Ashley Judd 

Ashley Tyler Ciminella

7,6
11 362 oceny gry aktorskiej
Ashley Judd
Nie miała łatwego dzieciństwa. Jej rodzice rozwiedli się, a Ashley została z matką i starszą siostrą Wynonną. Często przeprowadzały się. Lata tułaczki opisała potem jej matka Naomi w książce pt. "Love Can Built a Bridge". Kiedy Ashley miała czternaście lat, jej matka i siostra odniosły sukces jako piosenkarki country. Swój zespół nazwały "The Judds". Już wtedy Ashley interesowała się tylko aktorstwem. W czasie studiów na University of Kentucky często występowała w amatorskich przedstawieniach. Po dyplomie wyjechała do Los Angeles. Uczestniczyła w kursach teatralnych Playhouse West.

Karierą aktorską rozpoczynała od występów w telewizji, m.in. w serialu "Star Trek: Następne Pokolenie". Na dużym ekranie debiutowała w 1992 r. w komedii "Kuffs" Bruce'a Evansa. Dramat obyczajowy Victora Nuneza "Ruby w krainie szczęśliwości" stał się przebojem festiwalu w Sundance. Judd otrzymała nagrodę Independent Spirit Award. Odrzuciła rolę w westernie "Rio Diablo", ponieważ wystąpiła w nim jej matka, a Ashley nie chciała być z nią utożsamiana. Sceny, w których zagrała w "Urodzonych mordercach" Olivera Stone'a zostały wycięte, ale już w "Dymie" Wayne'a Wanga pokazała na co ją stać. Jako żona złodzieja, Charlene w "Gorączce" Michaela Manna zwróciła uwagę krytyków. Jest to również jej ulubiona rola. Mniejszym zainteresowaniem cieszył się jej występ w "Desperatach" Johna McNaughtona i "Czasie zabijania" Joela Schumachera.

W dramacie telewizyjnym "Norma Jean & Marilyn" Tima Fywella razem z Mirą Sorvino zagrały alter ego Marilyn Monroe. Ashley otrzymała nominację do nagrody Emmy i Złotego Globu. Jako lekarka-psycholog pomagała w tropieniu seryjnego mordercy w "Kolekcjonerze" Gary'ego Fledera. Wystąpiła z Ewanem McGregorem w thrillerze "Oko obserwatora" Stephana Elliotta. W "Gdzie serce twoje" Matta Williamsa wcieliła się w rolę przyjaciółki głównej bohaterki granej przez Natalie Portman

Aktorskimi wzorcami Judd są niewątpliwie: Al Pacino, Vanessa Redgrave i Meryl Streep. Wolne chwile lubi spędzać na górskich wędrówkach i na czytaniu książek.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 kwietnia 1968

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 170 cm

Independent Spirit
Zdobyła Independent Spirit, 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Dario Franchitti (12.12.2001 - 2013, rozwód)
Odrzuciła rolę Maya Carlton w filmie "Kuffs", ponieważ musiałaby zagrać w "rozbieranych" scenach. Angaż ostatecznie otrzymała Milla Jovovich.
Jej matka Naomi i siostra Wynonna są piosenkarkami country.
Jest ambasadorem organizacji YouthAIDS.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Pewnie sporo ról z tego powodu straciła, ale zachowała twarz i na szczęście i tak udało jej się zagrać w kilku świetnych filmach. Ja najbardziej lubię ją w "Gorączce" i "Podwójnym zagrożeniu"

Co ta kobieta zrobiła z twarzą???
Niegdyś taka piękna aktorka a teraz.....
W Stacji Berlin wygląda strasznie

!

podobieństwo Judd & Heigl

użytkownik usunięty

Według mnie Katherine Heigl jest bardzo podobna do niej . Nawet by mogły zagrać
siostry
w jakimś filmie

to jedna z najpiekniejszych kobiet jakie widzialem,jest subtelna ladna ma wdziek i nie "sprzedaje sie" co dzis jest zadkoscia.Rozumiem ze nie jest na topie bo przeciez wiekrzosc glosuje na "niezle dupy" a nie na piekne kobiety,ale mam to gdzies:)