Najlepsze filmy na podstawie książek. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+na+podstawie+ksi%C4%85%C5%BCek.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137865
Najlepsze filmy na podstawie książek. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
Jakie są najlepsze filmy na podstawie książek? Czy książka zawsze jest lepsza od filmu? Przedstawiamy ranking, w którym prezentujemy najlepsze adaptacje filmowe. Przed Wami 15 filmów nakręconych na podstawie książek, które warto znać. Polecamy też nasze wcześniejsze rankingi: najlepsze filmy o psychopatach, najlepsze filmy Disneya i najlepsze filmy o II wojnie światowej.

RANKING FILMÓW NA PODSTAWIE KSIĄŻEKPonieważ adaptacje filmowe to bardzo pojemna kategoria, poniższe zestawienie opiera się na subiektywnych odczuciach. Znajdziecie tu zarówno klasyki złotej ery Hollywood ("Olbrzym") i filmy, które zdobyły tzw. oscarowe pokery ("Lot nad kukułczym gniazdem", "Milczenie owiec"), jak i hity, które jeszcze kilka miesięcy temu gościły na kinowych ekranach ("Doktor Sen"). Część naszych wyborów z pewnością nikogo nie zaskoczy, inne mogą wzbudzić kontrowersje. Który film na podstawie książek lubicie najbardziej? I co było lepsze: książka czy film? A może na naszej liście brakuje adaptacji Waszych ulubionych książek? Dajcie znać w komentarzach.

15
plakat filmu Zakochana złośnica

Zakochana złośnica

10 Things I Hate About You
1 godz. 37 min.
Adaptacje filmowe klasycznej literatury doczekały się kilku młodzieżowych wersji. Jedną z najbardziej lubianych jest film Gila Jungera zrealizowany na podstawie "Poskromienia złośnicy" Williama Szekspira. Historia uroczej Bianki i uszczypliwej Katarzyny, od której zależy zamążpójście (tu: pójście na szkolny bal) siostry, została przeniesiona do amerykańskiego liceum. W rolach głównych Julia StilesLarisa Oleynik i Heath Ledger.

14
plakat filmu Wbrew regułom

Wbrew regułom

The Cider House Rules
2 godz. 6 min.
Ekranizacje wielowątkowych powieści, których fabuła obejmuje losy kilku pokoleń, zawsze stanowiły wyzwanie dla twórców. Jak zmieścić historię toczącą się na przestrzeni kilkudziesięciu lat w dwugodzinnym metrażu? Jednej z najlepszych odpowiedzi na to pytanie dostarczył John Irving, którego książka "Regulamin tłoczni win", jest pierwowzorem filmu Lasse'ego Hallströma. Autor sam napisał scenariusz filmu, dokonując stosownych skrótów w fabule, za co został nagrodzony Oscarem. W filmie występują Tobey MaguireCharlize Theron i Michael Caine.
 
13
plakat filmu Pamiętnik
Filmy na podstawie książek Sparksa cieszą się szczególną sympatią wśród żeńskiej części publiczności. Książki amerykańskiego pisarza są tłumaczone na kilkadziesiąt języków, a każda nowa powieść przez długie tygodnie okupuje listy bestsellerów. "Pamiętnik" to pierwsza książka autora "Ostatniej piosenki", która podbiła serca czytelniczek na całym świecie. W 2005 roku nakręcona przez Nicka Cassavetesa ekranizacja zdobyła aż osiem nagród Teen Choice. Występują Ryan Gosling i Rachel McAdams.

12
plakat filmu Piękny umysł
Film Rona Howarda to oparta na faktach historia genialnego matematyka. Grany przez Russella Crowe'a John Forbes Nash prowadził badania nad teorią gier, jednocześnie zmagając się z postępującą schizofrenią. Jego osiągnięcia zostały uhonorowane nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którą odebrał w 1994 roku. Scenariusz powstał na podstawie książki Sylvii Nasar. W 2002 roku film zdobył osiem nominacji do Oscara. Został nagrodzony czterema statuetkami.

11
plakat filmu Doktor Sen

Doktor Sen

Doctor Sleep
2 godz. 31 min.
Ekranizacje powieści Stephena Kinga zdecydowanie zdominowały ten ranking. Adaptacja powieści opowiadającej o dalszych losach małego Danny'ego była jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów ubiegłego roku. Stojącemu za kamerą Mike'owi Flanaganowi udało się pogodzić wprowadzone przez Kubricka z tym, co autor literackiego pierwowzoru Film na podstawie kontynuacji "Lśnienia".

Ekranizacja książki Henryka Sienkiewicza jest jednym z najlepiej zarabiających polskich filmów po 1989 roku. Choć powieść, na podstawie której zrealizowano film, jest pierwszą częścią trylogii, została przeniesiona na ekran jako ostatnia. Reżyser Jerzy Hoffman powiedział, że kolejność realizowania filmów jest zbieżna z kolejnością, w jakiej podchodził do książek noblisty. Występują: Michał ŻebrowskiIzabella ScorupcoAleksandr Domogarow.

9
plakat filmu Co gryzie Gilberta Grape'a

Co gryzie Gilberta Grape'a

What's Eating Gilbert Grape
1 godz. 58 min.
"Co gryzie Gilberta Grape'a" jest jedną z najbardziej znanych książek Petera Hedgesa. Film Lasse'ego Hallströma pod tym samym tytułem powstał na podstawie scenariusza, który napisał sam autor. Ekranizacja opowiada o młodym mężczyźnie, który marzy o wyrwaniu się ze swojego rodzinnego miasteczka. W rolach głównych wystąpili Johnny Depp i Juliette Lewis. Szczególną uwagę krytyków zyskał Leonardo DiCaprio, który brawurowo wcielił się w opóźnionego umysłowo brata tytułowego bohatera.

W 1957 roku ekranizacja epickiej powieści Edny Ferber została nominowana do Oscara w dziesięciu kategoriach. Choć film zdobył tylko jedną statuetkę, dziś to właśnie on cieszy się statusem legendy ze względu na popisowe role Jamesa Deana i Elizabeth Taylor. "Olbrzym" to historia dwóch pokoleń rodziny Benedictów rozgrywająca się na tle przemian zachodzących w Teksasie po odkryciu na terenie stanu złóż ropy. Wkrótce serial pod tym samym tytułem zostanie zrealizowany na zlecenie Amazon Prime Video.

7
plakat filmu Milczenie owiec

Milczenie owiec

The Silence of the Lambs
1 godz. 58 min.
Brawurowa ekranizacja powieści Thomasa Harrisa przyniosła twórcom pięć Oscarów we wszystkich najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor i najlepsza aktorka, tym samym stając się trzecim w historii filmem, który zdobył oscarowego pokera. Choć nie jest to pierwsza adaptacja, w której pojawia się postać dr. Hannibala Lectera (w 1986 roku na podstawie powieści "Czerwony smok" Michael Mann nakręcił "Manhuntera"), to właśnie sir Anthony Hopkins na lata zawładnął wyobraźnią widzów.

6
plakat filmu Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank

The Shawshank Redemption
2 godz. 22 min.
Filmy na podstawie książek Stephena Kinga należą do najchętniej oglądanych ekranizacji powieści. Adaptacja "Skazanych na Shawshank" w reżyserii Franka Darabonta to historia niesłusznie oskarżonego o morderstwo bankiera (w tej roli Tim Robbins), który zostaje skazany na dożywocie. Nie potrafiąc dostosować się do reguł brutalnej więziennej gry, obmyśla on plan ucieczki. Film zyskał uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. Szczególną sympatię publiczności zyskał Morgan Freeman, który wcielił się w przyjaciela głównego bohatera.

Ze względu na specyficzny styl autora adaptacja powieści Irvine'a Welsha była nie lada wyzwaniem. Autor oddaje głos kolejnym postaciom, pozwalając im opowiadać o przedstawionych wydarzeniach ze swojej perspektywy. Dzięki teledyskowemu montażowi i hitowej ścieżce dźwiękowej zrealizowany na podstawie "Trainspottingu" (pierwotnie wydanego w Polsce pod tytułem "Ślepe tory") film Danny'ego Boyle'a doskonale oddaje tę polifonię. W rolach głównych Ewan McGregorJonny Lee Miller i Robert Carlyle.


4
plakat filmu Lśnienie

Lśnienie

The Shining
2 godz. 26 min.
Stephen King to niekwestionowany król grozy. Nic więc dziwnego, że ekranizacje jego powieści zawsze budzą emocje wśród fanów. Zrealizowana w 1980 roku adaptacja "Lśnienia" jest chyba najbardziej kontrowersyjną z nich. Choć dziś oparta na autobiograficznych wątkach historia popadającego w szaleństwo pisarza uznawana jest za jeden z najwybitniejszych horrorów wszech czasów, w dniu premiery nie cieszyła się ona uznaniem krytyków, zdobywając kilka nominacji do... Złotych Malin. Najbardziej oburzony był autor literackiego pierwowzoru, który nigdy nie krył oburzenia zmianami, jakie Kubrick wprowadził do jego powieści. W 1997 roku zrealizował swoją wersję, ekranizacja ta jest jednak znana głównie najzagorzalszym fanom Kinga.

Adaptacja powieści Chucka Palahniuka to jeden z najbardziej znanych filmów Davida FincheraEdward Norton w roli pielęgnującego swoje kruche ego w otoczeniu mebli Ikea Narratora i Brad Pitt jako nieobliczalny Tyler Durden stworzyli jeden z najlepszych aktorskich duetów, jakie zna historia filmu. Choć autor ma na koncie kilkadziesiąt książek, opowiadań i reportaży, filmowych adaptacji doczekały się tylko dwie z nich.

2
plakat filmu Lot nad kukułczym gniazdem
"Lot nad kukułczym gniazdem" to jedna z trzech produkcji, które zgarnęły tzw. oscarowego pokera. W 1976 roku film na podstawie książki Kena Keseya został nagrodzony w pięciu najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor oraz najlepsza aktorka. Opowiada on o mężczyźnie, który chcąc uniknąć więzienia, udaje psychicznie chorego. Wkrótce przekona się, że nie był to najlepszy pomysł. W rolach głównych Jack NicholsonLouise Fletcher i Will Sampson.


Sformułowanie "ekranizacja lektury szkolnej" przyprawia o dreszcz grozy chyba każdego kinomana. Są jednak twórcy, których nie interesuje wierne odwzorowanie fabuły powieści. Jednym z nich jest Francis Ford Coppola. Stając za kamerą legendarnego "Czasu Apokalipsy", autor filmowej adaptacji "Ojca chrzestnego" wolał luźno inspirować się literackim oryginałem pióra Josepha Conrada. Historia została przeniesiona przez reżysera do czasów współczesnych i osadzona w realiach wojny w Wietnamie. Rolę kapitana Willarda, którego misją jest odnalezienie zbuntowanego pułkownika Kurtza, Coppola powierzył Martinowi Sheenowi. Do legendy przeszła jednak kreacja Marlona Brando, który pojawił się na ekranie na zaledwie kilka minut.