Liam Neeson 

William John Neeson

8,1
77 683 oceny gry aktorskiej
Liam Neeson
Zanim został aktorem zarabiał na życie jako bokser i kierowca ciężarówki.
W 1976 roku przyłączył się do Lyric Players' Theater w Belfaście. Po przeprowadzce do Dublina rozpoczął współpracę z Abbey Theater, gdzie znalazł go reżyser John Boorman, który zaangażował go do roli sir Gawaina w obrazie "Excalibur". Przez kilka następnych lat Neeson pojawił się w kilku filmach, jednak bez większego rozgłosu. Dopiero rola Fieldinga w "Misji" zwróciła na niego uwagę krytyków i publiczności. Jednak jeszcze wiele lat przyszło mu czekać na wielki sukces. Do 1993 roku, kiedy otrzymał nominację do Oscara za rolę w filmie "Lista Schindlera", pojawił się w wielu filmach, z których kilka, jak na przykład "Mężowie i żony" Woody'ego Allena, czy "Podejrzany" Petera Yatesa, stały się przebojami.
Neeson występował również w produkcjach telewizyjnych. W 1984 roku zagrał w serialu "Wyspa Ellis", a dwa lata później w jednym z odcinków "Miami Vice". Aktor ma bardzo ciekawy, charakterystyczny głos i jest bardzo często zatrudniany jako narrator filmów dokumentalnych.
Na swoim koncie ma trzy nominacje do Złotego Globu, Saturna i jedną do Oscara.
więcej

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 czerwca 1952

miejsce urodzenia: Ballymena, Irlandia Północna, Wielka Brytania

wzrost: 193 cm

IFTA
Zdobył IFTA, 4 inne nagrody oraz 20 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Natasha Richardson (03.07.1994 - 18.03.2009, jej śmierć), 2 synów: Michael Antonio (ur. 22.06.1995) i Daniel Jack (ur. 27.08.1996)
W 1999 roku Królowa Elżbieta II nadała mu Order Imperium Brytyjskiego.
Brano go pod uwagę do roli Jamesa Bonda w filmie "GoldenEye". Ostatecznie w postać wcielił się Pierce Brosnan.
11 lipca 2000 roku połamał i wyszczerbił swoje lewe biodro, a także odniósł liczne obrażenia nóg, gdy jadąc na Harleyu Davidsonie zderzył się z jeleniem. Został wyrzucony z motocyklu tuż przed tym, jak pojazd rozbił się na drzewie. Przejeżdżający motocyklista znalazł go czołgającego się wzdłuż drogi.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Geniusz. Nie będę udowadniać dlaczego, ponieważ każdy szanujący się kinoman wie, że to klasa sama w sobie. W moich oczach to jeden z najwybitniejszych aktorów w historii.

Wg was lepiej sprawdza się jako spokojny gość czy też w rolach ostrego zabijaki?

Żadnej litości dla bandytów, do tego w przeciwieństwie do wielu aktorów kina akcji Liam to kawał chłopa, dzięki czemu jest bardzo wiarygodny w tych rolach. Rach ciach i badboy leży, zero lipy! Czekam na kolejne filmy typu Uprowadzona czy Non stop

uważam ze jest naprawdę bardzo dobrym aktorem i nie mogę uwierzyć w to ze jest tak niedoceniany. patrząc na jego długoletni staż w tej branży, Liam może pochwalić się naprawdę znakomitymi rolami.

jak ten czas szybko leci. geniusz, przystojny mężczyzna, świetny aktor kończy 63 lata? wszystkiego najlepszego:)))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones