film

Spisek

The Conspirator
2010
2h 2m
6,9 7 241
ocen
6,9 10 1 7241
7,0 4
oceny krytyków
Początkujący adwokat, Frederick Aiken, otrzymuje karkołomne zadanie obrony Mary Surratt, oskarżonej o udział w spisku, który doprowadził do śmierci prezydenta Lincolna. więcej mniej
Spisek zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Po zabójstwie Abrahama Lincolna (Gerald Bestrom) siedmiu mężczyzn i jedna kobieta zostaje aresztowanych i oskarżonych o udział w spisku mającym prowadzić do zamordowania prezydenta, wiceprezydenta i sekretarza stanu. Jedyna oskarżona kobieta, Mary Surratt (Robin Wright), jest właścicielką domu gościnnego, w którym John Wilkes Booth (TobyPo zabójstwie Abrahama Lincolna (Gerald Bestrom) siedmiu mężczyzn i jedna kobieta zostaje aresztowanych i oskarżonych o udział w spisku mającym prowadzić do zamordowania prezydenta, wiceprezydenta i sekretarza stanu. Jedyna oskarżona kobieta, Mary Surratt (Robin Wright), jest właścicielką domu gościnnego, w którym John Wilkes Booth (Toby Kebbell) i inni spotkali się i zaplanowali zamachy. Na tle powojennego Waszyngtonu świeżo upieczony prawnik i bohater wojenny - Frederick Aiken (James McAvoy) niechętnie zgadza się bronić Surratt przed trybunałem wojennym. Aiken zdaje sobie sprawę, że jego klientka może być niewinna oraz wykorzystana jako przynęta w celu złapania jedynego spiskowca, który uciekł przed pościgiem.

boxoffice
$15 478 800 na świecie
$11 538 204 w USA
$3 940 596 poza USA
budżet
$25 000 000
na podstawie
Gregory Bernstein (materiały do scenariusza, historia) / James D. Solomon (materiały do scenariusza, historia)
studio
American Film Company, The / Wildwood Enterprises (współudział)
tytuł oryg.
The Conspirator
inne tytuły
W filmie spiskowcy są przetrzymywani w więzieniu znajdującym się za Waszyngtonem. W rzeczywistości trzymano ich w więzieniu Old Capitol położonym w samym centrum miasta (obecnie będącym siedzibą Sądu Najwyższego).
Kiedy Booth zostaje otoczony widzimy, że ma na twarzy swoje charakterystyczne wąsy. W rzeczywistości Booth zgolił je wkrótce po zamordowaniu Lincolna, w celu utrudnienia ewentualnego rozpoznania.
Kiedy Aiken pierwszy raz spotyka się z Mary Surratt, kobieta pyta o jego wiek, na co ten odpowiada, że ma 27 lat. W rzeczywistości Aiken urodził się we wrześniu 1832, także w chwili śmierci Lincolna miał 33 lata.
Redford zdecydował się na dość karkołomny zabieg. Nie podjął się, co prawda zadania odbrązowienia postaci Lincolna – na taki film i tak nikt nie wyłożyłby pieniędzy i mało kto chciał oglądać – ale postanowił wyciągnąć kilka cegieł ze wspomnianego fundamentu "american justice". więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Chyba, że ktoś nie zna historii. Być może dlatego produkcja osiągnęła tak mizerny efekt komercyjny.
W sumie temat niezbyt ciekawy ale całość przyzwoita mimo, że na sali sądowej nie ma efekciarskich potyczek prokuratora z obrońcą i niespodziewanych zwrotów akcji.
Od biedy można obejrzeć choć zgadzam się z Głosami, że...

więcej

Idealny do spania

ocenił(a) film na 3

Już dawno się tak nie wynudziłem na filmie. Więcej emocji było w jednym odcinku dr Quinn niż w tym "arcydziele"...

miejscami nudny,ale jako całosc oglada sie fajnie.

Była winna czy nie? Jakie myślicie?

mam DVD z filmem wydane przez MONOLITH u nas i jest 1.85 : 1, czyli dystrybutor świadomie zmienia wygląd filmu? Przecież to jawna kpina!

Wstyd MONOLITH!


Niedługo wydają "BLACK GOLD" Annaud'a, tam też jest 2.35 : 1, ciekawe czy tam też będą sie bawili obrazem. Jak twórcy wybierają stare, dobre CINEMA SCOPE to...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones