PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107381}
7,2 685
ocen
7,2 10 1 685
6,8 5
ocen krytyków
Pałac
powrót do forum filmu Pałac

trochę męczący

ocenił(a) film na 5

bo nie wiadomo co jest prawdą, a co tylko wyobraźnią głównego bohatera. No i za długi ten film

ocenił(a) film na 10
qqryqu

Książka Myśliwskiego pomaga w odbiorze filmu.

ocenił(a) film na 5
marekblachowski

Za to ,,Klucznik" Marczewskiego nieco unieważnia. Oglądając w okresie polskiej premiery, przypominam sobie, że miałem czelność porównywania z kinem Hasa, pewnie przez wzgląd na oniryczne kadry.Teraz po przypomnieniu filmu, uzmysławiam sobie niestosowność tamtego porównania. Ale ten Marczewski to lepszy trop, nawet jeśli to tylko film tv. Good night, and good luck, esforty.
5/10

marekblachowski

A w którym roku akcja się dzieje w ogóle ? Bo niby 1944/45 a stroje, zachowania, mentalność i stylistyka z wieku XVIII albo i wcześniejsza.

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Akcja filmu to okres powojenny, rok 1945 lub 1946. Do 1939 roku w Polsce panowały klimaty XIX , tak zwana "szlachta" rządziła.

marekblachowski

Tytuły szlacheckie w II RP zostały "anulowane" przez konstytucję marcową, pozostali tylko jako właściciele ziemscy.
Do tego te stroje, w latach 40-tych ludzie już się tak nie ubierali.

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Tak, zostały anulowane. Nie sądzę, żeby Radziwiłłowie, Potoccy i inny zaakceptowali takie postanowienia.
A stroje ?
U Myśliwskiego i w filmie Jakub sobie wyobraża stare czasy. Stąd retrospekcje, fantazje Jakuba.

marekblachowski

Tylko że on przychodzi już do pałacu odziany jak XVI wieczny chłop i skąd taki analfabeta wiedziałby jak było kiedyś. Z książek ?

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Nie znamy poziomu świadomości Jakuba. Może coś tam wiedział.

marekblachowski

Nie wiedział nawet co to zegar, jak działa i w ogóle więc pewnie
sam reżyser nie wiedział co kręci.

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Film oglądałem jakieś 4-5 lat temu, a książkę czytałem z dwa miesiące temu. Myśliwski miał chyba mniej problemów z Jakubem, a nieoczytanie to koncepcja reżysera.

marekblachowski

I w książce jest rok 1945 na początku ?

ocenił(a) film na 10
Jordan66

W książce nie ma dokładnej daty.
Szukałem w recenzjach. Jedna podaje, że początek wojny czyli wrzesień 1939, a druga zbliżający się front w 1945 roku.
W każdym razie szlachta ucieka, a Jakub wyobraża sobie , że zajmuje ich miejsce.

marekblachowski

Uciekła w karetach i strojach z XVIII wieku a w pałacu była już elektryka - tego nie mogę rozgryźć.

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Trudne do rozwiązania, przyznaję. Reżyser Junak nie żyje.

ocenił(a) film na 10
marekblachowski

To lubie hiehie, cos tam wiedzial Jakub na pewno skoro swoje imie potrafil napisac. Jeden z lepszych filmow jakie widzialem z tego gatunku. Swietne dialogi z klerem

ocenił(a) film na 10
marekblachowski

"Nie znamy poziomu świadomości Jakuba. Może coś tam wiedział. "

ocenił(a) film na 10
marekblachowski

"Nie znamy poziomu świadomości Jakuba. Może coś tam wiedział. " Zgadzam sie, wygadany jak na nisko urodzonego w tamtych czasach. Film pokazuje, ze Jakub nie byl wcale glupi, moim zdaniem. Jeden z lepszych filmow jakie widzialem.

ocenił(a) film na 5
qqryqu

Dla mnie tylko jedno jest pewne. Najdziwniejszy polski film jaki oglądałem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones