwych, patrzeć na szczęście innych.

 • esther_greenwood ocenił(a) ten film na: 9

  eraff Ja tam go doskonale rozumiem. I choć to może przygnębiające, ale jakąś tam cząstkę siebie w nim odnajduję...

 • Pani_Blue ocenił(a) ten film na: 9

  esther_greenwood ja też! i to całkiem dużą, no i mam te 49 lat

 • jasiu15 Twój komentarz jest dość stary... ale mnie przeraził. Co więcej właśnie w tamtym momencie zrobiłeś jakiś tam procent "Miauczyńskiego". Brak empatii to jedna z cech jego charakteru.

  Adam Miaczuński cierpi na chorobę psychiczną. Ciężką depresję połączoną z nerwicą natręctw i wyjątkowo niskim mniemaniu o sobie. Szuka kogoś, kto by go zrozumiał (wykrzyczenie swoich problemów ku morzu). Nieświadomie wręcz woła o pomoc, której nikt mu nie potrafi udzielić (może poza lekarzem-psychiatrą).

  Jako-taki zasługuje na okazanie mu empatii i pomoc. Szczerą ale delikatną rozmowę, ukazanie błędów, nakłonienie do zmiany trybu życia. Czułem to przez cały seans.

 • jasiu15 ocenił(a) ten film na: 4

  MartinvonCarstein On był za stary na pomoc, jego trzeba było uśpić

 • jasiu15 Czyli jednak nadal tkwi w Tobie cząstka Miauczyńskiego. :P

  Ludzie nigdy nie są za starzy aby im pomóc. Zwłaszcza gdy mają 49 lat. Prawdę mówiąc kim z osobowością dojrzałą łatwiej się porozumieć niż z młodocianymi do 20-stki ponieważ ci pierwsi wraz z wiekiem i bagażem doświadczeń potrafią nabrać dystansu do siebie. Młodość często nie zna pokory (w przypadku tego filmu widać to u syna Adama).

 • verdemati ocenił(a) ten film na: 9

  jasiu15 ale w tym jest siła tego filmu, daje nam możliwość do refleksji żeby nie być Miałczyńskim

 • anielka0000 ocenił(a) ten film na: 10

  Arix_Lolek Dokładnie. Film przedstawia typową polską rzeczywistość, która mimo upływu lat się praktycznie nie zmienia. Politycy niszczą nasz kraj wysysając z niego co tylko się da dla siebie, plotą bzdury kłucąc się między sobą z czego i tak nic nie wynika, ukazuje w brutalny sposób naturę Polaków i cały ten cyrk jaki ma miejsce u nas w Polsce. Jest z jednej strony to wszystko tragiczne a z drugiej strony aż śmieszne. Genialny film

 • anielka0000 Dla mnie główny bohater jest najnormalniejszą postacią w całym filmie. Natomiast polscy politycy są jedynie "efektem" a nie "przyczyną" obecnego stanu rzeczy, jaki naród tacy politycy. To nie bierze się znikąd. Kiedyś w Islandii mieli podobną sytuację jak w Polsce, tak więc pewnego dnia cała populacja się zebrała i rozjebała swój rząd który niszczył i zadłużał ich kraj. Oczywiście ci politycy wcześniej uciekli z kraju gdyż zostały na nich wydane prawomocne wyroki.

 • MatiNalbor ocenił(a) ten film na: 9

  Radiw84 Identyczne wnioski wysnułem.

 • Krzypur ocenił(a) ten film na: 6

  Radiw84 Żeby coś porównać, trzeba wiedzieć, co i jak. Dwa niezbite fakty: Islandię zamieszkuje ok. 360 tys. ludzi, a gdzie leży sam wiesz. Porównanie z Polską jest - oględnie mówiąc - niedorzeczne.

 • Krzypur Fakt. Biorąc pod uwagę niewolniczą mentalność większości polaków jest to niedorzeczne. I skąd ta twoja pewność, że "nie wiem co i jak"? Na podstawie jednego komentarza znasz moją wiedzę na ten temat?
  Kolejna zabawna osoba kierowana siłą autosugestii (niedawno prowadziłem na tym portalu konwersację z pewną farbowaną blondynką). Czekam z niecierpliwością na kolejne twoje mądrości :)

 • Krzypur ocenił(a) ten film na: 6

  Radiw84 Jedna i ostatnia uwaga - Twoja odpowiedź jest nie na temat.

 • Krzypur Jest jak najbardziej na temat. Ty najwyraźniej nie rozumiesz o czym napisałem, co wcale mnie nie dziwi. Zapodawanie danych w wikipedi aby próbować zabłysnąć wiedzą i zgrywanie pseudointeligenta jak na razie idzie ci całkiem nieźle. Skończę tę jałową dyskusję i oszczędzę ci waść wstydu. Bez odbioru :)

 • Krzypur ocenił(a) ten film na: 6

  Radiw84 Żegnam leminga.

 • don82 ocenił(a) ten film na: 10

  anielka0000 politycy sami się nie wybierają.....tępy naród. taka prawda

 • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

 • x80023413 ocenił(a) ten film na: 8

  don82 Tez jesteś Polakiem, więc według ciebie też jesteś tępy :/

 • 600795621 ocenił(a) ten film na: 10

  Arix_Lolek Zawsze te same pier***** o "typowym Polaku" albo "polskiej rzeczywistości". Na forum tego filmu takich ignoranckich wątków pewnie jest ze czterdzieści, z czego trzydzieści siedem założonych przez znafców, którzy Polskę opuścili raz jak byli na wakacjach.

 • Piotr_Gulinski ocenił(a) ten film na: 1

  600795621 Przepraszam wszystkich, ale dla mnie ten film to jakieś nieporozumienie. Rozumiem i szanuję wszystkich pozostałych, którym się ten film podobał, bo każdy ma inny gust i co innego mu się podoba...

 • kinoman02 ocenił(a) ten film na: 8

  600795621 Właśnie,jakby wśród Greków,Rosjan,Japończyków czy Egipcjan nie było ludzi z problemami,nieudanym życiem,natręctwami,obsesjami czy depresją.

 • Krzypur ocenił(a) ten film na: 6

  600795621 Pięknie odpowiedziane, brawo!

 • jacek_tyminski_3 ocenił(a) ten film na: 9

  Arix_Lolek Z roku na rok przesłanie tego filmu jest coraz bardziej prawdziwe.

 • Heller1304 ocenił(a) ten film na: 9

  jacek_tyminski_3 Zdecydowanie tak...

 • Arix_Lolek Pierwszy raz oglądałam jako nastolatka i dałam 4, teraz 8.

 • natthalia1 ocenił(a) ten film na: 5

  Arix_Lolek Ja osobiście oglądałam ten film pierwszy raz jak miałam jakieś 12-15 lat teraz mam 27 i zupełnie inaczej go odbieram bo połowa rzeczy dotyczy mnie i mojego mieszkania wśród innych ludzi w mieście gdzie naprawdę czasem wszystko przeszkadza także dla mnie teraz 9/10 kiedyś 5 może 6/10