PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1313}

Kabaret

Cabaret
8,0 35 956
ocen
8,0 10 1 35956
8,5 32
oceny krytyków
Kabaret
powrót do forum filmu Kabaret

Ostatnia scena jest moim zdaniem najlepszą sceną w dorobku światowej kinematografii.

Ten chłopiec, który śpiewa najpierw uśmiechnięty delikatnie śpiewający. Z czasem jego twarz zmienia się, staje się coraz bardziej zacięta, zaczyna śpiewać coraz głośniej. I wtem ukazuje się na jego ramieniu swastyka. Do śpiewu przyłączają się prawie wszyscy siedzący. Wtają i z zacięciem na twarzy śpiewają "Tomorrow belong to me". Wszyscy widać w to wierzą. Wszyscy z wyjątkiem jednego starszego mężczyzny, który wyczuwa to co niesie za sobą ta pieśń...

Jest to tak genialna aluzja do narodzin nazizmu, że aż ciarki przechodzą!

Scena jest tak genialna, że co jakiś czas przypominam ją sobie oglądając filmik na youtube...

http://www.youtube.com/watch?v=bs5bnVoZK4Q

ocenił(a) film na 10
Pchiller

Zgadzam się w 100% - jedna z najlepszych scen w historii kina. Ale drobna poprawka: to nie jest ostatnia scena w całym filmie :)

ocenił(a) film na 9
SantiagoOo

Dokładnie - dodam tylko, że obecnie piosenka ta jest popularna w środowisku przed którym film przestrzegał:
http://www.youtube.com/watch?v=5LxKFhOBlyw - jeśli ktoś ma wątpliwości co to za impreza proponuję posłuchać co panowie ("w tle" - niewidoczni na ujęciu) krzyczą od 2:58
no i to... http://www.youtube.com/watch?v=0NGWm-gpdRQ&feature=related - mimo, że to "The Sun" - bardzo wartościowy filmik(odnośnie owej piosenki - w wersji ang.)... proponuję się przyjrzeć flagom jakie tam powiewają (np. 00:54 ).
I niech ktoś mi wytłumaczy - jak chorym musiał być ten który wymyślił jedno z GŁÓWNYCH HASEŁ ubiegłorocznego marszu "NIEPODLEGŁOŚCI"(Polskiej)?! wystarczy spojrzeć na http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/dziewczyna_z_plakatu_odpowiada_wyborczej_ _16256 (hasło "Czas bohaterów! Jutro należy do Nas!)
tak wiem - przewrażliwiony pewnie jestem(i "lewak" na dodatek) bowiem hasło brzmiało inaczej niż to "śpiewane"(nie "do mnie", tylko "do nas"), lecz po tym show które urządzono w Warszawie 11.11.11 i innych miastach(z tego co wiem w niektórych miastach nawet niespecjalnie niektórzy się kryli z swymi 14/88 itp... a podobno bez takiego "patriotyzmu" miało być...) - trudno nie mieć takich skojarzeń.

ocenił(a) film na 10
Hanss

Ciekawe skojarzenia. A hasło "Obudźcie się!"? Do wykorzystania.
Choć mam nadzieję, że to podobieństwo jest jednak przypadkowe.

ocenił(a) film na 9
hauser

Ten mężczyzna któremu się nie podoba to całe "piknikowe" śpiewanie Tomorrow belong to me, to nie tylko 'jeden starszy mężczyzna", ale i Żyd...

ocenił(a) film na 10
ElfnA

Jakoś tego nie dostrzegam. Skąd przekonanie, że to Żyd, możesz napisać?

ocenił(a) film na 9
hauser

Poprawka! Hasło "Obudźcie się!" już wykorzystane (choć ta organizacja z polityką ma niewiele wspólnego:))

ocenił(a) film na 10
Hanss

Czy rozumiesz tekst piosenki? Nie jest o zabijaniu, ani nie zachęca do jakiegokolwiek faszyzowania. Śpiewa się o pięknie przyrody i oddaniu ojczyźnie. Absolutnie pozytywna piosenka. Każdy mógłby ją nucić.
Neo-pajace z youtube nie rozumieją. Myślą, że skoro wykonywał ją chłopak z HJ w filmie o rodzącym się nazizmie, to jest to zaangażowana politycznie piosenka. Figa z makiem. Mogliby równie dobrze wyć o Gumisiach skaczących tam i siam.
Teraz co "Kabaret" chciał powiedzieć w słynnej scenie, uwaga, Achtung - piękną pieśnią, chwytającymi za serce słowami hitlerowcy uwodzili ludzi. Miodem się muchy łapie, nie octem.

Piramidoglowy

No najwyraźniej TY niczego nie zrozumiałeś. Przeczytaj (przetłumacz) cały tekst sobie. Tam jest wyraźnie napisane, że ojczyzna jest piękna, ale... , Lato mamy piękne i jelonki biegają, ale my czekamy raczej na sztorm. Ren niesie swe złoto do morza ale GDZIEŚ UKRYTA CHWAŁA CZEKA NA NAS, szept mówiący POWSTAŃ, ojczyzno daj nam tylko znak, Jutro należy do nas. No czy to nie jest pieśń zaangażowana politycznie? Tym bardziej, że śpiewa ją jak sam zauważyłeś chłopak z HJ.

ocenił(a) film na 10
bartek_k_szczecin

Człowieku, nie musisz mnie uczyć angielskiego.
Sama piosenka jest o pięknie przyrody, wyrwaniu ze stagnacji i oddaniu ojczyźnie. Może pod tym względem jest zaangażowana politycznie, ale pozostaje bezstronna. W tekście nie ma nic, co określona siła polityczna mogłaby zawłaszczyć. Tekst jest uniwersalny.
W filmie śpiewa ją chłopak z HJ, ale równie dobrze mógłby kto inny.

ocenił(a) film na 9
Piramidoglowy

Tekst piosenki - tekstem, lecz jakoś nie było mi dane widzieć jej wykonywanej przez innych niż "prawdziwych patriotów" dostających wzwodu prawą ręką - "po Rzymsku". Możesz ją interpretować w dowolny sposób, lecz tego z czym ona jest (chociażby symbolicznie) powiązana - nie zmienisz żadną gadką o "pięknie przyrody" - sorry.

Piramidoglowy

Może angielskiego nie trzeba Cię uczyć, ale czytania ze zrozumieniem, to niestety tak...

Piramidoglowy

"W tekście nie ma nic, co określona siła polityczna mogłaby zawłaszczyć..."

"...poranek nadejdzie i ŚWIAT BĘDZIE NASZ!"

Fakt, taka sobie piosneczka o pieknie przyrody... ;)

zweistein

No i co w z tego. Może to zaśpiewać dosłownie każda siła na świecie obecnie i w przyszłości i w dowolnym języku. Czysto hipotetycznie wystarczy zamienić Ren na Wisłę, Tamizę, Sekwanę i cholera wie jaką nazwę geograficzną i już piosenka jest uniwersalna.

A to że przypisano ją ludziom którzy narodowego ducha spaprali poprzez wojnę i wyniszczenie kontynentu nie zmienia uniwersalności. Przykładowo ja sam kiedyś nie wsłuchałem się w ten "Ren" i piosenkę bez znajomości skąd ją wzięto i nawet ją lubiłem. Potem już tylko było lekkie zdziwienie widząc pierwowzór ale poza tym pieśń dalej jest uniwersalna i sama w sobie nie niosąca żadnej agresji.

Ot można ją dowolnie interpretować zależnie od nastawienia albo tego jak się ją poznało :).

tc1987

Tylko, że w filmie nie jest "czysto hipotetycznie". Prawda?
I nieprzypadkowo w Niemczech Zach. wycianano z filmu fragment z piosenką. Bo oni widzieli równiez, że nie jest on "hipotetyczny", ale sławi bardzo konkretną wizję Niemiec.

