PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30571}

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry Potter and the Sorcerer's Stone
7,5 436 320
ocen
7,5 10 1 436320
6,8 34
oceny krytyków
Harry Potter i Kamień Filozoficzny
powrót do forum filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

...Kiedy grali w te szachy i gdy Ron miał się "poświęcić", żeby zrobić szach-mat, to czemu nie zszedł z tego konia?

ocenił(a) film na 9
buldog55

To właśnie jedna z tych słynnych nielogiczności w Harrym Potterze :)

buldog55

a tego właśnie nie wiem.... tez przed cghwila skończyłam oglądac film...

buldog55

Swoją drogą, skoro Quirrel wygrał partię tych szachów, to oznacza, że mają one fascynującą zdolność samoregeneracji... Kolejny błąd z serii "szachy", to to, miały bardzo kiepskie AI, skoro królowa nie wypatrzyła tak głupiego podstępu: gdyby koń szachował mojego króla, po prostu poruszyłbym królem... szczegóły, szczegóły...

ocenił(a) film na 9
JohnnY_17

Co do tej regeneracji to nie widzę akurat nic w tym dziwnego żeby magiczne szachy nie mogły się zregenerować. No bo co to byłaby za przeszkoda gdyby była tylko jednorazowa.
A tak poza tym to czepiłbym się końcówki filmu. Bardzo niepedagogiczne jest ogłosić zwycięstwo jednego z domów (tego na S, zapomniałem) a potem nagle sobie zmienić decyzję "w świetle najnowszych wydarzeń" na korzyść Griffindoru. Profesorek mógł dodać oficjalnie punkty przed podliczeniem całości a nie po. Niepotrzebnie narobił radości jednym dzieciakom a potem odebrał ją na rzecz innych.

krevek

racja, malfoy sie prawie poplakal :D

a do johnny'ego- ron nie szachowal koniel krola, tylko stnal tak, aby dama czy tez krolowa, jak kto woli mogla go zbic. widocznie oslaniala krola. pozniej droga byla juz wolna ;)


mnie jedynie zastanawia po jaka cholere zmieniaja otoczenie..zauwazyliscie, ze w 1 czesci chatka hagrida znajduje sie zaraz przy wyjsciu z hogwartu, a w 3 natomiast ( nie pamietam jak w drugiej) do chatki idzie sie znacznie dluzej i to przez rozne pagorki..no coz..

Caireann

No wiesz rozni rezyserzy rozne wizje...ale mnie tez wkurza to ze ww 3 czesci hogwart wyglada zupelnie inaczej no i ze wierzba bijaca jest w innym miejscu...

Hermioneczka

rezyerzy moze rozni, ale widzowie przewaznie Ci sami i wlasnie o nich powinni najbardziej myslec ;)

krevek

|"A tak poza tym to czepiłbym się końcówki filmu. Bardzo niepedagogiczne jest ogłosić zwycięstwo jednego z domów (tego na S, zapomniałem) a potem nagle sobie zmienić decyzję "w świetle najnowszych wydarzeń" na korzyść Griffindoru. Profesorek mógł dodać oficjalnie punkty przed podliczeniem całości a nie po. Niepotrzebnie narobił radości jednym dzieciakom a potem odebrał ją na rzecz innych. "|

A kto ogłaszał zwycięstwo Slytherinowi???? Nic nie zrozumiałeś z filmu... Dumbledore tylko przeczytął ranking, potem dodał punkty gryfindorowi a dopiero po tym ogłaosił "puchar domów zdobywa Gryffindor"

Beliar

tak, nic nie zrozumiałeś z filmu jesli nawet nie pamiętasz nazwy Slytherin, a mimo to zabierasz głos

ocenił(a) film na 9
Beliar

No to nie mógł najpierw podliczyć punktów do rankingu a potem ogłaszać ranking ? Wydawałoby się to logiczne. I nie pisz że NIC nie zrozumiałem z filmu, bo zrozumiałem wszystko a nawet wiele nie było do rozumienia bo to w końcu czysto rozrywkowy film (co nie jest wadą, żeby było jasne)

ocenił(a) film na 6
buldog55

Mi akurat nie przeszkadza, ze zmienili scenografię..ta od "Więźnia Azkabanu" do "Zakonu Fenbiksa" podoba mi sie znacznie lepiej niż ta w pierwszych dwóch częściach, gdzie była strasznie sztuczna..:)

Mr_MarQx

mi tez bardziej podoba sie ta nowsza, ale niepotrzebnie zmieniali ;)

ocenił(a) film na 6
buldog55

niedawno oglądałem program z setu "Zakonu Feniksa", gdzie powiedzieli, żę jedynymi setami, które pozostały niezmienione od pierwszej części to "Wielka Sala" i "dormitorium Gryffindoru"

Mr_MarQx

jeszcze brakowalo tylko tego, zeby wielka sale zmieniac.ale z drugiej storny uciazliwe musi byc takie filmowanie, gdzie wszystkie same znajduja sie w innym miejscu...

Caireann

wszystkie sale *
< za krotki >
< i dalej >

Caireann

<za krotki>
wystarczy spacja oO

buldog55

|"Jedno mnie zastanawia...
...Kiedy grali w te szachy i gdy Ron miał się "poświęcić", żeby zrobić szach-mat, to czemu nie zszedł z tego konia? "|

OMG to takie trudne do zrozumienia??????? jakby zszedł z konia to by przegrali, tak samo jakby harry lub hermiana zeszła z pola szachownicy

Beliar

Źle mnie zrozumiałeś. Przecież nawet jak Ron by sszedł z konia, to koń nadal by tam stał i mógł dać się zrozwalić, a Ron stałby sobie z boku i nic by mu się nie stało. A on jak jakiś idiota zamiast z tego konia zejść to siedział na dupie (za przeproszeniem) i gapił się na zmierzającą ku niemu z mieczem królową...

buldog55

Zszedł*

buldog55

no to nadal nie rozumiesz... obojętnie czy koń stoi czy nie Ron jesli by zszedł to wtedy przegrywają bo on tak jakby sterował koniem i jego zejście z konia spowodowało by że przegraliby i już

Beliar

a mnie jeszcze zastanawia to, że skoro były 3 wolne miejsca w tej szachownicy, które zajęli Harry, Hermiona i Ron to jak to zrobił ten profesor ( nazwiska oczywiście nie pamiętam), który wygrał ta partię przed nimi, skoro był sam?

czy to może tak, że ilość wolnych miejsc się zmieniała w zależności od tego ilu osobowa drużyna podejmowała się przejścia tej przeszkody?

immaga

tak samo jak w ksiaze jest ze byly akurat 3 miotły =)

ocenił(a) film na 8
Hermioneczka

Przecież to mogło zależeć od ilości osób - jeżeli chciały siędostać 3 osoby, to były 3 miotły, jeżeli 1 osoba to jedna miotła.

ocenił(a) film na 6
immaga

w ksiazce bylo akurat tak, ze figury zeszly z szachownicy kiedy Ron powiedzial jakie miejsca jazmie on Harry i Hermiona

Beliar

Ron sterował każdą figurką (oczywiście za wyjątkiem Harry'ego i Hermiony), nawet jakby zszedł z konia nadal by nim mógł sterować, bo przecież on wydawał rozkazy każdej z figurek "na odległość"... Więc dlaczego nie mógł by sterować też tak swoim koniem? (bez skojarzeń ;)) Poza tym skoro Ron musiał osobiście sterować swoim koniem, to jak poruszał się ten drugi koń?

A jeśli już było tak jak ty powiedziałeś, że on musiał tak sterować, to mógł zrobić szach mat, i w chwili jak królowa zaczęła zmierzać ku niemu zejść z tego konia.


PS. Mam jedną małą prośbę. Przestań mi tu mędrkować. Zachowujesz się jakbyś był pępkiem świata, "wszyscy się mylą tylko nie ja"...

|spowodowało by że przegraliby i już|
Przegraliby i już? Aha, czyli, że to ty wymyśliłeś (powiedziałeś Rowling), żeby Ron siedział na dupie i gapił się jak zaraz dostanie w ryj z miecza?
On ma tam siedzieć i dostać i już, bo ja tak chcę... Szpanujesz swoją "wiedzą" o Harrym Potterze a i tak pewnie gówno wiesz...

buldog55

|"Ron sterował każdą figurką (oczywiście za wyjątkiem Harry'ego i Hermiony), nawet jakby zszedł z konia nadal by nim mógł sterować, bo przecież on wydawał rozkazy każdej z figurek "na odległość"... Więc dlaczego nie mógł by sterować też tak swoim koniem? (bez skojarzeń ;)) Poza tym skoro Ron musiał osobiście sterować swoim koniem, to jak poruszał się ten drugi koń? "|

|"PS. Mam jedną małą prośbę. Przestań mi tu mędrkować. Zachowujesz się jakbyś był pępkiem świata, "wszyscy się mylą tylko nie ja"... "|

I kto tu mędrkuje??? Poza tym wcale nie jest tak jak ty piszesz i jak ty myslisz.


|"Przegraliby i już? Aha, czyli, że to ty wymyśliłeś (powiedziałeś Rowling), żeby Ron siedział na dupie i gapił się jak zaraz dostanie w ryj z miecza?
On ma tam siedzieć i dostać i już, bo ja tak chcę... Szpanujesz swoją "wiedzą" o Harrym Potterze a i tak pewnie gówno wiesz..."|

Nie wymysliłem ale jest to logiczne, i chyba tak logiczne że twój mózg o ile go masz nie może tego zrozumieć. Skoro została na koniu to widocznie tak musiało być, i nie pisz mi tu o mojej wiedzy bo sam nie masz jej wcale.

Beliar

*został

Beliar

Powiem jedno (a właściwie 4 w jednym)


_______ _______ _______
| | | | | /\ /\ /\
|______ | |______ | | || || ||
| | | | | || || ||
| | | | | \/ \/ \/
_______| | | |______|
<> <> <>

buldog55

Powiem jedno - S T F UUUUP!!!

buldog55

Buldog, moze to Ci troche "rozjasni" umysl..

- No, wiec tak... Harry, zajmij miejsce tego gonca, a ty, Hermiono, stan na miejscu tej wiezy.
- A ty?
- Ja bede skoczkiem.
Figury to uslyszaly, bo kiedy skonczyl, SKOCZEK, goniec i wieza odwrocily sie plecami do bialych figur i zeszly z szachownicy, pozostawiajac TRZY puste miejsca dla Harry'ego, Rona i Hermiony.

W ksiazce krolowa bije Rona kamienna reka. Wypadaloby ja najpierw przeczytac, bo wiadomo, ze na film trzeba patrzec z przymrozeniem oka - a potem zawierac glos.. Ale fakt faktem, za duzo zmieniali, dlatego to wyszlo tak nielogicznie.

ocenił(a) film na 7
buldog55

Mnie bardziej zastanawia fakt jak oni podliczają te punkty. Na końcu filmu kiedy Dumbledore przyznaje punkty Harremu, Ronowi, Hermionie i Nevilowi to już po ogłoszeniu punktów Harrego Gryffindor wygrywał, a Hermiona twierdzi, że dopiero jest remis ze Slytherinem. Czyżby pomyłka tłumacza?

ocenił(a) film na 8
bartoszu88

Hermiona mówi, że jest remis, gdy Harry dostaje 60 pkt, a Hermiona i Ron po 50. I po jej słowach Dumbledore dodaje, że dla Neville'a za szczególną odwagę 10 pkt. W ten sposób Gryffindor wygrywa.

ocenił(a) film na 7
Lady_of_the_Rings

Ja wiem, jak było na filmie. Jeśli możesz w najbliższym czasie obejrzeć ten film w polskiej wersji językowej to wsłuchaj się w tą scene z przyznawaniem punktów posłuchaj ile ma punktów początkowo Gryffindor a ile ma Slytherin, a potem dodawaj kolejno punkty gryffindorowi. Zobaczysz że jest błąd i po punktach przyznanych Harremu Gryffindor już wygrywa ze Slytherinem, a nie dopiero remisuje.

ocenił(a) film na 8
bartoszu88

W filmie nie ma błędu :). Dumbledore mówi, że Gryffindor ma 312 pkt, a Slytherin 472. Daje 160 pkt - i jest 472 do 472. Ale daje jeszcze 10 pkt Neville'owi. Wszystko się zgadza :).

ocenił(a) film na 7
Lady_of_the_Rings

Wybacz ale pozwolę sobie mieć inne zdanie. W polskiej wersji językowej Dumbledore mówi że Gryffindor ma 320 punktów a Slytherin ma 472. Po przyznaniu punktów Harremu, Hermionie i Ronowi ( czyli 160 punktów), Gryffindor ma 480 czyli więcej niż Slytherin, a nie dopiero remisuje.

ocenił(a) film na 8
bartoszu88

W takim razie masz rację - w wersji angielskiej Dumbledore mówi 312, ale najwidoczniej tłumacz źle przetłumaczył :). Swoją drogą...jakim cudem nikt z ekipy tego nie zauważył :|?

ocenił(a) film na 7
Lady_of_the_Rings

W sumie też się dziwię, że nikt tego nie zauważył. Ja przesłuchiwałem tą scenę ze trzy razy pod rząd i jestem pewien, że słyszałem jak mówi 320 punktów.

buldog55

1. w angielskim nie ma czegoś takiego jak figura o nazwie "koń", tylko rycerz <knight>, stąd niezależnie od tego, jak w różnych zestawach szachów ta figura jest przedstawiana (np może być koń+jeździec, albo sam koń, albo sam rycerz bez konia;], choć to zdecydowanie rzadziej), to akurat W TYM KONKRETNYM ZESTAWIE pionek był "kompletny" jedynie wtedy, gdy na koniu siedział jeździec. Było to dość dobrze pokazane, bo koń miał uprząż+uniesione lejce+puste siodło;], stąd Ron zajął miejsce rycerza.

2. co do "głupiego podstępu": niekoniecznie można było poruszyć królem, bo zanim Ron szachował, napewno tak ustawił inne pionki, żeby mu to uniemożliwić, nie wiem, nie widać było przecież całej szachownicy...

3. a teraz "niepedagogiczny Dumbledore": to mogło być tak, że zależnie od tego, który dom miał najwięcej pkt w danej chwili, tego flagi wisiały...poza tym chyba było to baardzo pedagogiczne, aby dzieciakom (zwł pierwszorocznym) powiedziec co jest tak naprawde najważniejsze i co powinno być najwyżej oceniane;]

ocenił(a) film na 10
msgamgee

"Kiedy grali w te szachy i gdy Ron miał się "poświęcić", żeby zrobić szach-mat, to czemu nie zszedł z tego konia?"

Wydaje mi się że pionki by "uznały" to za poddanie się

A co do szachowania to ron też mogł zaszachować był w takiej pozycji a pomiędzy harrym a królem stała królowa (dama) król był otoczony prawie ze wszystkich ston i partia i tak już była wygrana bo albo zbije ron albo harry

ocenił(a) film na 10
Jake14

Mimo wszystkich nielogiczności i błędów, jakie występują w ekranizacjach Harry'ego, ja tam lubię wszystkie części, bez wyjątku.

Krzysiu011089

Ludzie do licha ciężkiego, czy nikt z was nigdy nie grał w szachy? To nie jest żadna królowa ani dama, tylko hetman albo jak kto woli generał. Z resztą gdzie tu logika. Królowa (czyli jak wiadomo żona króla) bierze udział w bitwie i jeszcze tłucze wszystkich jak chce. Śmiech na sali. Król panuje, generał prowadzi armię i broni swego władcy. Jejku przecież to jest tak proste do zrozumienia.

ocenił(a) film na 9
Doktor_Wong

Sądzę, że każdy gracz ma własne wyobrażenie o szachach - dla jednych jest to Królowa, dla drugich Hetman, dla innych - Królówka, a jeszcze innych - Dama. Wszelkie kłótnie są bezsensowne - tutaj każdy ma rację: poza tym chodzi przecież o sam sens gry. Osobiście uwielbiam szachy, biorę udział w turniejach i używam profesjonalnej nazwy "Hetman", ale zdarza mi się też określić tę figurę jako "Królowa" czy "Królówka". Ba, moi koledzy z wyższymi kategoriami także posługują się niekiedy tą "drugą wersją" i nikt nie robi z tego kłopotu :) Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8
buldog55

tak samo jak Harry czy Hermiona nie mogli opuścić swoich pól - głupotą było że na tego konia usiadł!

paula15

Już ktoś wcześniej przytoczył fragment książki, z którego wynikało, że w
rzeczywistości Ron nie siadał na żadnym koniu. To tylko taki zabieg w
filmie, żeby było bardziej widowiskowo a jednocześnie mniej brutalnie - w
efekcie to koń oberwał, a nie Ron bezpośrednio:)
A propos - scena z szachami to moja ulubiona w tym filmie. Majstersztyk!
Owacja na stojąco:)

buldog55

Bo w książce tak naprawdę oni byli zamiast figur a nie że na nich siedzieli, i w książce to Ron szedł się sam poświęcić a nie że jechał na koniu. Ogólnie Chris Columbus zrobił film prawie lepszy od książki umiał zastąpić sceny na lepsze oraz dodać czasami ciekawsze momenty(chociaż Irytka mógł pokazać) a David Yates to niedoświadczony reżyser który tego nie umie i sceny zastępuje na gorsze i dodaję 2 razy gorszę sceny. I jeszcze jeden wielki + postacie są prawie idealne jak z książki np. Dursleyowie (lepiej ich sobie nie mogłem wyobraźić) albo Hagrid,Snape czy też McCgonagall albo Wesleyowie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones