film

Rosencrantz i Guildenstern nie żyją

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
1990
1 godz. 57 min.
7,7 6 075
ocen
7,7 10 1 6075
7,3 6
ocen krytyków
Dwaj epizodyczni bohaterowie "Hamleta" błąkają się po kadrze, nie za bardzo wiedząc, co czynić. więcej mniej
Rosencrantz i Guildenstern nie żyją zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złoty Lew
Film zdobył nagrodę Złoty Lew, inną nagrodę oraz 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody

Rosencrantz i Guildenstern, dawni przyjaciele Hamleta, przybywają do zamku w Elsynorze na polecenie jego stryja Klaudiusza oraz matki, Gertrudy - para królewska zaniepokojona jest bowiem dziwnym zachowaniem księcia. Dla dwóch przeciętnych i infantylnych dworaków sytuacja jest niezrozumiała, nie wiedzą, po co tak naprawdę ich wezwano. Krążąc bez celu po wielkim zamku, Rosencrantz i Guildenstern poznają wkrótce swoje przeznaczenie.

na podstawie
Tom Stoppard (sztuka) /
studio
Brandenberg / WNET Channel 13 New York
tytuł oryg.
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
inne tytuły
Rosencrantz and Guildenstern Are Dead
więcej
Na początku rolę Richarda Dreyfussa miał zagrać Sean Connery. Aktor zrezygnował dla bardziej dochodowej produkcji jaką był film "Polowanie na Czerwony Październik".
Na początku to Tim Roth miał grać Rosencrantza, a Gary Oldman Guildersterna. (Podczas filmu właściwie nie wiadomo, kto jest kim, ponieważ obaj bohaterowie ciągle mylą swoje imiona.)
Reżyser filmu, Tom Stoppard chciał do roli Guildensterna zaangażować Daniela Day-Lewisa. Ich spotkanie nie doszło do skutku, z powodu załamania nerwowego, jakie w tamtym czasie przeżył aktor, zobaczywszy na scenie  ducha swojego ojca. Incydent miał miejsce, gdy aktor odgrywał scenę z duchem w teatralnej adaptacji "Hamleta".
Jedyna reżyserska próba, znakomitego brytyjskiego dramaturga, Toma Stopparda, to specyficzna adaptacja szekspirowskiego "Hamleta". Stoppard oparł ją na własnej sztuce "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją", wydanej w 1966 roku. Tym razem, nie zgłębiamy egzystencjalnych problemów Hamleta, nie skupiamy się nad niemoralnością poczynań króla Klaudiusza... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych