Najlepsze filmy religijne. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+religijne.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137946
Najlepsze filmy religijne. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Kino kocha tematykę religijną. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro religie skupiają wokół siebie miliony ludzi, a kino jest rozrywką masową. Spośród nieprzebranej masy tytułów wyprodukowanych na przestrzeni lat jakie są najlepsze filmy religijne? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w rankingu, w który prezentujemy 20 filmów religijnych wartych obejrzenia. Zachęcamy też do przeczytania listy najlepszych filmów o ufo, najlepszych filmów romantycznych i najlepszych filmów na podstawie książek.


RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW RELIGIJNYCHFilmy religijne to temat rzeka, dlatego w tym rankingu postanowiliśmy ograniczyć się wyłącznie do obrazów powstałych w naszym kręgu kulturowym. Znalazły się więc tu filmy inspirowane Starym i Nowym Testamentem ("Dziesięcioro przykazań", "Pasja"), obrazy przywołujące życie i działalność świętych ("Brat słońce, siostra Księżyc") oraz opowieści współczesne inspirowane naukami przekazanymi wiernym przez Boga ("Old Fashioned").


W naszym rankingu znalazło się miejsce dla wielkich hollywoodzkich widowisk ("Opowieści z Narnii") i skromnych obrazów artystycznych ("Maryja, matka Jezusa"). Są filmy, które wywoływały kontrowersje wśród wiernych ("Ostatnie kuszenie Chrystusa"), jak również przeboje, które przyciągały tłumy i zbierały masę nagród ("Ben-Hur"). Nie ograniczyliśmy się wyłącznie do fabuł. Wśród 20 najlepszych filmów religijnych znalazło się też miejsce dla kilku dokumentów.
Ten film pokochały miliony widzów na całym świecie. Temat religijny ukryty został w historii ojca pogrążonego w żałobie po śmierci córki. Ratunkiem staje się dla niego list, który zdaje się pochodzić od samego Boga. Film, który wzruszył miliony i przy okazji przekazywał im proste prawdy wiary. W rolach głównych wystąpili: Sam Worthington i Octavia Spencer.

19

Jonestown

Jonestown: The Life and Death of People's Temple
1 godz. 26 min.
Są takie filmy, które potrafią odmienić życie. Jednym z nich jest właśnie "Jonestown". To wstrząsające studium tego, jak szczytne idee religijne przeradzają się w niewyobrażalną tragedię. Jest to historia Świątyni Ludu, ruchu religijnego powstałego w kościele anglikańskim, który promował czystą wiarę, braterstwo i równość rasową. Niestety te ideały zostały wypaczone przez charyzmatycznego lidera doprowadzając do zbiorowego mordu prawie 1000 członków sekty. Zdjęcia archiwalne z ostatniego dnia życia mieszkańców Johnstown poruszają do żywego.

Po II wojnie światowej Hollywood masowo produkowało filmy historyczne inspirowane starożytnością i Biblią. Nic więc dziwnego, że w końcu filmowcy nakręcili dzieło na podstawie znanej na całym świecie powieść Henryka Sienkiewicza. "Quo Vadis" na przykładzie życia rzymskiego patrycjusza i pięknej niewolnicy opowiadał o trudnych początkach chrześcijaństwa w Rzymie, prześladowaniach zarządzonych przez Nerona i męczeńskiej śmierci świętego Piotra. Obraz zachwycał wystawnymi scenografiami i bogactwem kostiumów. Pamiętany jest również za sprawą świetnej kreacji Petera Ustinova jako Nerona.

Mogłoby się wydawać, że filmy religijne będą silnie związane z Watykanem. Tymczasem "Narodzenie" jest pierwszym dziełem kinematograficznym, które miało swoją światową premierę w Stolicy Apostolskiej. Film jest klasyczną wersją biblijnej opowieści o narodzinach Jezusa Chrystusa. Za jego reżyserię odpowiadała Catherine Hardwicke, która dwa lata później nakręciła "Zmierzch". Józefa zagrał Oscar Isaac, dla którego była to jedna z pierwszych ról w karierze.

16
Melodramat, widowisko historyczne i kino religijne. Za kamerą spec od wystawnych inscenizacji Cecil B. DeMille. Fabuła powstała na podstawie tragicznej historii Samsona opisanej w "Księdze Sędziów". Samson był człowiekiem obdarzonym nadludzką siłą, którą wykorzystywał do walki z wrogami Izraela – Filistynami. Zabił lwa gołymi rękami, pokonał armię wroga oślą szczęką i wyrwał bramę miasta wraz z odrzwiami. Wątki religijne stanowiły tu jednak wyłącznie pretekst dla opowieści o niespełnionej miłości i zdradzie. W Dalilę wcieliła się najseksowniejsza wówczas gwiazda Hollywood Hedy Lamarr.

Jeden z najpiękniejszych filmowych żywotów świętych. Choć w rzeczywistości twórcy nie sięgnęli bezpośrednio po życie Bernadety Soubirous, lecz scenariusz oparli na powieści niemieckiego pisarza pochodzenia żydowskiego Franza Werfela, przyjaciela Franza Kafki. Jest to przejmujący portret młodej dziewczyny, której w grocie Massabielle w Lourdes objawiła się Matka Boża. Obraz otrzymał cztery Oscary i był pierwszym zdobywcą Złotego Globu w kategorii film dramatyczny.

Tematem filmu Franco Zeffirelliego z 1972 roku jest życie św. Franciszka z Asyżu. Włoski reżyser przygotował ją pod widza dorastającego na przełomie lat 60. i 70. Franciszek jest tu człowiekiem naznaczonym traumą wojenną, którego życie straciło sens. Odzyskał go dzięki Bogu, którego odnalazł w świecie przyrody. Zeffirelli uczynił ze św. Franciszka patrona Dzieci Kwiatów i kusił widzów wizją prostego życia na łonie natury, w harmonii z całym światem. Kino uduchowione, baśniowe, może nieco naiwne, ale mające moc oczarowywania.

Najlepsze filmy religijne wcale nie muszą opowiadać o Jezusie, sięgać po Biblię lub żywoty świętych. Czasami to, co najlepsze, kryje się w prostej, zwyczajnej historii o miłości. "Old Fashioned" to przecież historia dwójki osób naznaczonej przez los, którzy spotkali się i mają okazję zbudować wspólnie związek, jeśli tylko się na to odważą. Niejako dodatkowo jest to również kino edukacyjne, które na konkretnych, życiowych przykładach pokazuje, czym są tak naprawdę wiara, nadzieja, miłość – trzy filary egzystencji dobrego chrześcijanina.

Jeden z najbardziej egzotycznych obrazów w naszym zestawieniu, choć przecież jest to dokument o życiu w Stanach Zjednoczonych. Twórcy pokazują nam jednak świat, który dla wielu ludzi w Polsce będzie szokiem. Widzimy religijne dzieci, które z niezwykłym przekonaniem wychwalają Boga, wielbią prezydenta Busha i rozpaczają nad tym, że miliony Amerykanów dokonują mordu nienarodzonych. Fascynujące spojrzenie na świat ludzi pewnych swoich racji.

"Oto jest głowa zdrajcy" nie jest klasycznym filmem religijnym. To kostiumowy dramat historyczny ukazujący kulisy konfliktu między królem Henrykiem VIII a jego dawnym przyjacielem sir Tomaszem More'em. W rękach reżysera Freda Zinnemanna obraz stał się jednak czymś dużo więcej. To traktat o wierze i przypowieść o cenie, jaką niektórzy ludzie są w stanie ponieść, by bronić swoich wartości. Po mistrzowsku zainscenizowana, rewelacyjnie zagrana "Oto jest głowa zdrajcy" stanowi wielki hołd złożony świętemu kościoła katolickiego. Jego wartość doceniono też na Oscarach, gdzie zdobył sześć statuetek.

Kinowa wersja słynnego musicalu Andrew Lloyda Webbera z librettem Tima Rice'a. Za kamerą stanął Norman Jewison, który dwa lata wcześniej odniósł wielki sukces kinowym musicalem "Skrzypek na dachu". W "Jesus Christ Superstar" zaproponował nowy obraz Jezusa, apostołów i pozostałych postaci znanych z Nowego Testamentu. Film był komentarzem do burzliwych czasów, w jakich powstał. Misja Chrystusa łączona jest tu z tematem wojny w Wietnamie i hipisowską kontrkulturą. Siłą filmu są oczywiście piosenki, które do dziś podbijają serca kolejnych pokoleń widzów.

9

Opowieść wszech czasów

The Greatest Story Ever Told
4 godz. 20 min.
Max von Sydow jako Jezus Chrystus. Charlton Heston jako Jan Chrzciciel. Telly Savalas jako Poncjusz Piłat. Martin Landau jako Kajfasz. Jak widać tytuł filmu zobowiązywał i twórcy zrobili wszystko, by znalazły się w nim największe gwiazdy swojej epoki. Nominalnie jest to ekranizacja powieści Fultona Ourslera. Faktycznie jest to kolejna filmowa wariacja na temat życia, nauk i męczeńskiej śmierci Chrystusa. To klasyczny film religijny, który powstał w okresie, kiedy kino zaczynało się zmieniać.

8

Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
2 godz. 23 min.
W zestawieniu najlepszych filmów chrześcijańskich nie mogło zabraknąć ekranizacji prozy C.S. Lewisa. Na podstawie "Lwa, czarownicy i starej szafy" powstało kilka filmów. My wybraliśmy najnowszy, w który w czarownicę wcieliła się Tilda Swinton, a Aslanowi głosu użyczył Liam Neeson. Jest to historia rodzeństwa, które trafia do magicznej krainy. Tam stają się częścią opowieść pełnej odniesień do chrześcijaństwa. Sam lew Aslan to Chrystus, który poświęca się, by odkupić winy grzeszników.

Najlepsze filmy religijne bez "Ben-Hura"? Niemożliwe. Widowisko z 1959 roku stało się prawdziwym wydarzeniem sezonu zgarniając podczas ceremonii wręczenia Oscarów aż 11 statuetek. Nakręcone z olbrzymim rozmachem widowisko jest szczytowym osiągnięciem złotej ery hollywoodzki filmów historycznych. Punktem wyjścia jest największy chrześcijański bestseller na amerykańskim rynku księgarskim, historia życia żydowskiego księcia (Charlton Heston), jego przyjaźni i wrogości z rzymskim legionistą Messalą. W tle mamy zaś znaną z Biblii przypowieść o Jezusie Chrystusie i narodzinach chrześcijaństwa.

Reżyser Paweł Łungin pokazuje, jak wiele prawdy jest w sformułowaniu "niezbadane są ścieżki Boga". Ukazuje wiarę jako potężną siłę, wiecznie żywą i niesforną, której nie da się zamknąć w sztywnych regułach i zasadach religii. Za prostą narracją kryje się hipnotyczna siła oczyszczającego kontaktu z sacrum. Czyni to z "Wyspy" jeden z najlepszych filmów religijnych w historii kina. Potężna dawka duchowej energii naładuje wszystkich widzów: i tych wierzących, i tych poszukujących.

W 2015 roku watykańska gazeta "L'Osservatore Romano" uznała "Ewangelię wg św. Mateusza" za najlepszy chrześcijański film w historii. Jest to o tyle zaskakujące, że jego twórcą jest jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci włoskiej kultury Pier Paolo Pasolini. Na podstawie biblijnej "Ewangelii" reżyser stworzył piękny i przejmujący obraz Jezusa Chrystusa. Syn Boga jest tu kimś na kształt marksistowskiego rewolucjonisty, który przybył obalić skostniały porządek, by w ten sposób pomóc uciśnionym i odrzuconym. Pasolini po mistrzowski połączył tradycję religijną ze swoimi lewicowymi poglądami.

Zaskakujący portret Marii, matki Jezusa. Jej wizerunek zbudowany został na podstawie tego, co zostało opisane w Biblii. Religia chrześcijańska jednak na przestrzeni setek lat inaczej ją prezentowała. Dlatego ta włoska produkcja jest takim powiewem świeżości. Sam Jezus pozostaje na obrzeżach. Tu cała uwaga skupia się na Marii, młodej dziewczynie postawionej w niezwykle trudnej sytuacji, która ze spokojem ducha, cierpliwością i uporem broni swego dziecka, buduje jego charakter i wskazuje mu drogę.

Jeden z najlepszych filmów religijnych w dziejach Hollywood. Kiedy Cecil B. DeMille decydował się wyreżyserować "Dziesięcioro przykazań", miał tylko jeden zamysł - zachwycić i oszołomić widzów. DeMille wykorzystał całe swoje doświadczenie, by stworzyć dzieło, do które porównywane będą inne filmy religijne. Punktem wyjścia jest jedna z najbardziej epickich opowieści Starego Testamentu - o Mojżeszu, wybrańcu Boga, który wybawił potomków Abrahama z egipskiej niewoli. Rolę Mojżesza zagrał największy w tamtych czasach gwiazdor Hollywoodu Charlton Heston.

2

Ostatnie kuszenie Chrystusa

The Last Temptation of Christ
2 godz. 44 min.
Jeden z najlepszych filmów w bogatym dorobku reżyserskim Martina Scorsese'ego. Jest to również jedno z jego najbardziej kontrowersyjnych dzieł. Ekranizacja książki Nikosa Kazantzakisa pokazuje Jezusa Chrystusa kuszonego w obliczu męczeńskiej śmierci wizją uniknięcia kaźni i prowadzenia zwykłej ludzkiej egzystencji. Film wywołał wściekłość wśród wiernych. Oskarżano go o bluźnierstwo wobec Boga i plucie na Eucharystię. Jezusa zagrał Willem Dafoe. Harvey Keitel wcielił się w Judasza, a Poncjuszem Piłatem był David Bowie.

1

Pasja

The Passion of the Christ
2 godz. 7 min.
Historia ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa, jego męki, ukrzyżowania i zmartwychwstania znana jest każdemu chrześcijaninowi. W okresie wielkanocnym przypominają ją w kościołach. Wielokrotnie pokazywano ją w kinach. Jednak nigdy na dużym ekranie męka Chrystusa nie wyglądała tak jak w "Pasji". Mel Gibson, jedna z największych gwiazd kina, nakręcił film w językach biblijnych, zaś biczowanie i ukrzyżowanie Jezusa zaprezentował z brutalną dosłownością. Skala przemocy była tak duża, że film otrzymał kategorię R. Nie odstraszyło to jednak widzów. Wierni masowo oglądali odtworzony krwawy akt poświęcenia się Syna Boga za grzechy ludzi.