PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=111024}

Kieszonkowiec

Pickpocket
6,9 3 589
ocen
6,9 10 1 3589
6,7 14
ocen krytyków
Kieszonkowiec
powrót do forum filmu Kieszonkowiec

Złodziej  

użytkownik usunięty

"Kieszonkowiec" Roberta Bressona zachwyca przede wszystkim doskonałym baletem rąk, który robił już wrażenie w "Ucieczce skazańca", ale tu został doprowadzony do perfekcji. Co zresztą jest oczywiste, biorąc pod uwagę zawód, jakim trudni się główny bohater. Widząc sekwencję zmasowanej kradzieży na dworcu czułem się jakbym oglądał dobry film akcji. Dawno nie otwierałem tak szeroko oczu ze zdumienia na starym filmie - bardzo miłe zaskoczenie. Dodając do tego stosunkowo "krótki" metraż (raptem 75 minut) i zuchwałego bohatera, który z czasem kradnie, bo może, bo wie że nie zostanie złapany, bo ma poczucie wyższości nad swoimi ofiarami - no cóż, nie sposób się nudzić.

Film ma też (dla mnie) jedną wadę. Chociaż wada to za dużo powiedziane. Mianowice chodzi mi o grę aktorów. Ich sposób gry jest zamierzony, w końcu to jeden z wyznaczników stylu Bressona i wypadł świetnie w "Ucieczce" i "Pieniądzu", ale tutaj nie moglem się do niej przekonać. Szczególnie główny bohater, który chodzi, a nawet stoi jakby połknął kij od szczotki. I jeszcze to jego patrzenie w ziemię i wypowiadanie kwestii... Chyba potrzebuję jeszcze kilku seansów, żeby się przez to przegryźć.

użytkownik usunięty

Mi się zdaję mimo wszystko, że tu nie zawiniło aktorstwo a mocno drętwe dialogi, zupełnie nie filmowe. Choć aktor grający kieszonkowca oczywiście mógłby się momentami bardziej postarać - w pamięci mam ciągle zabawnie wyglądającą sytuację, kiedy zdenerwowany rzuca książką o podłogę.

Zgadzam się jednak, że wada to niewielka i film mocno nadrabia świetnymi ujęciami szperających rąk jak również znakomicie nakreśloną psychologią głównego bohatera.

ocenił(a) film na 7

Polacy nie są gorsi i swój film dokumentalny o kieszonkowcach mają inne czasy, inne motywy. najlepszy jest ten gruba ryba- stary wyga mówiący gwarą warszawską.
http://www.filmweb.pl/film/Kieszonkowcy-1998-37529
youtube.com/watch?v=O0gZ-mCWuKE
p.s. przed wojna była też "znana i szanowana" lwowska szkoła kieszonkowców

ocenił(a) film na 5

Balet rąk, lol. Wkładając rękę do kieszeni przy górze garnituru, po co portfel spuszczają na sam dól, łapiąc go drugą ręką? Bez sensu. Przecież i tak wyjmują pierwszą rękę, która jest przy górze, więc równie dobrze mogą ją wyjąć trzymając portfel bez opuszczania go w dół. No ale takie rzeczy się robi, by było bardziej widowiskowo.
Poza tym większość tych sztuczek jest po prostu nierealna, co np. widać w pociągu. z jaką łatwością wyjmują portfel chyba kanarowi, i jeszcze (lol) go z powrotem wkładają na miejsce, z taką łatwością, wiedząc bardzo dokładnie w którym miejscu jest kieszeń, trafiając w nią bez problemu.

Purple_Killer

Zdziwiłbyś się chopie. Zostałbyś w samych skarpetkach i nawet byś o tym nie wiedział. Talent + praca. Ta "profesja" mnie fascynuje już od dziecka, bo jest na pograniczu magii. Ale ani talentu, a ni pracy ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones