Louise en Hiver

1 godz. 10 min.
6,9 904
oceny
6,9 10 904
3 328
chce zobaczyć
6,6 8
ocen krytyków
{"rate":6.625,"count":8}
{"type":"film","id":688004,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Louise+en+Hiver-2016-688004/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Louise nad morzem
  • Agatonik ocenił(a) ten film na: 8

    To niespiesznie płynąca melancholijna i medytacyjna opowieść o starzeniu się, samotności, ale też o odnajdywaniu siebie. Jest w tym filmie niezwykła scena w sądzie "nad życiem". Louise jest oskarżana, że zapomniała: męża, dzieci, wnuki, a ceną za to ma być kara gorsza od śmierci, czyli wieczna samotność. Obrona stoi na stanowisku, że jak życie było szczęśliwe, to nie ma co koncentrować się na przeszłości. I pada bardzo ciekawe stwierdzenie: "szczęśliwi ludzie nie potrzebują wspomnień" No bo dlaczego jedni w dojrzałym już wieku ciągle odwołują się do tego, co było, a inni widzą sens i radość w tu i teraz?

  • Agatonik Jedno nie wyklucza drugiego. Z wiekiem ludzie coraz bardziej zaczynają koncentrować się na życiu dzieci, czy wnuków. Wcale nie musi to oznaczać wymazania z pamięci tego co było. Przykładowo emeryt uwolniony od codziennego rytmu chodzenia do pracy nie musi przekreślać jednego z głównych zajęć 2/3 życia. Choć z pewnością są tacy, którzy nienawidzili swojej pracy. A potem trzeba znaleźć sobie sensowne zajęcie, często takie, na które nie było czasu wcześniej.