Ale można, czemu nie. Podnosisz ręke w nazistowskim pozdrowieniu - ale "czysto hipotetycznie" składasz hołd pieknu Natury. Tylko ci, którzy będą na ciebie patrzeć skojarzą to zupełnie inaczej. Ale kogo to obchodzi, co sobie myślą inni?

ocenił(a) film na 8
tc1987

Narodowego ducha? Czemu tylko na Filmwebie spotykam osobników w tak przedziwny sposób interpretujących słowa tej piosenki, która ewidentnie zwiastuje burzę, co nawet w tej piosence jest ujęte? Nawet Niemcy, wycinając ten fragment z wersji kinowych, rozumieli co on oznacza. Tak jak zrozumieli dlaczego trzeba usunąć pierwszą zwrotkę hymnu ze słowami "Niemcy Niemcy ponad wszystko". Ale zawsze znajdą się ludzie po prostu przedziwni, absolutnie wyjątkowi w skali światowej, którzy uznają, że ta piosenka niczego nie symbolizuje, o niczym nie mówi i jest "niewinna". WSZYSCY twórcy tego filmu (i na szczęście przygniatająca większość widzów) widzieli to inaczej niż te pojedyncze przedziwne egzemplarze z polskiego internetu.

ocenił(a) film na 9
Piramidoglowy

Treść treścią, warto znać kontekst:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nazi_songs#Es_zittern_die_morschen_Knochen

Sam ostatni wers ostatniej strofy narzuca skojarzenia, więc trudno tu mówić o braku, jak to określasz, "zaangażowania politycznego" pieśni.

ocenił(a) film na 8
Piramidoglowy

Trudno o głupszą interpretację tej piosenki. Wszyscy mówią o symbolicznym wymiarze jej słów, ale nagle pojawia się Piramidoglowy i ma swoją własną teorię.

ocenił(a) film na 10
Pchiller

Może się czepiam, zwłaszcza że według mnie ten film jest najlepszym i najważniejszym filmem w historii kina, ale to przecież nie była ostatnia, ani nawet przedostatnia scena. Dalej było co najmniej drugie tyle filmu :):)

wito777

No, troszkę zamuliłem z tą ostatnią sceną. :)

ocenił(a) film na 10
wito777

No właśnie, to nie tylko świetny, ale i bardzo ważny film. No i co? Kiedy ostatnio widzieliście go na jakiejkolwiek stacji? Mało tego: w wypożyczalni powiedzieli mi, że niestety go nie mają, bo trudno dostać na niego licencję, a w empiku, że od lat go nie sprzedają. Chciałam pokazać film synom... Tak, wiem, można go ściągnąć z internetu, ale dlaczego nie jest on ogólnie dostępny, tyle chłamu nas otacza!

użytkownik usunięty
Pchiller

........................,,-~*~,,
......................./:.:.:.:.:.|
......................|;.;.;.;.;./
......................|.;.;.;.;.|
............._,,,,,_.).;.;.;.;.|
.........,,-":.:.:.:."~-,;.;.;.|
........(_,,,,---,,_:.:.);.;.;..",,
......,-":.:.:.:.:.""-,,/;.;.;.;.;.",
.....(:.__,,,,,,,,,___);.;.;.;.;.;|
...../"":.:.:.:.:.:.:—""\;.;.;.;.;.,"
....\",__,,,,,,,,,,,__/;;;;;;;;;/\
.....\.::.:.:.:.:.:.:.;.);;;;;;;;;/:\
.......\,,,,,---~~~~;;;;;;;;,"::::\
.........."""~~--,,,,,,,,,,-"::::::::::\
.......................\::::::::::::::::::::::\

użytkownik usunięty

Qrde mać. Na każdym portalu inaczej się rozjeżdża...

użytkownik usunięty

ocenił(a) film na 10
Pchiller

Przełomowa scena "Tomorrow belongs to me" dotyczy WSZYSTKICH zbrodniczych ideologii. Zaczyna się niewinnie od pięknych słów, stopniowego podnoszenia coraz wyżej wraz ze zdobywaniem zwolenników.

Ostatnia scena również zapadła w mojej pamięci. Co dalej z mistrzem ceremonii? Uciekł, spasował, zginął pod Stalingradem?

ocenił(a) film na 8
Pchiller

Bez przesady . Jest to scena bardzo wymowna brutalnie pokazuje , jakie poparcie miało NSDAP i ilu zwolenników miało tych starszych i młodszych . Było więcej zwolenników Hitlera niż przeciwników . Hitler porwał za sobą lud bo się pojawił w odpowiednim momencie . Można o tym długo pisać , ale po co . To nie strona historyczna . Wracając do sceny fakt dobra , ale bez przesady że genialna . Wracając do filmu jakoś specjalnie mnie nie urzekł . Dałem mu najpierw 6 jednak bo głębszej refleksji stwierdzam , że na 7 zasługuje . Bardzo fajnie jest wpasowany w to tło historyczne (jakże okrutne ) . Natomiast fabuła absolutnie mnie nie wciągnęła , była jakaś płytka . Film ratują sceny z kabaretu i wyżej wspomniana historia

ocenił(a) film na 10
Pchiller

zgadzam się, scena niesamowita. i w dodatku twarz tego komika, taka upiornie uśmiechnięta... brrr.

ocenił(a) film na 9
Pchiller

Uwielbiam sposób w jaki "scena" wplata się w życie... I oczywiście scenę z małpą... Doskonale pokazane jak naziści podchodzili do problemu żydowskiego.

ocenił(a) film na 5
Pchiller

Po pierwsze to nie ostatnia scena, po drugie wolę scenę z małpą.

aplauz

To, że nie ostatnia: pisali koledzy wyżej. Już Ameryka odkryta ;)

ocenił(a) film na 5
zweistein

Czy choćby pytanie miało i tysiąc odpowiedzi zmuszony byłbym przeczytać wszystkie by nie martwić się o czepialstwo innych?

aplauz

Nie trzeba aż tysiąca - bo juz pierwsza odpowiedź zawierała tę informację. Policz szybko w pamięci: jaka jest różnica między 1 a 1000? Naprawdę sądziłes, że od stycznia 2012 wszyscy z zapartym tchem czekali, aż ich oświecisz? ;)
No wiem: czepialstwo straszne. Taki podły charakter.

ocenił(a) film na 8
zweistein

różnica między 1 a 1000 to 3 zera, czyli 3 razy nic:D

bitzgrzyt1

Kolega pewnie humanista?

ocenił(a) film na 8
zweistein

murarz-tynkarz-akrobata w wolnych chwilach filozof czy zoofil, mniejsza o to. A wg Ciebie ile to?

bitzgrzyt1

Jednak zoofila od filozofa co nieco rózni. Mówię raczej teoretycznie, bo tylko na podstawie wiedzy książkowej. Oczwiście - twoja praktyka może temu przeczyć, nie wnikam.

Ile jest 1000-1? 999. Dość łatwe, nawet dla humanistów.

ocenił(a) film na 8
zweistein

W różnicy(czyli odejmowaniu) niestety nie można zamieniać odjemnej i odjemnika( tak jak to jest np. ze składnikami w sumowaniu). czyli różnica 1 - 1000 = -999. pomyliłeś się tylko o 1998:/ Ale to wiedza z podstawówki, więc to było dawno czyli mogłeś zapomnieć. Nie szufladkowano jeszcze ludzi na humanistów i tych drugich. A robol jak ja to humanista czy pesymista?

bitzgrzyt1

Ale na początku wyszły ci ledwo trzy zera, prawda? ;) Pewnie ta podstawówkowa wiedza jednak nie jest aż tak oczywista. No, ale grunt, ze sobnie przypomnialeś, jak jest naprawdę.

Dla mnie - jako nierozgarniętego humanisty - różnica - czyli niezgodność - między jednym pytaniem a tysiącem pytań (podobnie jak miedzy tysiącem pytań a pytaniem jednym) zawsze bedzie wynosiła 999. Co zrobić. Do podstawówki juz mnie raczej nie przyjmą.

Mylisz się: ludzi szufladfkowano zawsze i na różniaste sposoby. To normalne.

ocenił(a) film na 8
bitzgrzyt1

wracając do tematu: komiczne jest, że tworcami owego hymnu są ludzie żydowskiego pochodzenia. Żeby nie feralny wers " żadnych wojen" Michała w " Keine grenzen" mniewam, że byłby to murowany(a na murowaniu się znam) hit nazi disco.

ocenił(a) film na 10
Pchiller

Na mnie ta scena też zrobiła emocjonujące wrażenie. Wzbudza następującą refleksję: ileż wrażliwych niemieckich młodych dusz wypaczyła ideologia faszystowska....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones