PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8576}

Pat Garrett i Billy Kid

Pat Garrett & Billy the Kid
7,6 9 497
ocen
7,6 10 1 9497
7,7 15
ocen krytyków
Pat Garrett i Billy Kid
powrót do forum filmu Pat Garrett i Billy Kid

Film powstał w roku 1973 w Ameryka wplątana w wojnę w Wietnamie minęło 4 lata po sławnym festiwalu w Woodstock. Wtedy to "krwawy Sam" tworzy film o losach Henry'ego McCarty vel William Booney vel Billy the Kid. Majestatyczna opowieść z przepięknymi krajobrazami genialną muzyką Boba Dylana. Film aż kipi od odniesień do czasów Peckinpahowi współczesnych. Gdy Billy zostaje zchwytany po raz pierwszy przez Garreta następuje konfrontacja myśli fanatycznego katolika z myślami Kida, który reprezentuje całe młodzieżowe społeczeństwo. Sama postać Billy'ego to jak mówi jak wygląda bardzo przypomina guru ówczesnej młodzieży tj Jima Morrisona. Billy śpiewa o Marijhuanie, prowadzi rozwiązły tryb życia i pomimo że jest zabójcą bardziej przypomina pacyfistyczne poglądy części społeczeństwa niż jego przyjaciel szeryf Garret. Billy to ulubieniec ludności, a przeciwnik bogaczy. To pustelnik przyjazny apolityczny - wierzy w przyjaźń i dlatego niejest w stanie zabić Garreta. Szeryf Garret i ten fanatyczny katolik są doskonałym przykładem starego modelu życia. Hipokryzja społeczeństwa amerykańskiego lat 50-tych. Ówczesny tzw amerykański styl życia vs. ktoś inny niezwiązany z żadną kobietą a wręcz z wieloma kobietami, który nigdy niechce się zmienić. Ten film to klasyka którą trzeba oglądnąć i choć Peckinpaha trudno nazwać hippisowscem to uważam że film jest obowiązkowy dla ludzi tego pokroju dla "dzieci kwiatów". Brutalność scen Peckinpaha plus styl życia"dzieci kwiatów" no i oczywiście Bob Dylan. Obowiązkowo trzeba oglądnąć ten film

ocenił(a) film na 3
dariusz_myk

Serdeczne dzięki za ten komentarz. Patrząc przez pryzmat epoki udało mi się zrozumieć, a w rezultacie i docenić "Inaczej niż w raju" Jarmuscha i "Swobodnego jeźdźca" Hoppera, ale nie wpadłam na to, żeby zastosować tę samą perspektywę do tego filmu. Nie zmieniło to wprawdzie mojej opinii na temat "Pata Garretta...", ale umieszczony w kontekście lat 70. ma on dla mnie teraz większy sens.

Można na niego patrzeć jak na obraz schyłku pewnej epoki, ale też jak na konflikt pokoleń - młodego, zbuntowanego, używającego życia na przekór rozsądkowi i starszego, które koniec końców schodzi z manowców na bitą drogą, w poszukiwaniu wygodnej i spokojnej starości. Ten wybór jednak ma swoją cenę - zabijając Billa, Pat zabija nie tylko przyjaciela, ale też swoje młodzieńcze ideały. Strzał w lustro to zarazem symboliczne odrzucenie człowieka, którym się stał, jak i ucieczka przed spojrzeniem w oczy temu, którym kiedyś był.

Te dwie ścieżki interpretacyjne nie wykluczają się zresztą - iluż to niegdysiejszych kontestatorów zostało przykładnymi ojcami rodzin wprzęgniętymi w kierat codzienności, służąc wartościom, które nie tak dawno sami odrzucali z pogardą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones