Psychoza

Psycho

1960 1 godz. 49 min.
8,1 132 506
ocen
8,1 10 1 132506
63 973
chce zobaczyć
8,7 18
ocen krytyków
{"rate":8.66667,"count":18}
powrót do forum filmu Psychoza
 • Motyw relacji bohatera ze swoją matką został zaczerpnięty z życiorysu legendarnego mordercy Ed'a Gein'a. Między nim, a jego matką istniała bardzo dziwna więź opierająca się na miłości i nienawiści. Syn bardzo ją wielbił i niemal czcił. Matka Gein'a była religijną fanatyczką, miała wielkie skłonności do dominacji oraz tyranizowania swojego męża i synów. Obsesyjnie czytywała Księge Objawienia, która mówiła o tym, że kobiety to nierządnice i złe istoty.
  Gein od małego wychowywał się w atmosferze szaleństwa, a jego poczucie męskości było niszczone.
  Cały jego świat kręcił się wokół jego toksycznej matki.
  Gdy po wylewie została ona częściowo sparaliżowana, Ed obsesyjnie się nią zajmował i nie odstępował na krok.
  Po śmierci matki jego problemy psychologiczne zaczęły graniczyć z psychozą. Został zupełnie sam, nie miał z kim rozmawiać. Zaczął żyć w świecie własnych fantazji.
  Pod wpływem matki bał się nawiązywać kontaktów z innymi ludźmi, a zwłaszcza z kobietami. Towarzystwa zaczął szukać sobie na cmentarzu, wykopywał ciała lub ich szczątki, które miały mu zastapić zmarła rodzicielkę.
  W nienaruszonym stanie Ed zachował jej pokój, gdzie stał charakterystyczny bujany fotel. Stan tego pokoju był wyrazem czci dla matki.

 • south-of-heaven Dziękujemy Ci, że przytoczyłeś fragmenty książki "Alfred Hitchcock, nieznana historia <Psychozy>". Zabłysnąłeś.

 • trybek11 To nie są fragmenty książki, tylko uwagi nawiązujące do filmu napisane na podstawie dokumentu o E. Gein'ie...

 • użytkownik usunięty

  south-of-heaven a dla mnie to bardzo ciekawe, dziękuję :))

 • TomHanks ocenił(a) ten film na: 10

  south-of-heaven super, lubię takie ciekawości.

 • panna_x_filmweb ocenił(a) ten film na: 10

  south-of-heaven Gein był inspiracją dla wielu postaci, również dla Buffalo Billa z Hannibala czy mordercy z Teksańskiej masakry piłą mechaniczną. makabra, nie?

 • RogerVerbalKint ocenił(a) ten film na: 9

  panna_x_filmweb Buffalo Bill nie był postacią z Hannibala tylko z Milczenia owiec...Teksańska masakra to z kolei pomyłka krytyki filmowej - kicz w muzeum sztuki nowoczesnej - fontanna Duchampa inematografii - ale tak może się dziać tylko w krainie hamburgerożerców

 • panna_x_filmweb ocenił(a) ten film na: 10

  RogerVerbalKint racja, to przez skrót myślowy. ;)

 • kh17fifi ocenił(a) ten film na: 8

  south-of-heaven Apostrofy przy nazwisku są niepotrzebne, a reszta ciekawa.

 • Morska_Bryza ocenił(a) ten film na: 9

  kh17fifi Dokładnie :)