PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=701708}

Koszmar

Der Nachtmahr
5,4 573
oceny
5,4 10 1 573
7,0 3
oceny krytyków
Koszmar
powrót do forum filmu Koszmar

Tytuł filmu adekwatny. Bez żadnej ironii - nie chcę sugerować, że film to koszmarna produkcja. Przeciwnie.

Spójrzcie, ten stwór sam w sobie oczywiście nie jest zbyt sympatyczny, ale żeby znowu przerażający? Nie za bardzo.

Natomiast oglądając film coraz bardziej do mnie docierało to wrażenie, a na końcówce już dokładnie potrafiłem to określić: otóż jeśli miewacie koszmary, to bardzo często przerażające są w nich nie tyle same zjawy i straszydła, co uporczywa powtarzalność pewnych motywów, choć występująca co chwilę w innym kontekście.

W koszmarze niepokojąca jest absurdalność. Niby coś się dzieje, ale nie wiesz, do czego to wszystko zmierza, coraz mniej masz pojęcie, o co chodzi w akcji tego, o czym śnisz. Oglądając ten film miałem bardzo podobne wrażenie.

tadzimierz_filmweb

Chociaż jeśli to metafora oswajania "ciemnej strony mocy", to po chwili zastanowienia ma to sens.

Nastolatka dojrzewa, czyli powoli przestaje być dzieckiem. W pewien sposób rodzi się na nowo. Symbolizuje to ten embrion. Sama nastolatka przechodzi przez różne etapy, w których zmienia podejście do tego rozwijającego się w niej aspektu (czyli tego stwora, metaforycznie). Podobnie i otoczenie, również rodzice. W pewnym momencie usiłują oni "zabić" tego "stwora", dostrzegają jak jest straszny, jakby to już faktycznie nie była ich córka; być może to symbol etapu, na którym nastolatka jest nieznośnie zbuntowana i odwala nieznane jak dotąd akcje. Rodzice nie mogą tego wytrzymać, więc chcą to "zabić", choć jest to integralna część dziewczyny i kiedy po głowie dostaje "stwór", to dostaje też ona. Na początku dziewczyna bała się tego, co się z nią dzieje, rodzice uspokajali, później role się odwracają.

tadzimierz_filmweb

Zupełnie inaczej to oceniam. Tina umiera w wypadku po imprezie a stwòr pomaga jej zrozumieć że śmierć to tylko etap. Brak wsparcia rodziny i przyjaciół potęgują oddalanie się od znajomego otoczenia. Wiersz Blecka o śmierci i narodzinach wskazuje kierunek w wędrówki Tiny. Zakończenie to majstersztyk. Ojciec zabija stwora i Tinę, nic ją nie trzyma, odchodzą razem ...

ocenił(a) film na 5
Martes_foina

może by tak spoiler napisać ! qurwa

Martes_foina

dzięki to nawet już nie mam po co włączać. Zjebał mi film

ocenił(a) film na 8
kenyzlhwdpjp

nie martw się, ja wcale tak nie sądzę (mówię odnośnie puenty). Film jest świetny i moim zdaniem nie tak spłycony, jak pisze wyżej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones