PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6849}
7,2 1 229
ocen
7,2 10 1 1229
Kopernik
powrót do forum filmu Kopernik

Niechlujny

ocenił(a) film na 4

"Kopernik" to film niechlujny. Historia życia największego polskiego astronoma została przedstawiona chaotycznie - zbyt szybko, zbyt niespójnie. Wybrane przez Petelskich wątki z życia Kopernika zostały źle poprowadzone, a narracja z dwu osi czasowych zupełnie nie miała sensu - ot, zabieg dla zabiegu, bez powodu. Podejmowane wątki szybko były ucinane, zupełnie jakby twórcy nie wiedzieli, o czym tak naprawdę chcą opowiedzieć... Szczególnie chodzi tutaj o relację Krystyny z Mikołajem - a raczej obecność tej relacji gdzieś poza ekranem, daleko od widza, zapewne tylko w głowach twórców, ich zamierzeniach. To, co zaczęli, czyli obiecującą więź krewniaków, zniknęło. A nawet się nie zaczęło, bo po scenie, kiedy Krystyna pomagała pracodawcy, wątek tej dwójki został ucięty, jakby dziewczyna wyprowadziła się i wyparowała.
Niestety, to nie wszystko. Dwójka reżyserów chciała opowiedzieć tak wiele, że na boczny tor zostało zepchnięte... największe dzieło Kopernika, jego magnus opum. Zamiast o kosmosie, Petelscy o wojnie... Po co? Oczywiście potyczki z Krzyżakami mogły być tłem, to byłby nawet zaleta, wyciskająca jakiś dramatyzm i trochę emocji, ale niemal całkowite odsunięcie Kopernika na rzecz antypatii polsko-krzyżackich było naprawdę wielkim błędem.
Po seansie miałem wielki niedosyt - chciałem jak najwięcej dowiedzieć się o Koperniku, a dostałem poszatkowany, niespójny, chaotyczny życiorys.

Na szczęście film miał swoje zalety. Kwiatem wśród chwastów okazały się dialogi. Co i rusz to z ust Kopernika, to z ust jego mentora, biskupa warmińskiego, padały mądrości, słowa warte zapamiętania. Niektóre kwestie były naprawdę ciekawe, nawet pobudzające do myślenia. Te o ciemnocie ludu (i braku ich winy), te o wojnie, wywody Kopernika i docinki w jego stronę, m.in. ze strony księcia Ferrary - to wszystko było świetne.

Istotnym elementem jest także wartość historyczna. Po seansie można wynieść wiele informacji o Koperniku, czasach, w jakich żył, trochę o Krzyżakach, nawet o polityce. Co prawda to wszystko zostało podane w formie pozostawiającej wiele do życzenia, ale jednak...
Oprócz tego na uwagę zasługują kostiumy.
Aktorstwo bardzo nierówne: od dobrego przez średnie, aż po beznadziejne.

Szkoda, że o tak wielkiej osobistości powstały tylko dwa filmy (drugi z 1954 ze średnią 5,0; nawet nie oglądałem) i wątpliwej jakości animacja. Kopernik znany, a temat ciekawy, więc jego historia powinna zostać opowiedziana na nowo, tym razem lepiej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones