Jerzy Hoffman 

7,5
2 193 oceny pracy reżysera
Jerzy Hoffman
Jerzy Hoffman najbardziej znany jest z ekranizacji trylogii Henryka Sienkiewicza. Jednak zanim reżyser osiągnął swoją dzisiejszą pozycję, musiało minąć wiele lat. Urodził się w rodzinie lekarskiej. W 1940 r. został wywieziony na Syberię i do Polski powrócił dopiero po zakończeniu wojny. Sztuki filmowej uczył się na moskiewskiej uczelni. Początki kariery artystycznej Hoffmana to realizacja obrazów dokumentalnych we współpracy z Edwardem Skórzewskim. Ich filmy zdobyły szereg nagród festiwalowych na całym świecie. Zachęceni tymi sukcesami artyści zdecydowali się na debiut fabularny. Był nim zrealizowany w 1962 r. film "Gangsterzy i filantropi", który cieszył się dużym uznaniem zarówno krytyków jak i publiczności. W 1968 r. Hoffman sfilmował powieść Henryka Sienkiewicza "Pan Wołodyjowski". Obraz ten zapoczątkował realizację zawodowego marzenia reżysera - ekranizację całej trylogii słynnego pisarza. W 1974 r. Hoffman nakręcił doskonały "Potop", a 25 lat później "Ogniem i mieczem". W uznaniu zasług reżysera 12 lutego 1999 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 marca 1932

miejsce urodzenia: Kraków, Polska

Orzeł
Zdobył Orzeł, 11 innych nagród i 16 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Marlena, córka Joanna (ur. 27.07.1955); 2. Walentyna (do 20.12.1998, jej śmierć); 3. Jagoda Prądzyńska
Jednym z powodów kręcenia trylogii "od końca" było to, że Jerzy Hoffman właśnie w takiej kolejności czytał dzieła Sienkiewicza, będąc dzieckiem zesłanym na Syberię.
Wraz z Jerzym R. Michalukiem jest właścicielem powołanego w 1997 roku ''Zodiak Jerzy Hoffman Film Production Sp. z o.o.''.
Otrzymał następujące odznaczenia państwowe:
- 1959 r. - Złoty Krzyż Zasługi;
- 1983 r. - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 1999 r. - Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski;
- 2005 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych