PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107849}

Rogate ranczo

Home on the Range
6,4 40 309
ocen
6,4 10 1 40309
4,8 13
ocen krytyków
Rogate ranczo
powrót do forum filmu Rogate ranczo

Staram się ostatnio obejrzeć wszystkie filmy animowane wytwórni Disneya. Stąd myślę, że mam dobre porównanie do innych produkcji. Rogate ranczo jest jednoznacznie uznawane za porażkę. Zarówno kasową jaki i artystyczną. Zero nagród, ponad 50 milionów dolarów straty itd. Wynik na Boxofficie 103 milionów dolarów przy budżecie 110 milionów wygląda jako totalna katastrofa, ale w tym okresie Disney zaliczał gorsze wyniki. Planeta skarbów 109 mln. przy budżecie 140 mln! Ale Planetę skarbów przynajmniej później doceniono, a nawet dostała nominacje do Oskara jako najlepszy film animowany. Rogate ranczo jest obecnie animacją totalnie zapomnianą. Moim skromnym zdaniem całkowicie niesłusznie. Opowieść o trzech krowach udających się w szaloną pogoń za największym złoczyńcą dzikiego zachodu prezentuje się doprawdy świetnie. Polski dubbing jest na najwyższym poziomie. Humor zabawny itd. Cała animacja jest wypełniona specyficznym klimatem dzikiego zachodu, całość jest odrobinę przerysowana, ale twórcy nie serwują widzom scen, przy których dorośli widzowie czuliby się zażenowani. Z Rogatym ranczem (2004) jest podobnie jak z Planetą skarbów (2002) i Moim bratem niedźwiedziem (2003). Wszystkie te filmy okazały się totalną klapą finansową, natomiast patrząc na nie z perspektywy czasu dostrzegam, że są to świetne animacje. Trafiły po prostu na zły czas. Tradycyjna kreska wyszła z mody, disneyowska opowieść przestała być na topie, natomiast boxoffice rozbijały wtedy rewolucyjne animacje komputerowe, w których królował ostry humor. Cóż dla mnie Rogate ranczo, Planeta skarbów i Mój brat niedźwiedź są na tym samym poziomie co Shrek i Epoka lodowcowa. Zwyczajnie nie trafiły na swój czas.

Rudolfo

Taran i magiczny kocioł (znany również pod tytułem Czarny kocioł) jest najbardziej niedoceniony. Nawet dubbingu nie ma w Polsce!

ocenił(a) film na 4
Rudolfo

Mój Brat Niedźwiedź nie do końca był ,,klapą finansową". Zarobił ponad 250 000 000 dolarów przy budżecie 46 000 000. Choć jak na film tej wytwórni to nic niesamowitego, to jednak był to drugi najlepiej zarabiający klasyk w erze post-renesansowej, którego przychody można porównać z Herculesem z 1997 roku. Dodatkowo ,,Niedźwiedź" okazał się przebojem na rynku domowym. Przychód ze sprzedaży na dvd wyniósł 167 000 000 $ ( ok 5 000 000 sprzedanych sztuk) co jest absolutnie genialnym wynikiem, gdyż takie Nowe Szaty Króla w kinach zarobiły ,,tylko'' 169 000 000 $ ! Jednakże mimo tego, w mojej opinii to właśnie ten film powinien dzierżyć miano najbardziej niedocenionego, gdyż wraz z Lilo i Stichem są to dwa najbardziej disneyowskie klasyki ze ery post-renesansu. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że ,,Mój Brat Niedźwiedź" to film godny samego ,,Króla Lwa". Ba. Uważam, że w kilku aspektach jest od niego lepszy (np brak czarnego charakteru, miłość braterska czy motyw patrzenie na świat z perspektywy zwierząt i ogólnie problematyka ludzko - zwierzęca). Mimo to krytycy zjechali go najgorzej jak tylko można było skupiając się tylko na błahostkach, które można przypisać każdemu filmowi Disneya, w zupełności pomijając zalety, z których ten film praktycznie w zupełności się składa. Dla mnie wynik 38% to bardzo nieśmieszny żart.

A co do Rogatego Rancza to nie nazwałbym go jednym z najlepszych filmów tej wytwórni, lecz też nie mogę powiedzieć by był jakoś specjalnie zły. Niektóre żarty są naprawdę dobre. Niestety pojawiają się również i takie, które są już blisko miana żałosnych i żenujących. Dodajmy do tego małą jak na disneya historię i dość irytującą postać ,,konia ninja'', i wychodzi po prostu przeciętny film, który odstaje od Mulan, Króla Lwa czy wcześniej wspomnianego Mojego Brata Niedźwiedzia i innych klasyków.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones