PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=93761}

Jeniec: Tak daleko jak nogi poniosą

So weit die Füße tragen
7,8 74 963
oceny
7,8 10 1 74963
7,3 3
oceny krytyków
Jeniec: Tak daleko jak nogi poniosą
powrót do forum filmu Jeniec: Tak daleko jak nogi poniosą

Jakoś nie mogłem wykrzesać z siebie współczucia dla tego Nimca.Czy jestem nie czuły?Nie mogłem przestać myśleć jAk Niemcy traktowali wziętych do niewoli żołnierzy sowieckich. Byli pierwsi gazowani w komorach gazowych Auschwitz.W pierwszym rzucie w ramach eksperymentu zgazowano 10 tysięcy żołnierzy ze Związku Sowieckiego.10 tysięcy ludzi,którzy też mieli rodziny,dzieci,marzenia,chcieli żyć.A inni?Katowani,rozstrzeliwani?To nie Stalin napadł na Hitlera tylko odwrotnie.Jak pisał kiedyś Nowak Jeziorański jako kurier przez Niemcy nie spotkał nigdy ani jednego antyfaszysty.Niemcy uwierzyli w Hitlera,dlatego,że wcześniej był Fryderyk Wielki, Bismarck,Nietche ,a może dlatego ,że w głębi duszy zawsze uważali się za nadludzi.Ten film to taka kolejna próba rewizji historii i mylenie ofiar z katami.

ocenił(a) film na 9
thanau

Co do generalnych założeń Twojej tezy - zgodzę się - Niemcy (chcę uniknąć jednak uogólnień) są narodem specyficznym, co pokazywała historia ale nie o tym jest ten film przecież... Film jest opowieścią o człowieku a nie o Niemcu czy Rosjaninie - wydarzenia historyczne nadają tła tej opowieści, w której główną rolę gra siła woli a nie narodowość bohatera. Nie współczując niewinnemu człowiekowi stawiasz się tym samym po stronie oprawców, jakiejkolwiek nie byliby oni narodowości. Człowieczeństwo i cierpienie nie ma barw narodowych. No cóż - nikt nie neguje tego że to Niemcy napadli na Związek Radziecki ale ten film jest o czymś całkiem innym, co zresztą już nadmieniłem. A tak na marginesie - ciekaw jestem który Niemiec zaryzykowałby życie swoje i swoich bliskich, wstał i powiedział wtedy "Hitler to morderca - faszyzm jest zły" a nie wszyscy byli faszystami. Ciężko to sobie wyobrazić - na szczęście nie musimy tego robić - ludzie wtedy nie mieli jednak takiego wyboru...

bloodsome

To wcale nie było tak jak myślisz. No może w przynajniej w części. Nie każdy niemiecki żołnierz kierował się ideologią Hitlera. To znaczy, że główny bohater niekoniecznie musiał być zagorzałym faszystą. To byli zwykli ludzie, którym kazano iść na wojnę. A atak Niemiec na ZSRR, bądź odwrotnie był nieunikniony. Stalin także szykował się na atak na Rzeszę. I kto wie czy teraz nie byłoby komuny w Zachodniej Europie. Ale ubiegł go Hitler i losy inaczej się potoczyły... A to już zna każdy z lekcji historii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones