Najlepsze filmy na podstawie książek. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

autor: Łukasz Cieślak /
Filmweb Sp. z o. o. Sp. k.
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+na+podstawie+ksi%C4%85%C5%BCek.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137865
Najlepsze filmy na podstawie książek. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
Jakie są najlepsze filmy na podstawie książek? Czy książka zawsze jest lepsza od filmu? Przedstawiamy ranking, w którym prezentujemy najlepsze adaptacje filmowe. Przed Wami 15 filmów nakręconych na podstawie książek, które warto znać. Polecamy też nasze wcześniejsze rankingi: najlepsze filmy o psychopatach, najlepsze filmy Disneya i najlepsze filmy o II wojnie światowej.

RANKING FILMÓW NA PODSTAWIE KSIĄŻEKPonieważ adaptacje filmowe to bardzo pojemna kategoria, poniższe zestawienie opiera się na subiektywnych odczuciach. Znajdziecie tu zarówno klasyki złotej ery Hollywood ("Olbrzym") i filmy, które zdobyły tzw. oscarowe pokery ("Lot nad kukułczym gniazdem", "Milczenie owiec"), jak i hity, które jeszcze kilka miesięcy temu gościły na kinowych ekranach ("Doktor Sen"). Część naszych wyborów z pewnością nikogo nie zaskoczy, inne mogą wzbudzić kontrowersje. Który film na podstawie książek lubicie najbardziej? I co było lepsze: książka czy film? A może na naszej liście brakuje adaptacji Waszych ulubionych książek? Dajcie znać w komentarzach.

1
plakat filmu Czas Apokalipsy
FILM
Apocalypse Now
1979
33 min.
1979
8,2 172 612 ocen społeczności
71 183 chce zobaczyć
Sformułowanie "ekranizacja lektury szkolnej" przyprawia o dreszcz grozy chyba każdego kinomana. Są jednak twórcy, których nie interesuje wierne odwzorowanie fabuły powieści. Jednym z nich jest Francis Ford Coppola. Stając za kamerą legendarnego "Czasu Apokalipsy", autor filmowej adaptacji "Ojca chrzestnego" wolał luźno inspirować się literackim oryginałem pióra Josepha Conrada. Historia została przeniesiona przez reżysera do czasów współczesnych i osadzona w realiach wojny w Wietnamie. Rolę kapitana Willarda, którego misją jest odnalezienie zbuntowanego pułkownika Kurtza, Coppola powierzył Martinowi Sheenowi. Do legendy przeszła jednak kreacja Marlona Brando, który pojawił się na ekranie na zaledwie kilka minut.

2
plakat filmu Lot nad kukułczym gniazdem
FILM
One Flew Over the Cuckoo's Nest
1975
13 min.
1975
8,5 381 451 ocen społeczności
99 484 chce zobaczyć
"Lot nad kukułczym gniazdem" to jedna z trzech produkcji, które zgarnęły tzw. oscarowego pokera. W 1976 roku film na podstawie książki Kena Keseya został nagrodzony w pięciu najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor oraz najlepsza aktorka. Opowiada on o mężczyźnie, który chcąc uniknąć więzienia, udaje psychicznie chorego. Wkrótce przekona się, że nie był to najlepszy pomysł. W rolach głównych Jack Nicholson, Louise Fletcher i Will Sampson.

3
plakat filmu Podziemny krąg
FILM
Fight Club
1999
19 min.
1999
8,3 586 658 ocen społeczności
85 660 chce zobaczyć
Adaptacja powieści Chucka Palahniuka to jeden z najbardziej znanych filmów Davida Finchera. Edward Norton w roli pielęgnującego swoje kruche ego w otoczeniu mebli Ikea Narratora i Brad Pitt jako nieobliczalny Tyler Durden stworzyli jeden z najlepszych aktorskich duetów, jakie zna historia filmu. Choć autor ma na koncie kilkadziesiąt książek, opowiadań i reportaży, filmowych adaptacji doczekały się tylko dwie z nich.

4
plakat filmu Lśnienie
FILM
The Shining
1980
26 min.
1980
7,8 396 120 ocen społeczności
97 696 chce zobaczyć
Stephen King to niekwestionowany król grozy. Nic więc dziwnego, że ekranizacje jego powieści zawsze budzą emocje wśród fanów. Zrealizowana w 1980 roku adaptacja "Lśnienia" jest chyba najbardziej kontrowersyjną z nich. Choć dziś oparta na autobiograficznych wątkach historia popadającego w szaleństwo pisarza uznawana jest za jeden z najwybitniejszych horrorów wszech czasów, w dniu premiery nie cieszyła się ona uznaniem krytyków, zdobywając kilka nominacji do... Złotych Malin. Najbardziej oburzony był autor literackiego pierwowzoru, który nigdy nie krył oburzenia zmianami, jakie Kubrick wprowadził do jego powieści. W 1997 roku zrealizował swoją wersję, ekranizacja ta jest jednak znana głównie najzagorzalszym fanom Kinga.

5
plakat filmu Trainspotting
FILM
1996
34 min.
1996
7,8 221 965 ocen społeczności
66 736 chce zobaczyć
Ze względu na specyficzny styl autora adaptacja powieści Irvine'a Welsha była nie lada wyzwaniem. Autor oddaje głos kolejnym postaciom, pozwalając im opowiadać o przedstawionych wydarzeniach ze swojej perspektywy. Dzięki teledyskowemu montażowi i hitowej ścieżce dźwiękowej zrealizowany na podstawie "Trainspottingu" (pierwotnie wydanego w Polsce pod tytułem "Ślepe tory") film Danny'ego Boyle'a doskonale oddaje tę polifonię. W rolach głównych Ewan McGregor, Jonny Lee Miller i Robert Carlyle.

6
plakat filmu Skazani na Shawshank
FILM
The Shawshank Redemption
1994
22 min.
1994
8,8 879 197 ocen społeczności
103 338 chce zobaczyć
Filmy na podstawie książek Stephena Kinga należą do najchętniej oglądanych ekranizacji powieści. Adaptacja "Skazanych na Shawshank" w reżyserii Franka Darabonta to historia niesłusznie oskarżonego o morderstwo bankiera (w tej roli Tim Robbins), który zostaje skazany na dożywocie. Nie potrafiąc dostosować się do reguł brutalnej więziennej gry, obmyśla on plan ucieczki. Film zyskał uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. Szczególną sympatię publiczności zyskał Morgan Freeman, który wcielił się w przyjaciela głównego bohatera.

7
plakat filmu Milczenie owiec
FILM
The Silence of the Lambs
1991
58 min.
1991
8,2 656 071 ocen społeczności
79 321 chce zobaczyć
Brawurowa ekranizacja powieści Thomasa Harrisa przyniosła twórcom pięć Oscarów we wszystkich najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor i najlepsza aktorka, tym samym stając się trzecim w historii filmem, który zdobył oscarowego pokera. Choć nie jest to pierwsza adaptacja, w której pojawia się postać dr. Hannibala Lectera (w 1986 roku na podstawie powieści "Czerwony smok" Michael Mann nakręcił "Manhuntera"), to właśnie sir Anthony Hopkins na lata zawładnął wyobraźnią widzów.

8
plakat filmu Olbrzym
FILM
Giant
1956
21 min.
1956
7,7 7 816 ocen społeczności
9 423 chce zobaczyć
W 1957 roku ekranizacja epickiej powieści Edny Ferber została nominowana do Oscara w dziesięciu kategoriach. Choć film zdobył tylko jedną statuetkę, dziś to właśnie on cieszy się statusem legendy ze względu na popisowe role Jamesa Deana i Elizabeth Taylor. "Olbrzym" to historia dwóch pokoleń rodziny Benedictów rozgrywająca się na tle przemian zachodzących w Teksasie po odkryciu na terenie stanu złóż ropy. Wkrótce serial pod tym samym tytułem zostanie zrealizowany na zlecenie Amazon Prime Video.

9
plakat filmu Co gryzie Gilberta Grape'a
FILM
What's Eating Gilbert Grape
1993
58 min.
1993
7,8 290 975 ocen społeczności
86 059 chce zobaczyć
"Co gryzie Gilberta Grape'a" jest jedną z najbardziej znanych książek Petera Hedgesa. Film Lasse'ego Hallströma pod tym samym tytułem powstał na podstawie scenariusza, który napisał sam autor. Ekranizacja opowiada o młodym mężczyźnie, który marzy o wyrwaniu się ze swojego rodzinnego miasteczka. W rolach głównych wystąpili Johnny Depp i Juliette Lewis. Szczególną uwagę krytyków zyskał Leonardo DiCaprio, który brawurowo wcielił się w opóźnionego umysłowo brata tytułowego bohatera.

10
plakat filmu Ogniem i mieczem
FILM
1999
55 min.
1999
6,9 122 840 ocen społeczności
4 389 chce zobaczyć
Ekranizacja książki Henryka Sienkiewicza jest jednym z najlepiej zarabiających polskich filmów po 1989 roku. Choć powieść, na podstawie której zrealizowano film, jest pierwszą częścią trylogii, została przeniesiona na ekran jako ostatnia. Reżyser Jerzy Hoffman powiedział, że kolejność realizowania filmów jest zbieżna z kolejnością, w jakiej podchodził do książek noblisty. Występują: Michał Żebrowski, Izabella Scorupco, Aleksandr Domogarow.

11
plakat filmu Doktor Sen
FILM
Doctor Sleep
2019
31 min.
2019
7,0 24 456 ocen społeczności
16 017 chce zobaczyć
Ekranizacje powieści Stephena Kinga zdecydowanie zdominowały ten ranking. Adaptacja powieści opowiadającej o dalszych losach małego Danny'ego była jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów ubiegłego roku. Stojącemu za kamerą Mike'owi Flanaganowi udało się pogodzić wprowadzone przez Kubricka z tym, co autor literackiego pierwowzoru Film na podstawie kontynuacji "Lśnienia".

12
plakat filmu Piękny umysł
FILM
A Beautiful Mind
2001
15 min.
2001
8,3 481 715 ocen społeczności
87 601 chce zobaczyć
Film Rona Howarda to oparta na faktach historia genialnego matematyka. Grany przez Russella Crowe'a John Forbes Nash prowadził badania nad teorią gier, jednocześnie zmagając się z postępującą schizofrenią. Jego osiągnięcia zostały uhonorowane nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którą odebrał w 1994 roku. Scenariusz powstał na podstawie książki Sylvii Nasar. W 2002 roku film zdobył osiem nominacji do Oscara. Został nagrodzony czterema statuetkami.

13
plakat filmu Pamiętnik
FILM
The Notebook
2004
3 min.
2004
8,0 352 992 oceny społeczności
52 567 chce zobaczyć
Filmy na podstawie książek Sparksa cieszą się szczególną sympatią wśród żeńskiej części publiczności. Książki amerykańskiego pisarza są tłumaczone na kilkadziesiąt języków, a każda nowa powieść przez długie tygodnie okupuje listy bestsellerów. "Pamiętnik" to pierwsza książka autora "Ostatniej piosenki", która podbiła serca czytelniczek na całym świecie. W 2005 roku nakręcona przez Nicka Cassavetesa ekranizacja zdobyła aż osiem nagród Teen Choice. Występują Ryan Gosling i Rachel McAdams.

14
plakat filmu Wbrew regułom
FILM
The Cider House Rules
1999
6 min.
1999
7,3 13 612 ocen społeczności
11 717 chce zobaczyć
Ekranizacje wielowątkowych powieści, których fabuła obejmuje losy kilku pokoleń, zawsze stanowiły wyzwanie dla twórców. Jak zmieścić historię toczącą się na przestrzeni kilkudziesięciu lat w dwugodzinnym metrażu? Jednej z najlepszych odpowiedzi na to pytanie dostarczył John Irving, którego książka "Regulamin tłoczni win", jest pierwowzorem filmu Lasse'ego Hallströma. Autor sam napisał scenariusz filmu, dokonując stosownych skrótów w fabule, za co został nagrodzony Oscarem. W filmie występują Tobey Maguire, Charlize Theron i Michael Caine.

15
plakat filmu Zakochana złośnica
FILM
10 Things I Hate About You
1999
37 min.
1999
7,1 141 635 ocen społeczności
15 457 chce zobaczyć
Adaptacje filmowe klasycznej literatury doczekały się kilku młodzieżowych wersji. Jedną z najbardziej lubianych jest film Gila Jungera zrealizowany na podstawie "Poskromienia złośnicy" Williama Szekspira. Historia uroczej Bianki i uszczypliwej Katarzyny, od której zależy zamążpójście (tu: pójście na szkolny bal) siostry, została przeniesiona do amerykańskiego liceum. W rolach głównych Julia Stiles, Larisa Oleynik i Heath Ledger.
Udostępnij: