PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=739524}

Pięć koszmarnych nocy

Five Nights at Freddy's
5,8 12 885
ocen
5,8 10 1 12885
4,2 11
ocen krytyków
Pięć koszmarnych nocy
powrót do forum filmu Pięć koszmarnych nocy

Duży rozstrzał pomiędzy ocenami krytyków a widzów jasno daje do zrozumienia, że jest to film dla fanów FNaF, albo tych co przynajmniej choć trochę się interesują tym uniwersum i wiedzą o co chodzi. Osoba która nie zna uniwersum raczej zachwycona nim nie będzie. Moim zdaniem dużą wadą filmu jest to, że niemała jego część jest zrobiona trochę na odwal się. Przede wszystkim główny antagonista to zmarnowany potencjał. No jest sobie bo jest i w sumie tyle. Żadnych motywów czy jakiejś historii, po prostu jest zły. Jest go też za mało, a szkoda, bo Lillard grał całkiem nieźle. Postacie poboczne też leżą. Mamy wątek Max szpiegującej Mike'a na zlecenie jego ciotki, ale w sumie nie nie wiadomo po co i jak w ogóle się poznali. Później sobie ginie i tyle ją widzieli. Z ciotką podobny problem. Sam film jest też za mało straszny, te parę scen które miały przestraszyć praktycznie wcale nie ruszają. Z plusów na pewno warto pochwalić scenografię i wygląd animatroników. Mimo stosunkowo niskiego budżetu nie ma się tutaj do czego za bardzo przyczepić, wygląda to po prostu dobrze i samo to jest dużym powodem dla fana FNaF by się na ten film wybrać. Dużo też jest nawiązań do fabuły gier czy książek.

ocenił(a) film na 5
fanfilmow231

Skorygowałabym *film dla młodszych fanów FNAF.
Większość starych wyjadaczy, który interesowali się uniwersum, gdy ono dopiero raczkowało nie jest szczególnie zachwycona tym filmem, jak tak obserwuję nastroje poseansowe

ocenił(a) film na 7
KrukNagrobny

jestem wiernym fanem od 2014 i mi sie podobalo, bardzo w stylu Scotta, ludzie po prostu zapominają, że Scott od zawsze trollował troche fanów gier i dodawał wiele elementów wręcz komediowych, zawiedzeni mogą być ci, którzy spodziewali się bardziej czegoś w stylu fnaf vhs, chociaż tego nie do końca rozumiem, bo od początku wiadomo było, że tak nie będzie wyglądać ten film

ocenił(a) film na 5
OrkaWSosie

Ja oczekiwałam po prostu dobrego filmu, bo to uniwersum miało naprawdę wielki potencjał - w obecnej wersji nie jest to ani udany horror, ani zabawna komedia, a wyłącznie jakaś kolażowa laurka dla fanów z losowych wątków, która nieszczególnie jest tu spójna - może się podobać, u mnie się nie sprawdziło
Niemniej doceniam kulturalną wymianę opinii, na facebooku jakiś toksyczny odłam fandomu mnie zjechał, że nie mogę być prawdziwym fanem serii, jeśli film mi się nie podobał

ocenił(a) film na 7
KrukNagrobny

W sumie to się zgadzam z tym co tu napisałaś, ale jestem po prostu zbyt zakochany w tej franczyzie, żeby móc ocenić ten film jakkolwiek obiektywnie, a co do facebooka to tam niestety jest zawsze najgorzej, w każdym fandomie, a przynajmniej ja mam takie doświadczenia

ocenił(a) film na 7
KrukNagrobny

Młodszym fanem bym się nie określił a mimo moich uwag i tak się dobrze bawiłem, tak więc zapewne zależy od osoby. W kinie byłem też ze znajomymi, którzy aż tak się tym uniwersum nie interesują (tylko mniej więcej wiedzą o co w tym chodzi, że są jakieś gry gdzie sprawdza się kamery i broni przed animatronikami) i w sumie podzielili moje zdanie - nie taki zły ale mógłby być lepszy.

ocenił(a) film na 10
fanfilmow231

Przecież oni mają trylogie do zaprezentowania. Właśnie fajnie jest budowany klimat i nikogo za mało. Ten aktor będzie w kolejnych filmach. Jakoś nikt nie płakał po pierwszej grze gdy dopiero w kolejnych motywacje i inne rzeczy wyjaśniano. Jak dla mnie ten film jest super zrobiony. Bije na łeb ostatnie produkcje marvela i disneya mimo że miał niewielki budżet

ocenił(a) film na 5
Ra_s_al_Ghul

Film ten jest bity na łeb przez przynajmniej połowę horrorów i thrillerów, jakie obejrzałam w tym roku...
Gra miała to do siebie, że miała ciekawą jeszcze wtedy mechanikę i przynajmniej połowa graczy miała gdzieś, czy ta fabuła tam jest - film za to musi się bronić samodzielnie, jeśli tego nie robi, to twórcy popełnili w którymś momencie błąd
Klimatu tu niemal nie ma, są za to dziury fabularne i jedne z najgorszych character development, jakie ostatnio widziałam

ocenił(a) film na 7
Ra_s_al_Ghul

To, że mają trylogię do zaprezentowania to żadne usprawiedliwienie. To, że film ma mieć kontynuację nie znaczy, że może być zrobiony na odwal się, bo "kontynuacja wszystko wyjaśni". Czy Władca Pierścieni Drużyna Pierścienia był filmem zrobionym na odwal się? Nie, był to film świetny sam w sobie i to, że już przy jego produkcji planowano kontynuacje nie sprawiło, że nie przykładano się do jego produkcji. Tym bardziej, że kontynuacja wcale gwarantowana nie była, gdyby FNaF okazał się finansową klapą to żadnej trylogii czy nawet drugiej części by nie było. Film to też nie gra, o ile w pierwszych FNaFach sczątkowa fabuła nie przeszkadzała dobrze się przy nich bawić, bo to gameplay robił robotę, o tyle film nie może się bronić w ten sposób, fabuła jest w nim najważniejsza. A tutaj o ile pomysł na fabułę nie jest zły, jego realizacja mogłaby być lepsza.

Poza tym sequel nie naprawi wszystkich problemów. O ile postać Aftona zostanie z pewnością rozwinięta, o tyle pozostali dalej będą leżeć. Wątpliwe, że wrócą do wątku Max itd. FNaF 2 będzie miał teraz duży ciężar do udźwignięcia, jeżeli nie będzie czymś dużo lepszym od pierwszego filmu, to nawet i fani się w końcu znudzą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones