Jerzy Hoffman 

7,5
2 413 ocen pracy reżysera
Jerzy Hoffman
Jerzy Hoffman najbardziej znany jest z ekranizacji trylogii Henryka Sienkiewicza. Jednak zanim reżyser osiągnął swoją dzisiejszą pozycję, musiało minąć wiele lat. Urodził się w rodzinie lekarskiej. W 1940 r. został wywieziony na Syberię i do Polski powrócił dopiero po zakończeniu wojny. Sztuki filmowej uczył się na moskiewskiej uczelni. Początki kariery artystycznej Hoffmana to realizacja obrazów dokumentalnych we współpracy z Edwardem Skórzewskim. Ich filmy zdobyły szereg nagród festiwalowych na całym świecie. Zachęceni tymi sukcesami artyści zdecydowali się na debiut fabularny. Był nim zrealizowany w 1962 r. film "Gangsterzy i filantropi", który cieszył się dużym uznaniem zarówno krytyków jak i publiczności. W 1968 r. Hoffman sfilmował powieść Henryka Sienkiewicza "Pan Wołodyjowski". Obraz ten zapoczątkował realizację zawodowego marzenia reżysera - ekranizację całej trylogii słynnego pisarza. W 1974 r. Hoffman nakręcił doskonały "Potop", a 25 lat później "Ogniem i mieczem". W uznaniu zasług reżysera 12 lutego 1999 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 marca 1932

miejsce urodzenia: Kraków, Polska

Orzeł
Zdobył Orzeł, 11 innych nagród oraz 16 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Marlena, córka Joanna (ur. 27.07.1955); 2. Walentyna (do 20.12.1998, jej śmierć); 3. Jagoda Prądzyńska
Jednym z powodów kręcenia trylogii "od końca" było to, że Jerzy Hoffman właśnie w takiej kolejności czytał dzieła Sienkiewicza, będąc dzieckiem zesłanym na Syberię.
Wraz z Jerzym R. Michalukiem jest właścicielem powołanego w 1997 roku ''Zodiak Jerzy Hoffman Film Production Sp. z o.o.''.
Otrzymał następujące odznaczenia państwowe:
- 1959 r. - Złoty Krzyż Zasługi;
- 1983 r. - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 1999 r. - Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski;
- 2005 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

panu hoffmanowi za filmy które stworzył

Przed seansem "1920. Bitwa Warszawska" była wypowiedź Pana Hoffmana informująca, że to jego ostatni film. Żeby nie było - stare filmy Jerzego Hoffmana lubię, ale musicie przyznać, ze im nowsze, tym gorsze "dzieła" wychodziły opatrzone jego nazwiskiem. Jeżeli miał zamiar robić jeszcze gorsze filmy niż "1920...", to...

Dycha za Potop :)

Top

użytkownik usunięty

Jakie filmy Hoffmana uważacie za najlepsze ?

dobry reżyser . Naprawdę podziwiam Hoffmana i cenię jego dzieła . Moim zdaniem to najlepszy polski twórca filmowy .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones