PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=271956}
6,8 222 073
oceny
6,8 10 1 222073
5,5 33
oceny krytyków
Katyń
powrót do forum filmu Katyń

9/10

ocenił(a) film na 8

myślę, że tak ja nie na miejscu były odniesienia do Smoleńska i porównywanie go do Katynia, co dla mnie jest totalną bzdurą, tak samo nie na miejscu są prześmiewcze opinie odnośnie zbrodni w Katyniu. Ten film jest poruszający.

ocenił(a) film na 7
psc79

Moim zdaniem jest po prostu kiepski. Nijak ma się nawet do teatrów telewizji o latach 40 i 50. Wiadomo że wygodnie zrobić film o Katyniu bo nikt go otwarcie nie zbeszta,bo tak nie wypada,bo to o tragedii. No i finansowo widzę że pan Wajda stosuję się do zasady "Spoko, szkoły przyjdą". A z tego tematu można by było zrobić naprawdę świetne kino, zrobić film o polskich żołnierzach,a nie o polskich pomnikach.

ocenił(a) film na 8
mati_mac

Nie zgadzam się z tobą w zupełności. Mam wrażenie, że w tym filmie nie chodziło o żadne pomniki. Nawet o żołnierzy w nim nie chodziło. Punktem były rodziny. A jeśli już kwestii sportretowania żołnierzy zaczniemy dotykać, to moim zdaniem pokazano ich w należyty sposób. Nie wyczułem jakiegoś przesadnego monumentalizmu. Pytanie jak Ty byś to przedstawił, bo najwyraźniej masz jakąś koncepcję. Jak w "Plutonie"?

ocenił(a) film na 7
coyote91

Moim zdaniem są za bardzo cnotliwi(oczywiście nie w sensie seksualnym).No razi mnie niesamowicie takie śpiewanie kolędy w obozie. Ja bym raczej myślał jak zwiać z niewoli,a nie śpiewał kolędy lub się spowiadał. Przecież mogli się domyślać co ich czeka, przedstawiciele inteligencji nigdy nie byli pupilami bolszewików,a dwa ruskie się raczej nie stosowały do prawa wojennego, jeśli w ogóle stosowali się do jakiegokolwiek prawa.

ocenił(a) film na 8
mati_mac

OK, widzę o co Ci chodzi, ale czy wiemy o jakiś próbach ucieczek? Pewnie były takie, dziwne byłoby gdyby było inaczej. Ale wtedy "Katyń" stał by się filmem edukacyjnym, a chyba nie do końca o to chodziło. A takie, nie inne, ukazanie wspomnianych, skutkuje właśnie brakiem "pomnikowości". "My piękni, dzielni i z szabelką, konno uciekamy bolszewickiej zarazie".

ocenił(a) film na 7
coyote91

Nie chodzi o to czy byłby to film edukacyjny, ale moim zdaniem opieranie się na niepełnych aktach nie jest w stanie stworzyć opowieści o prawdziwych ludziach. Jedynie Chyra coś tu zdziałał w filmie. Reszta zagrała tak jakby wzięto ich z podręczników historii. Wybacz ale do mnie to nie trafia, nie widziałem strachu o to co będzie, nie widziałem w tym filmie nic co ludzkie, tylko honor i patriotyzm, a to nie są jedyne uczucia towarzyszące człowiekowi.

ocenił(a) film na 2
mati_mac

Ce film est mauvais

ocenił(a) film na 3
psc79

Dla mnie film tez kiepski. Patetyczny, naciągany, wręcz nierealistyczny. Pełny nielogicznych zachowań. Np ta łączniczka co to pomnik bratu zrobiła. Wiedziała w jakim kraju żyje, że pomnik postoi może kilka minut a potem wielce zdziwiona że ją aresztowali. Jeszcze wykład robiła. Albo ta żona głównego bohatera którego Żmijewski gra? Na samym początku filmu, żona zawodowego żołnierza wsadza na rowerek córeczkę i idzie szukać męża - powtarzam - żołnierza!!! Pcha się na front bo się stęskniła. A potem przez cały film miota się jakby jej ktoś gardło ścisnął, mimo iż w akcji filmu minęły całe lata. Albo rozmowa w tym obozie o tym co to znaczy "polski mundur". Przecież to śmieszne. Ten film nie przedstawia ludzi, przedstawia pomniki które nie dyskutują o niczym innym niż Bóg, Honor, Ojczyzna.

To jest po prostu patriotyczny szantaż i granie na emocjach. Takiego filmu się nie krytykuje no bo jak to tak, przecież o wielkiej tragedii opowiada. Zbrodnia katyńska to jedno, ale ten film to po prostu szmira.

ocenił(a) film na 5
mlody969

No niestety w filmie dużo patriotycznego patosu, tak że postacie są aż nierzeczywiste. Wajda wybrał bezpieczny i nośny temat wiedząc że po pierwsze mało osób odważy się krytykować "arcydzieło" po drugie że szkoły i tak na ten film pójdą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones