Klimat!

Byłem wprost zachwycony tym PRLowskim klimatem i sposobem w jaki został nakręcony film, jednocześnie bardzo podpasował i rozbawił mnie ten rodzaj humoru. Ciężko było nie polubić na pozór średnio rozgarniętych, ale bardzo sympatycznych bohaterów. To pierwszy film tego reżysera, który widziałem stąd moje pytanie - czy wszystkie jego poprzednie mają podobny klimat i z którymi warto się zapoznać?

7
  • Wszystkie nowsze mają, nie wiem jak starsze, tj. te z lat 80, ale zamierzam je obejrzeć, zdam relację :) Polecam szczególnie "Człowieka bez przeszłości" i "Światła o zmierzchu", a że są one częścią trylogii, to polecam też jej pierwszą część, czyli "Dryfujące obłoki". Pzdr.

    PS Widziałeś to może na NH? Na którym seansie?

    • Na Festiwalu się nie udało, ale był ostatnio organizowany pokaz specjalny na 5 urodziny Kina Nowe Horyzonty ;)

      • Tak jak wyżej. Człowiek bez przyszłości zdecydowanie nr 1 w moim rankingu. Ta siermiężna popłuczyna na której forum aktualnie piszemy nawet się nie umywa, choć jestem w stanie zrozumieć Twoją fascynację kinem Kaurismakiego. Gdyby to był mój pierwszy jego film to z pewnością też w jakimś stopniu by mnie zauroczył. Niestety, niskich lotów propaganda z wszędzie prześladowanymi biednymi przybyszami z bliskiego i dalszego wschodu zdecydowanie do mnie nie trafia. Drewniani aktorzy (część z nich to być może naturszczyki - jak to Fina czasem bywa), niektóre sceny wręcz zakrawające o śmieszność (pobicie uchodźcy przez trzech skinów - którym łomot spuszczają przypadkowi włóczędzy) i kilka innych kwiatków stawia ten film (abstrahując od poruszanego w nim tematu) zdecydowanie w dolnej części jego twórczości. Światła o zmierzchu również dobre, jest jeszcze niezły "Juha" i "Dziewczyna z zapałkami". Myślę, że każdy z tych tytułów przypadnie Ci do gustu.

  • Nie widziałem jego najnowszego filmu, ale Kaurismaki ma bardzo spójną filmografię pod względem bohaterów, nastroju, wizji świata itp. Zobacz "Cienie w raju", "Ariel", "Światła o zmierzchu", "Tatiana", "Dziewczyna z fabryki zapałek".

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: