Przeminęło z wiatrem

Gone with the Wind

1939 3 godz. 46 min.
7,9 103 099
ocen
7,9 10 103099
38 047
chce zobaczyć
8,0 13
ocen krytyków
{"rate":8.0,"count":13}

"Przeminęło z wiatrem" to ekranizacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell, o tym samym tytule. Film opowiada o losach Scarlett O'Hary (Vivien Leigh), beztroskiej, pięknej i otoczonej kawalerami dziewczyny, której przyjemne i bogate życie przerywa niosąca ze sobą śmierć i zniszczenie wojna. Równocześnie spada na nią wieść o ślubie Ashleya (Leslie Howard), w którym potajemnie się kochała, z nienawistną jej Melanią (Olivia de Havilland). Scarlett, chcąc zrobić mu na złość, przyjmuje oświadczyny pierwszego z brzegu mężczyzny, który bardzo szybko umiera. Jako wdowa Scarlett zostaje pozbawiona wszelkich zabaw i przyjemności. Wtedy w jej życiu zjawia się awanturnik - Rhett Butler (Clark Gable).

Film opowiada o burzliwych losach Scarlett O'Hary (Vivien Leigh) na tle amerykańskiej wojny secesyjnej. Poznajemy Scarlett jako uroczą, kapryśną 16-letnią kokietkę, otoczoną gronem wielbicieli, beznadziejnie zakochaną w Ashley'u Wilkesie (Leslie Howard). Wiadomość o wybuchu wojny z Północą podczas barbecue w domu Wilkesów burzy całkowicie spokojny świat Scarlett, Ashley ogłasza bowiem także swoje zaręczyny z Melanią Hamilton (Olivia de Havilland). Scarlett z zawiści i ze złości postanawia poślubić Karola Hamiltona (Rand Brooks), brata Melanii.
Dwa miesiące później Karol ginie na wojnie. Scarlett jako wdowa pozbawiona jest wszelkich zabaw i rozrywek. Jej zły nastrój, rodzina odczytuje jako żal i smutek po śmierci Karola i wysyła ją wraz z synem do Melanii mieszkającej w Altancie. Tam coraz częściej spotyka łajdaka, oszusta i spekulanta, Rhetta Butlera (Clark Gable) i po kolei łamie wszystkie obowiązujące normy i zasady.

delilah
opis użytkownika

"Przeminęło z wiatrem" jest historią młodej i pięknej Scarlett O'Hary (Vivien Leigh), żyjącej w czasie wojny secesyjnej w Ameryce Północnej. Jako osoba atrakcyjna ma licznych wielbicieli, jednak mężczyzna, którego kocha, nie jest nią zainteresowany. Ashley Wilkes (Leslie Howard) pomimo próśb Scarlett zamierza poślubić swoją kuzynkę Melanię Hamilton (Olivia de Havilland). Zawiedziona dziewczyna zgadza się na małżeństwo z jej bratem, Karolem (Rand Brooks). Zostaje szybko wyzwolona z pęt tego związku, gdyż Hamilton umiera podczas wojny. Pewne okoliczności sprawiają jednak, że nie jest to jej ostatni mąż...

Vala
opis użytkownika

Legendarna ekranizacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell. Lata 60. XIX wieku, tuż przed rozpoczęciem wojny secesyjnej. Scarlett O'Hara (nagrodzona Oscarem Vivien Leigh) jest nastoletnią córką bogatego plantatora, która wiedzie beztroskie życie na wsi, gdzie czas płynie od balu do balu. Za słodką buzią kryje się osoba upartej egoistki, która nagina obowiązującą moralność do granic możliwości. Jest zakochana w synu przyjaciela jej ojca, Ashleyu Wilkes (Leslie Howard), który jednak odrzuca jej miłość, słusznie podejrzewając, że jego natura nie pasuje do żywiołowości Scarlett, i poślubia Melanię Hamilton (Olivia de Havilland), mniej atrakcyjną, ale spokojną i szlachetną kuzynkę. Na drodze Scarlett staje natomiast przystojny Rhett Butler (Clark Gable), nonkonformista i inteligent, człowiek, który doskonale pojmuje prawdziwe oblicze kobiety, a mimo to zakochuje się w niej do szaleństwa i, co powodują doświadczenia wojny secesyjnej, gotów jest na wszelkie poświęcenia. Scarlett także odwzajemnia uczucia Rhetta, ale trzymając się kurczowo dziecięcych wyobrażeń nie jest w stanie dostrzec swoich emocji.

Rozpieszczona córka zamożnego plantatora bawełny z Południa, Scarlett O'Hara (Vivien Leigh) ma wszystko, o czym może marzyć młoda dziewczyna, zaś jej życie kręci się stale wokół flirtów i hucznych zabaw. Obdarzona niespotykanie silnym charakterem Scarlett od dawna jest zakochana w przyjacielu z dzieciństwa, Ashley'u Wilkesie (Leslie Howard). Niestety, dowiaduje się, że obiekt jej westchnień zaręczył się z jej skromną i szlachetną kuzynką, Melanią Hamilton (Olivia de Havilland). Podczas przyjęcia organizowanego w "Dwunastu Dębach", zdesperowana Scarlett ujawnia Ashley'owi swoje uczucia. Ten jednak wcale nie ma w planie zerwania zaręczyn. Nieszczęśliwa panna O'Hara w celu zrobienia ukochanemu na złość, wychodzi za mąż za brata Melanii, Charlesa Hamiltona (Rand Brooks), który wkrótce ginie w wojnie secesyjnej. Pełną uroku wdową zaczyna się interesować kapitan Rhett Butler (Clark Gable), przystojny, cyniczny mężczyzna, który w przeciwieństwie do innych poznanych przez Scarlett osób, nie jest dżentelmenem i nie zależy mu na opinii publicznej.

_Madzia_1990
opis użytkownika

Przeddzień wojny secesyjnej. Plantacja Tara w stanie Georgia. Córka bogatego właściciela ziemskiego - szesnastoletnia Scarlett O'Hara (Vivien Leigh) - beztrosko spędza czas na flirtach i zmienianiu sukienek. Idylla u boku rodziców, sióstr oraz charyzmatycznej piastunki Mammy (Hattie McDaniel) niedługo się jednak skończy. Ukochany Ashley (Leslie Howard) ożeni się z kuzynką Melanią (Olivia de Havilland), a kraj pogrąży się w bratobójczych walkach Jankesów z Południowcami. Impulsywna Scarlett wychodzi za brata rywalki - Karola (Rand Brooks) i szybko zostaje wojenną wdową. W jej życie, którego część spędzi w bezpieczniejszej - wydawałoby się - Atlancie, coraz bardziej zaczyna ingerować szarmancki utracjusz Rhett Butler (Clark Gable). . .

Luise
opis użytkownika