film

Sobowtór

Kagemusha
1980
2 godz. 59 min.
7,2 5 784
oceny
7,2 10 1 5784
8,6 8
ocen krytyków
Ranny Takeda poleca znaleźć sobowtóra, by mógł go godnie zastąpić. więcej mniej
Sobowtór zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

BAFTA
Film zdobył 2 nagrody BAFTA, 7 innych nagród oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Na skróty
Sobowtór
Tematem najnowszego odcinka "Na skróty" jest nagrodzony Złotą Palmą w Cannes "Sobowtór". Wielki japoński wódz Shingen Takeda zostaje ranny i poleca, by po śmierci w sekrecie zastąpił go tytułowy sobowtór. Dublerem władcy zostaje pospolity złodziejaszek. Reżyseruje Akira Kurosawa, a w roli głównej wystąpił Tatsuya Nakadai. Zaprasza Jakub Popielecki. 2021-04-12T09:56:07 PT4M39S https://fwcdn.pl/webv/70/64/57064/57064.6.jpg https://fwcdn.pl/video/na_skroty/ns_sobowtor.vp9.480p.webm

Szybki jak wiatr. Spokojniejszy niż las. Gwałtowny jak ogień. Niewzruszony jak góra. Taki, jak symbole na sztandarze bojowym był Shingen Takeda. Legendarny wódz, wielki rywal Oda Nobunagi w walce o panowanie nad Japonią. Tak wielki, że Nobunaga sprzymierzony z trzecim z mocarzy, Tokugawa Ieyasu, mawiał, że jedyne co na tym świecie goSzybki jak wiatr. Spokojniejszy niż las. Gwałtowny jak ogień. Niewzruszony jak góra. Taki, jak symbole na sztandarze bojowym był Shingen Takeda. Legendarny wódz, wielki rywal Oda Nobunagi w walce o panowanie nad Japonią. Tak wielki, że Nobunaga sprzymierzony z trzecim z mocarzy, Tokugawa Ieyasu, mawiał, że jedyne co na tym świecie go przeraża, to ta górska małpa z Kai. Małej, górzystej prowincji Kai. Shingen, zdając sobie sprawę, że to właśnie on był opoką Takeda, tą właśnie niewzruszoną górą, na której opierała się potęga klanu, umierając zażądał by jego śmierć pozostała tajemnicą jeszcze przez trzy lata. Choć utrzymanie w sekrecie zgonu jednego z najwybitniejszych wodzów w historii wydawało się niemożliwe, należało spróbować.

boxoffice
$4 000 000 w USA
budżet
$6 000 000
studio
Kurosawa Production Co. / Toho Company / Twentieth Century Fox Film Corporation (współudział)
tytuł oryg.
Kagemusha
inne tytuły
Kagemusha the Shadow Warrior Miedzynarodowe
The Double Miedzynarodowe
Kagemusha, The Shadow Worrior Wielka Brytania
Shadow Warrior
więcej
Specjalnie dla jednego ze swoich ulubionych aktorów, Takashiego Shimury, Kurosawa napisał jedną z epizodycznych ról "Sobowtóra". W amerykańskiej wersji filmu scena z jego udziałem została jednak wycięta i wielu widzów do dziś nie wie, że ów aktor pojawił się w tym obrazie.
Pierwotnie role Shingena Takedy i jego sobowtóra mieli zagrać bracia Shintarô Katsu i Tomisaburô Wakayama. Po tym, jak Wakayama zrezygnował, Katsu sam miał zagrać obie role. Aktor jednak bardzo szybko rozgniewał Kurosawę, przybywając na plan z własną kamerą, aby nagrywać metody filmowe reżysera. Nagrania te miały być udostępnione uczniom Katsu ze szkoły aktorskiej. Doprowadziło to do kłótni między reżyserem a niedoszłym odtwórcą głównej roli i w efekcie do jego zwolnienia.
Zdjęcia kręcono w Japonii: w mieście Gotenba, na zamkach w Himeji i Kumamoto, na Hokkaido (m. in. na równinie Yuhara) oraz w Studiach Toho w Tokio.
Akcja filmu Akiry Kurosawy  "Sobowtór" ("Kagemusha") toczy się u schyłku ery Sengoku, trwającej od XV do początku XVII wieku wojny domowej o hegemonię w Japonii. Były to czasy tak niebezpieczne, że daimo (książęta) mieli swoich "wojowników cieni" (tytułowy kagemusha), dzięki podobieństwu i szkoleniu w naśladowaniu władców zastępujących ich w... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych