Tom Wilkinson I

Thomas Geoffrey Wilkinson

7,4
14 790 ocen gry aktorskiej
Tom Wilkinson I
Tom Wilkinson urodził się 12 grudnia 1948r. w angielskim mieście Leeds, gdzie jego rodzina zajmowała się rolnictwem. Zła sytuacja finansowa zmusiła ich do przeniesienia się do Kanady, kiedy Wilkinson był jeszcze dzieckiem. Po latach wrócił jednak do Anglii, gdzie studiował na Uniwersytecie w Kent literaturę angielską i amerykańską. Po raz pierwszy zaczął pojawiać się w filmach i telewizji w połowie lat 70. Szybko zauważono jego talent, gdyż perfekcyjnie wcielał się w role swoich bohaterów. Dziś często możemy zobaczyć go na ekranach kin, jako światowej klasy aktora. W 1998r. ożenił się z aktorką Dianą Hardcastle, mają dwie córki - Alice i Molly.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 5 lutego 1948

miejsce urodzenia: Leeds, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 186 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 8 innych nagród i 29 nominacji
awards.label.check_all
żona Diana Hardcastle (od 05.01.1988), 2 córki: Alice (ur. 1989) i Molly (ur. 1992)
W 1967 roku ukończył licencjackie studia z języka angielskiego i literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Kent w Canterbury (Anglia, Wielka Brytania), natomiast w 1973 roku uzyskał dyplom aktorski na Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej (RADA) w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Proponowano mu rolę we "Władcy pierścieni". Odrzucił propozycję, gdyż nie chciał rozstawać się z rodziną na tak długi czas.
W 2005 roku został odznaczony Orderem Brytyjskiego Imperium za swój wkład w sztukę teatralną.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych