PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=792195}

Kapitan

Der Hauptmann
7,4 5 971
ocen
7,4 10 1 5971
7,3 7
ocen krytyków
Kapitan
powrót do forum filmu Kapitan

Sceny, gdy kapitan Herold ze swoją świtą najpierw jedzie tym wozem z II W.Ś. we współczesnym mieście, między dzisiejszymi samochodami, a później legitymują przechodniów, robią im kipisz, kradną smartfony, okulary słoneczne, czy ciuchy wg mnie rewelacyjne.
Tak sobie myślę, czy to nie jest nawiązanie do obecnej sytuacji z "uchodźcami". Ci przybysze z Bliskiego Wschodu, czy krajów Afryki Północnej za nic mają niemieckie prawo, czują się lepiej niż u siebie, mało tego zastraszyli lokalnych mieszkańców, że wygląda to jak na wspomnianych scenach.
Do tego włodarze Parlamentu Europejskiego sami dali im tą swobodę i nietykalność, jednocześnie nakładając kagańce na "starą" niemiecką społeczność. Tutaj też przypomina mi się scena, gdy zdemaskowany Herold staje przed sądem, który twierdzi, że "trochę tam nabroił, ale ogólnie to spoko gość".
A może być jeszcze gorzej, "przybysze" mnożą się na potęgę, ściągają swoich kolejnych braci, kuzynów, wujków itd. Za kilka lat to oni będą większością, pozakładają partie, wprowadzą prawo Szariatu i to oni będą takimi kapitanami Heroldami - szybkie sądy i publiczne wyroki, zresztą już teraz za mówienie PRAWDY o Islamie grożą wysokie kary, bo to przecież "mowa nienawiści"...
Pozdrawiam.

Pyrogenus

Zmien dilera czlowieku.

ocenił(a) film na 8
sankt1910

Sam sobie zmień. Ja mam dobrego.

ocenił(a) film na 8
Pyrogenus

He he, założę się, że twórcy mieli dokładnie przeciwne intencje i chcieli przekazać, że współcześni Niemcy nie przeciwstawili by się nazizmowi, nawet w samoobronie :)
No cóż, zaletą sztuki jest to, że każdy interpretuje ją po swojemu.
Jak dla mnie te sceny są ilustracją uległości i braku cochones (że się tak seksistowsko wyrażę) Niemców w obliczu agresji w ogóle, a w szczególności "agresji umundurowanej".
W sumie to ciekaw jestem, jaka byłaby reakcja na taką akcję "patrolu" grupy młodych ludzi, Niemców od bardzo niedawna, pochodzenia bliskowschodniego. Wątpię, żeby filmowcy odważyli się sprawdzić :)

ocenił(a) film na 8
aklekot

Mniej więcej o to mi chodziło właśnie, tylko chyba byłem lekko po spożyciu i trudno mi było to ubrać w słowa. Nie pamiętam już kanału, ale ktoś kiedyś komentował sytuację we współczesnych Niemczech i powołując się na jakieś badania/ankiety wyszło, że 90% Niemców po prostu cholernie się boi (mowa o tzw "dawnych Niemcach"), wielu z nich już teraz kupuje mieszkania w Polsce, by w spokoju dożyć swych dni na emeryturze. Wypowiedziałbym się szerzej, ale ostatnio mam trochę kłopotliwych spraw na głowie, pozdro.

ocenił(a) film na 9
Pyrogenus

W Szwecji ponoć z tym jest masakra. Szwedzi uciekają m. in. do Australii

ocenił(a) film na 7
borsuk96

Australia przyjmuje tylko imigrantów, którym faktycznie coś zagraża... i mają spokój.

Pyrogenus

"wielu z nich już teraz kupuje mieszkania w Polsce" dowcip stulecia :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 6
nietzsche

Czemu jesteś takim strasznym prostakiem? Jak zwykle u lewaków-buraków-mięczaków pędy cebuli wrośnięte w klawiatury. Gość doskonale zinterpretował końcówkę i twoje "wyssane z dupy paranoidalne wysrywy" tego zupełnie nie zmienią.

Dzida_86

Gość zinterpretowal to idiotycznie i zupełnie niespójnie jeśli chodzi o całą wymowę filmu. Film był o usystematyzowanej przemocy państwa które się wymknęła spod kontroli i wy tu teraz jak prawdziwy brunatny Polak ery PiSiej próbujecie wmówić że chodziło o uchodźców ?? uchodźców którzy co jak co ale kojarza się z chaosem i anarchią a nie państwowa przemocą pokazaną w filmie. Poczytajcie sobie trochę książek o wszelkiej maści radykalach obejrzyjcie ten film jeszcze raz scena po scenie szczególnie w scenach zadawania śmierci które komendant obozu chciał za.wszelka zorganizować w quasi wojskowy sposób i wróćcie na to forum.

ocenił(a) film na 6
lukasz_69

Napisz to jeszcze raz ale tym razem po polsku.

ocenił(a) film na 7
lukasz_69

ja w tym filmie nie widzę nic o uchodźcach, czy innych nawiązań do nowoczesnej kultury. Film o II WŚ i tyle. Nie ma to jak szukać czegoś czego nie ma na siłę

ocenił(a) film na 8
Mauna_Kea

Oni tu piszą o scenach końcowych po napisach.... Ale pewnie myślenie boli

ocenił(a) film na 8
lukasz_69

dobrze gadasz lekarze i inżynierowie z pontonów to dobrzy ludzie !

Pyrogenus

Zgadzam sie z Tobą. Jednakże drobny szczegół. Obejrzyj do końca napisy. Jeden z okradanych statystów ma na sobie koszulke T-Shirt - z wymowną grafiką... Tutaj film nabiera sensu. Nic w filmach nie dzieje sie bez przyczyny. To nie byl przypadek.
I z tą wiedzą przeanalizuj ten film raz jeszcze...

ocenił(a) film na 8
K0J0T_PL

Jaro :)

ocenił(a) film na 8
K0J0T_PL

jaką grafiką ?? bo nie widzę tam nic ? Mówisz o napisie PISS (ze znaczkami błyskawic?)

ocenił(a) film na 8
Pyrogenus

Ciekawa interpretacja ale też nalezy wziąć pod uwagę coś innego. Swego czasu był taki film jak Przebrany aktor podobny do Adolfa przechadzał sie ulicami niemieckiego miasta. Oni tam mają duzy sentyment :). Może to pokaazanie jak ludzie poddają sie mundurowi. W samym filmie też widzimy jak mundur powoduje uległość i z jaką łatwoscią można popełniać zbrodnie czyjąś reką na rozkaz.... "my tylko wykonywaliśmy rozkazy". Mozna to odczytywac na wiele sposobów ale twoja interpretacja też jest bardzo logiczna

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones