PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1317}

Pieskie popołudnie

Dog Day Afternoon
7,7 46 187
ocen
7,7 10 1 46187
8,2 34
oceny krytyków
Pieskie popołudnie
powrót do forum filmu Pieskie popołudnie

Ten okres był niewątpliwie burzliwy w historii tego wielkiego kraju i film Lumeta - zapewne świadomie - pokazuje moralny upadek aparatu sprawiedliwości w sposób mistrzowski. Sama intryga, dośc mało oryginalna, oparta na faktach, tutaj jest właściwie punktem wyjścia do powiedzenia czegoś więcej o tamtych czasach. Al Pacino jako biseksualista Sonny napadający na bank na Brooklynie to klasa sama w sobie, a i reszta towarzyszących mu aktorów z Johnem Cazale na czele nie ustępuje wiele. Klimat oddany perfekcyjnie, właściwie każda scena jest tutaj co najmniej bardzo dobra. No i zakończenie, bardzo smutne, dalekie od happy endu, nie daje się przewidziec łatwo.
Generalnie ujmując - pozycja obowiązkowa dla kinomana.

Thommy

tak. film zdecydowanie ma głębsze przesłanie. śmiem nawet twierdzić, iż tak naprawdę nie jest w nim najważniejszy sam napad na bank.
genialna kreacja Pacino, no i Cazale, który grał w tylko kilku filmach, ale w każdym był klasą samą w sobie.
zgadzam się z przedmówcą: pozycja obowiązkowa dla kinomana.

ocenił(a) film na 8
Thommy

"Moralny upadek aparatu sprawiedliwości"???
W zasadzie w tym filmie widziałem moralny upadek wszystkich, poza aparatem sprawiedliwości.
Spisali się świetnie, choć działali bardzo ryzykownie. Brawa jednak dla nich.

Oczywiście nie mogę zgodzić się chyba z żadnym słowem wypowiedzianym przez Sonnego, no ale to w niczym nie przeszkadza. Nie widzialem, żeby reżyser jakoś specjalnie starał się mi wmówić, że jest inaczej.

Film ciekawy, świetnie zagrany, z elementami wisielczego humoru.
8/10

PS
W takich przypadkach trzeba robić wszystko żeby nie spełnić woli takich ludzi i nie dać im uciec. Dlaczego? Bo byłoby to niebywałą zachętą dla wszystkich innych szaleńców i zbirów. Tutaj być może uratujemy w pewny sposób kilkunastu, jednak w przyszłości będziemy mieć na sumieniu tysiące.

ocenił(a) film na 9
addam23

Ja osobiście jestem daleki od nagradzania brawami tych, którzy w majestacie prawa muszą zabijac tzw. innych. Żal mi tych, co nie mają żadnych wyrzutów z powyższego powodu.

ocenił(a) film na 8
Thommy

No cóż, nie musieli by gdyby ci inni z bronią w ręku nie napadali na banki i nie brali zakładników.

Tak, szkoda, że są tacy ludzie.
Tak, dobrze że są inni, którzy starają się nie dopuścić do osiągnięcia w taki sposób ich celów.

Thommy

Film mi się bardzo podobał, jak zwykle niesamowita gra Ala... ale moim zdaniem ten koleś co to zrobił nie powinnien dostać aż 20 lat więzienia, bo nic przecież tak naprawdę złego nie zrobił. Co jest gorsze morderstwo z premedytacją czy próba napadu na bank? A co jest jeszcze lepsze to to pierwsze jest karane często tylko 10 latami więc gdzie tu sprawiedliwość? Ja rozumiem gdyby jeszcze tych zakładnikó gnębił, krzywdził ich, lub zabij któryś, ale on ich tylko przytrzymywał... ale to jest moje zdanie :)

ocenił(a) film na 8
bella00

On nie tylko napadł na bank, ale również wziął zakładników. I coś takiego powinno się całą mocą potępiać.

Oczywiście, że porwanie z gnębieniem jest jeszcze gorsze :)

użytkownik usunięty
Thommy

Według mnie w "Pieskim popołudniu" o "moralny upadek aparatu sprawiedliwości" chodzi tylko pośrednio. Lumet większą uwagę zwraca na bardzo małe zaufanie społeczeństwa amerykańskiego do policji w latach 70 - tych XX wieku. Przyczyną tego braku zaufania mogło być nadużywanie władzy przez policję i właśnie owa moralna zgnilizna. Za przykład niech posłuży scena, w której Sonny wykrzykuje słowa: "Attica, Attica!" przypominając gapiom o strzelaninie wywołanej przez policję, w której zginęli ludzie. W filmie wszyscy zgromadzeni biorą stronę Ala a nie sił porządkowych.

''Lumet większą uwagę zwraca na bardzo małe zaufanie społeczeństwa amerykańskiego do policji w latach 70 - tych XX wieku. Przyczyną tego braku zaufania mogło być nadużywanie władzy przez policję i właśnie owa moralna zgnilizna.''

Dlatego moim zdaniem należy oglądać oba filmy Lumeta - Pieskie popołudnie i Serpico jednocześnie. Serpico pokazuje wspaniale powody braku zaufania do policji tamtych czasów.

użytkownik usunięty
KLAssurbanipal

Fakt. "Serpico" i "Pieskie Popołudnie" świetnie się uzupełniają. Kiedy ogląda się jeden z tych filmów po drugim, wywierają znacznie większe wrażenie niż każdy z osobna.
To się chyba nazywa synergia :).

ocenił(a) film na 7

Ja osobiście na filmie się nie nudziłem, lecz nie zrobił na mnie jakiegoś dużego wrażenia. Pacino zagrał na prawdę dobrze, jak nie super, widać było że przed nim jeszcze dużo świetnych ról. Osobiście film jest troszkę przewidywalny, ale miał on oddać rzeczywiste wydarzenia. Jak na kino klaustrofobiczne (bo po części takim jest) to film oceniam na 7/10 :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones