PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=271956}
6,8 222 073
oceny
6,8 10 1 222073
5,5 33
oceny krytyków
Katyń
powrót do forum filmu Katyń

Myślę ze większość uczestników forum popełnia błąd w dyskusji o tym filmie który polega na ocenianiu filmu poprzez pryzmat polityki a zwłaszcza współcześnie rządzacej nam partii nie mozemy sie od tego uwolnić i spojrzec na obraz obiektywnie.Po pierwsze zarzuty ze ten film jest kolejnym obrazem rozgrzebywania i roztrząsania naszej historii upłakiwaniem sie nad nią jest kompletnie bzdurnym nie przypominam sobie do tej pory filmu który byłby poświęcony w całości tej zbrodni a mineło już ponad 50 lat!! wiec ludzie przestańcie sie czepiać że to któryś już z kolei film o tej tematyce! Polska okazała wręcz niesamowitą wstrzemieżliwość kręcąc tak późno taki film,gdyby Anglia lub Francja zaznała takiej potwornej zbrodni juz dawno powstałoby kilka filmów a historie tę znałaby cała Europa! a spytajcie się jakiegos młodego człowieka w którymkolwiek kraju europy czy wie coś o Katyniu 99% nic o nim nie słyszało!!W dyskusji o filmie poruszylismy już wiele wątków z historii 2 wojny i nie tylko i muszę przyznać że przeraża mnie fakt iż zwłaszcza młodzi ludzie(tak mi się wydaje) próbują zbagatelizować a wręcz wyśmiewać wyjątkowość historii naszego kraju i skali ogromu cierpienia i wkładu w historię Europy posłużę się kilkoma przykładami chociaż niezbyt to fortunne z calej naszej historii strzelac kilkoma przykładami ale nie miejsce i czas na to a więc: w 2006 roku byłem w Wiedniu zwiedzając to piękne miasto liczne zabytki itd natknołem się na jednym z historycznych budynków na małą tabliczkę poswięconą J.3 Sobieskiemu która wspominała w kilku słowach o jego udziale w uratowaniu Wiednia przed armią turecką o zgrozo! człowiek który uratował Wiedeń i nie tylko być może całą Europę nie jestem znawcą historii ale wiem że nie dużo brakowało aby dziś Europa mówiła po turecku! oczywiście prawie nikt na zachodzie o tym nie wie.A teraz 2 wojna św.po pierwsze największe procentowo straty ze wszystkich krajów 2 woj. nie porównywalne do strat Anglii czy Francji samo powst.warszawskie miało około 200 000 ofiar a straty całej Anglii w drugiej wojnie to około 350 000 ludzi! wiem że to okrutna statystyka ale gdzie tu porównanie więc nie dziwcie sie że Polska domaga się więcej prawdy w historii.Następny argument mało kto wie że w Polsce było najwiecej żydów na świecie około 3 mln dla przykładu w Niemczech było wtedy około 400 000 co wiązało sie z nieopisanymi okrucienstwami na Polakach i Żydach nie spotykanymi na żadnej innej ziemi na taka skalę.Udział Polski w 2 w. tez był wyjątkowy czasowo od nas zaczeła się wojna i znaszym udziałem zakończyła więc braliśmy najdłużej w niej udział, jako jedyni byliśmy zaatakowani przez dwa zbrodnicze mocarstwa jednoczesnie! nasz udział na wszystkich frontach 2 woj. był równierz absolutnie wyjątkowy niema drugiego takiego narodu który by sie tak zaangazował na tylu frontach(poza niemcami ma sie rozumieć) przykłady mozna by mnożyć ale nie miejsce na to.Czasami rozumie osoby które mają wrażenie niedoceniania a wręcz ukrywania naszego wkladu w 2 woj. i nie tylko ale świat jest sobie sam winien ukrywajac tą prawdę a ostatnio wręcz ją fałszując tak jak ma to miejsce w przedstawianiu Holocaustu Żydów na terenach Polski! oto co przynosi milczenie i niewiedza historii.

ocenił(a) film na 8
maciekpad

Muszę Ci niestety przyznać racje. W Stanach Zjednoczonych, w których nie było praktycznie strat w cywilach a jedynym atakiem na dość sporą skale był Pearl Harbor. Ale nikt nie mówi, że Amerykanie się powtarzają i kręcą filmy o II WŚ, nikt nie mówi, że o desancie w Normandii powiedziano już praktycznie wszystko. Szkoda bo kiedy chwalimy filmy "zachodnie" traktujące o II wojnie światowej to w tym samym czasie sami sobą pomiatamy za "odkopywanie" historii. A naprawdę jak to kiedyś powiedział mądry człowiek "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem ? staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."

ocenił(a) film na 5
kolba

Ja także muszę z przykrością przyznać Ci rację, w końcu należało taki film zrobić, zwłaszcza, że wiedza młodych osób o polskich losach w czasie II wojny światowej jest bliska zeru.
Wspominasz o braku pamięci innych narodów wobec nas,a ja się pytam jaki oni mają w tym interes? Wszystkie narody świata są egoistycznie nastawione, tylko chyba głupie polaczki tego nie rozumieją. Trochę naszej w tym winy, bo zamiast wykorzystywać takie sytuacje jak Wiedeń 1683, zawsze nie wiemy jak wykorzystać wygraną i jak się rządzić. Masz absolutną rację, gdyby to US and A miała w swojej historii tragedię podobną do tej, która się rozegrała w Katyniu już powstało by za oceanem 9892323 filmów o tym. Oczywiście pełnych patosu z powiewającą flagą na wietrze.(patrzcie filmy o Alamo)
Co do II Wojny światowej nie dziw się, że polskie losy zeszły w pamięci narodów zachodnich na dalszy plan, bo to właśnie te mocarstwa zdradziły nas w Jałcie,nie wspomnę już o `39.
Dla porównania; Berlin 48 jeszcze dymił, a US and A pomagała zrzutami powietrznymi by uchronić miasto od czerwonych pająków...Warszawa 44 płonie, "Lecz milczy sztab i milczą pędy tataraku ".
Co do filmu nie spodziewam się wielkiego sukcesu, ale dobrze, że coś takiego powstaje, oby Wajda był w takiej formie jak kręcąc "Popiół i diament" czy "Kanał".

maciekpad

Witam na wstępie powiem, ze twoja wypowiedź była tutaj dla mnie jakby pocieszeniem po bzdurach, które przeczytałem w pozostałych postach. Ponadto w pełni się z tobą zgadzam Polska to naród z bagatą historią i powinno się ja filmować. Z niecierpliwością czekam na film jak i na inne premiery np. "kurier warszawski" i "wszyscy idziemy do kin", mam nadzieje, że bedą udane. Pozdrawiam narazie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones