Ashley Tyler Ciminella

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/3402/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":8147,"rate":7.643427028353996,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/3402/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":330,"rate":7.787878787878788,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyserka"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/3402/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":5,"rate":5.8,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/3402/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,6
8 147 ocen gry aktorskiej
Ashley Judd
Nie miała łatwego dzieciństwa. Jej rodzice rozwiedli się, a Ashley została z matką i starszą siostrą Wynonną. Często przeprowadzały się. Lata tułaczki opisała potem jej matka Naomi w książce pt. "Love Can Built a Bridge". Kiedy Ashley miała czternaście lat, jej matka i siostra odniosły sukces jako piosenkarki country. Swój zespół nazwały "The Judds". Już wtedy Ashley interesowała się tylko aktorstwem. W czasie studiów na University of Kentucky często występowała w amatorskich przedstawieniach. Po dyplomie wyjechała do Los Angeles. Uczestniczyła w kursach teatralnych Playhouse West.

Karierą aktorską rozpoczynała od występów w telewizji, m.in. w serialu "Star Trek: Następne Pokolenie". Na dużym ekranie debiutowała w 1992 r. w komedii "Kuffs" Bruce'a Evansa. Dramat obyczajowy Victora Nuneza "Ruby w krainie szczęśliwości" stał się przebojem festiwalu w Sundance. Judd otrzymała nagrodę Independent Spirit Award. Odrzuciła rolę w westernie "Rio Diablo", ponieważ wystąpiła w nim jej matka, a Ashley nie chciała być z nią utożsamiana. Sceny, w których zagrała w "Urodzonych mordercach" Olivera Stone'a zostały wycięte, ale już w "Dymie" Wayne'a Wanga pokazała na co ją stać. Jako żona złodzieja, Charlene w "Gorączce" Michaela Manna zwróciła uwagę krytyków. Jest to również jej ulubiona rola. Mniejszym zainteresowaniem cieszył się jej występ w "Desperatach" Johna McNaughtona i "Czasie zabijania" Joela Schumachera.

W dramacie telewizyjnym "Norma Jean & Marilyn" Tima Fywella razem z Mirą Sorvino zagrały alter ego Marilyn Monroe. Ashley otrzymała nominację do nagrody Emmy i Złotego Globu. Jako lekarka-psycholog pomagała w tropieniu seryjnego mordercy w "Kolekcjonerze" Gary'ego Fledera. Wystąpiła z Ewanem McGregorem w thrillerze "Oko obserwatora" Stephana Elliotta. W "Gdzie serce twoje" Matta Williamsa wcieliła się w rolę przyjaciółki głównej bohaterki granej przez Natalie Portman

Aktorskimi wzorcami Judd są niewątpliwie: Al Pacino, Vanessa Redgrave i Meryl Streep. Wolne chwile lubi spędzać na górskich wędrówkach i na czytaniu książek.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 kwietnia 1968

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 170 cm

Independent Spirit
Zdobyła Independent Spirit, 1 inna nagroda i 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Independent Spirit Najlepsza aktorka za film Ruby w krainie szczęśliwości w roku 1994
mąż Dario Franchitti (12.12.2001 - 2013, rozwód)
Odrzuciła rolę Maya Carlton w filmie "Kuffs", ponieważ musiałaby zagrać w "rozbieranych" scenach. Angaż ostatecznie otrzymała Milla Jovovich.
Jej matka Naomi i siostra Wynonna są piosenkarkami country.
Jest ambasadorem organizacji YouthAIDS.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych