Ridley Scott 

7,9
19 819 ocen pracy reżysera
Ridley Scott
Ridley Scott to reżyser, który dzięki realizacji tak doskonałych filmów jak "Obcy: Ósmy pasażer Nostromo" oraz "Łowca androidów" zapewnił sobie trwałą i wysoką pozycję wśród twórców światowej kinematografii. Obrazy Scotta wyróżniają się ciekawymi i oryginalnymi zdjęciami, a także niesamowitym nastrojem, w kreowaniu którego artysta jest prawdziwym mistrzem. W dużej mierze umiejętność tę zawdzięcza swojemu wykształceniu, które oprócz edukacji filmowej obejmowało również grafikę i malarstwo. Swój pierwszy film Scott zrealizował jeszcze podczas nauki w Royal Academy of Art. Po jej ukończeniu z wyróżnieniem, artysta wyjechał na roczne stypendium do USA, gdzie pracował przy realizacji filmów dokumentalnych. Po powrocie do Anglii został zatrudniony w telewizji BBC, gdzie bardzo szybko awansował na stanowisko niezależnego reżysera. W 1967 r. artysta opuścił telewizję i otworzył swoją własną firmę Ridley Scott Associates, która w szybkim czasie stała się jedną z najważniejszych firm tworzących reklamy dla potrzeb telewizji. Przez kolejnych 10 lat Scott zrealizował około 2000 reklam, z których wiele zostało nagrodzonych. W 1977 r. zdecydował się zadebiutować jako reżyser filmowy. Zrealizował wtedy obraz na podstawie powieści Josepha Conrada pt. "Pojedynek". Film został dobrze przyjęty przez krytykę, a jego reżyser otrzymał nagrodę za najlepszy debiut na festiwalu w Cannes, ale niestety mimo sukcesów artystycznych, produkcja okazała się finansową klapą. Na szczęście Scott się nie zniechęcił i w 1979 r. zrealizował jeden ze swoich najlepszych filmów "Obcy" Ósmy pasażer Nostromo". Obraz stał się wielkim przebojem po obu stronach oceanu (doczekał się kolejnych części), a nazwisko Scotta zaczęło być znane. Trzy lata później powstaje "Łowca androidów", film, który mimo początkowych niepochlebnych recenzji, uważany jest za jeden z najwybitniejszych obrazów science-fiction w historii kina, a przez wielu uważany jest za kultowy.
Kolejne filmy Scotta nie były już tak dobre i trzeba było czekać aż do roku 1991, aby nazwisko reżysera pojawiło się ponownie na pierwszych stronach gazet za sprawą obrazu "Thelma i Louise". Film był ogromnym przebojem i na całym świecie wzbudził nie tylko zachwyt krytyków, ale również wiele kontrowersji. Rok później Scott zdecydował się na realizację widowiska historycznego i nakręcił epicką opowieść opowiadającą o odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba pt. "1492: Odkrycie raju". Niestety, film ten nie spotkał się z przychylnością widzów i krytyków. Podobnie było ze zrealizowanym 4 lata później "Sztormem", który również okazał się finansową klapą. W 1997 r. Scott zrealizował "G.I. Jane", bardzo kontrowersyjny film opowiadający o kobiecie w amerykańskich oddziałach specjalnych a trzy lata później nakręcił doskonałego "Gladiatora".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 listopada 1937

miejsce urodzenia: South Shields, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 174 cm

Emmy
Zdobył 2 nagrody Emmy, 13 innych nagród oraz 44 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
podcast

"Mam parę uwag" #73: "Napoleon" to Ridley Scott historyczny czy...

Julia Taczanowska i Jakub Popielecki rozmawiają o filmie Ridleya Scotta.
podcast

"Mam parę uwag" #72: Ten "Obcy" czy tamten?, ft. Michał...

Rozmawiamy o trylogii "Obcy".
trzykrotnie żonaty: 1. Felicity Heywood (02.03.1964 - 15.12.1975, rozwód), 2 synów: Jake (ur. 1965) i Luke (ur. 1968); 2. Sandy Watson (24.05.1979 - 12.01.1989, rozwód), córka Jordan (ur. 1977); 3. Giannina Facio (od 06.2015)
Jego bratem jest Tony Scott.
Ma własną firmę zajmującą się efektami specjalnymi - "Mill Film", mieszczącą się w Londynie.
Jest uznawany za ojca tzw. director's cut (wersji reżyserskich).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ridley Scott jest najdziwniejszym reżyserem w historii kina. Nie było chyba drugiego artysty o tak skrajnych wahaniach formy reżyserskiej. Jest to człowiek, który zarazem stworzył jeden z najmądrzejszych ("Blade Runner") i najgłupszych ("Prometeusz" - żenada!) filmów w historii kina SF. Wykreował jedną z...

Dziwna przypadłość Scotta.

użytkownik usunięty

Przypadek dr. Jekyla i pana Hyda. Filmy Scotta, z odpowiedniego gatunku można łączyć w pary i każda z tych par stanowi przeciwieństwo. Niesamowite.

Raz zrobił film kostiumowy, który zawierał jedne z najlepszych scen z pojedynkami w historii kina - Pojedynek 1977.
Potem zrobił film kostiumowy, który zawierał jedne z...

więcej

To byłoby szaleństwo:
Zbyszko - jakiś piękny hollywoodzki chłoptaś żeby nastolatki miały po co pójść do kina,
Maćko - Russel Crowe, Russel z wiekiem coraz bardziej się zaokrągla a jego nieokrzesany, australijski sposób bycia pasuje do rubaszności Maćka.
Jagienka - Megan Fox, żeby chłopcy w burzliwym wieku...

Facet ma już swoje lata, kupę kasy na koncie (co w tej sytuacji jest chyba dla niego najważniejsze),
w swym dorobku mnóstwo świetnych filmów oraz wielkie poważanie u fanów, producentów oraz
zapewne wielu ludzi w ogóle, którzy mogą z nim obcować, a mimo to wciąż robi nowe filmy i to dość
systematycznie. Od dawna...

więcej

Niestety większość to crap albo filmy reżyserowane oo znajomości.