PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=122242}

Motyl i skafander

Le scaphandre et le papillon
7,6 62 525
ocen
7,6 10 1 62525
7,3 26
ocen krytyków
Motyl i skafander
powrót do forum filmu Motyl i skafander

8 grudnia 1995 roku jechał swoim BMW i za kierownicą dostał wylewu. Auto uderzyło w drzewo, a w szpitalu w Lyonie zdiagnozowano locked-in-syndrom. Piszę o tym, bo w recenzji podają, że miał udar - guzik prawda. Poza tym jeśli w Polsce słowo/obraz terytoria wydało książkę Baubiego "Le Scaphandre et le papillon", przetłumaczoną i znaną pt. "Skafander i motyl", to po kiego grzyba film w tym kraju dają pt. "Motyl i skafander"??? Poza tym ten tytuł wypacza treść, ponieważ punktem wyjścia dla Jeana-Dominique, jest fakt, że przede wszystkim jego ciało jest "skafandrem", z którego pragnie się wydostać i być wolnym, jak "motyl".
Kurcze, czemu tak się u nas robi???? Trochę kompetencji Panowie/Panie translatory i recenzenci.

turtom

udar i wylew to jedno i to samo :)
co do tytułu - moim zdniem sens jest ten sam, a brzmi lepiej i łatwiej się wymawia w tej kolejności. dlaczego uważasz, ze pierwsze słowo tytułu to przyczyna, a drugie to skutek? a nawet jeśli... może to własnie motyl sprawia, że bohater chce porzucić skafander?

agat

Dla ścisłości wylew jest to rodzaj udaru. Udar może być również z powodu niedokrwienia i tak sie dzieję w 80 % przypadków.
A film słodko-gorzki, takie własnie cenię szczególnie. POLECAM!

gerard_philipe

BEZNADZIEJNY FILM MOIM ZDANIEM! NIE POLECAM! JESTEM WRECZ WSCIEKLY ZE ZMARNOWALEM CZAS NA OGLADANIE TEGO FILMU.

ocenił(a) film na 9
turtom

miał udar (wylew) w efekcie którego zapadł na locked-in symptom. Nie wiadomo czemu się tak stało gdyż schorzenie to ejst niezwykle żadkie i niewyjaśniono nadal skąd się bierze.

corka_pulkownika

szkoda gadac... utarty schemat. takich filmow jest tysiace. choroba jako cel zdobycia kasy poprzez komercjalizacje... dla mnie to jest bardzo plytkie.

David_Sexual

Dla kogo niby celem bylo zdobycie kasy? Dla rezysera, ktory zarabia wiele wieksza kase jako malarz, a filmy kreci bardzo rzadko? Czy moze juz ksiazka na podstawie, ktorej film ten zostal nakrecony, tez dla kasy powstala? Utarty schemat?? Dla mnie wrecz przeciwnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones