Koszmar

Der Nachtmahr

2015 1 godz. 28 min.
5,4 494
oceny
5,4 10 1 494
274
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":3}
powrót do forum filmu Koszmar
 • Tytuł filmu adekwatny. Bez żadnej ironii - nie chcę sugerować, że film to koszmarna produkcja. Przeciwnie.

  Spójrzcie, ten stwór sam w sobie oczywiście nie jest zbyt sympatyczny, ale żeby znowu przerażający? Nie za bardzo.

  Natomiast oglądając film coraz bardziej do mnie docierało to wrażenie, a na końcówce już dokładnie potrafiłem to określić: otóż jeśli miewacie koszmary, to bardzo często przerażające są w nich nie tyle same zjawy i straszydła, co uporczywa powtarzalność pewnych motywów, choć występująca co chwilę w innym kontekście.

  W koszmarze niepokojąca jest absurdalność. Niby coś się dzieje, ale nie wiesz, do czego to wszystko zmierza, coraz mniej masz pojęcie, o co chodzi w akcji tego, o czym śnisz. Oglądając ten film miałem bardzo podobne wrażenie.

 • tadzimierz_filmweb Chociaż jeśli to metafora oswajania "ciemnej strony mocy", to po chwili zastanowienia ma to sens.

  Nastolatka dojrzewa, czyli powoli przestaje być dzieckiem. W pewien sposób rodzi się na nowo. Symbolizuje to ten embrion. Sama nastolatka przechodzi przez różne etapy, w których zmienia podejście do tego rozwijającego się w niej aspektu (czyli tego stwora, metaforycznie). Podobnie i otoczenie, również rodzice. W pewnym momencie usiłują oni "zabić" tego "stwora", dostrzegają jak jest straszny, jakby to już faktycznie nie była ich córka; być może to symbol etapu, na którym nastolatka jest nieznośnie zbuntowana i odwala nieznane jak dotąd akcje. Rodzice nie mogą tego wytrzymać, więc chcą to "zabić", choć jest to integralna część dziewczyny i kiedy po głowie dostaje "stwór", to dostaje też ona. Na początku dziewczyna bała się tego, co się z nią dzieje, rodzice uspokajali, później role się odwracają.

 • tadzimierz_filmweb Zupełnie inaczej to oceniam. Tina umiera w wypadku po imprezie a stwòr pomaga jej zrozumieć że śmierć to tylko etap. Brak wsparcia rodziny i przyjaciół potęgują oddalanie się od znajomego otoczenia. Wiersz Blecka o śmierci i narodzinach wskazuje kierunek w wędrówki Tiny. Zakończenie to majstersztyk. Ojciec zabija stwora i Tinę, nic ją nie trzyma, odchodzą razem ...

 • Martes_foina może by tak spoiler napisać ! qurwa