film

Uczniowska balanga

Dazed and Confused
1993
1h 43m
6,8 17 109
ocen
6,8 10 1 17109
7,0 28
ocen krytyków
Uczniowie liceum organizują wielką imprezę, by uczcić koniec roku szkolnego. Zobacz pełny opis
Uczniowska balanga zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Film ukazuje specyfikę kultury lat siedemdziesiątych. Epokę wolnej miłości, narkotyków i starego, dobrego rocka. Jest 28 maja 1976 r. Grupa nastolatków świętuje swój ostatni dzień roku szkolnego i początek wakacji. Są seniorami w liceum, co daje im prawo "zaopiekowania się" młodszymi kolegami. Mniej lub bardziej brutalnie przeprowadzająFilm ukazuje specyfikę kultury lat siedemdziesiątych. Epokę wolnej miłości, narkotyków i starego, dobrego rocka. Jest 28 maja 1976 r. Grupa nastolatków świętuje swój ostatni dzień roku szkolnego i początek wakacji. Są seniorami w liceum, co daje im prawo "zaopiekowania się" młodszymi kolegami. Mniej lub bardziej brutalnie przeprowadzają rytualne otrzęsiny przyszłych pierwszaków. Zbliża się wieczór, wszyscy czekają na imprezę u jednego z maturzystów. Jednak ta zostaje nagle odwołana. Młodzież rozprasza się po lokalach. Czas umila im, przeważnie bezcelowe, jeżdżenie w kółko po mieście z licznymi atrakcjami w postaci niszczenia skrzynek pocztowych, czy przewracania kubłów na śmieci. W końcu wszystkich obiega wiadomość o imprezie organizowanej pod Księżycową Wieżą. Zjeżdża się masa ludzi.

boxoffice
$7 993 039 w USA
budżet
$6 900 000
studio
Gramercy Pictures (I) (przedstawia) / Alphaville Films / Detour Filmproduction
tytuł oryg.
Dazed and Confused
inne tytuły
Rory Cochrane (Slater) nosił w filmie specjalną perukę z długimi włosami. Pomimo tolerancyjności miasta Austin w Teksasie, w którym kręcony był film, aktor spotykał się z różnymi reakcjami ludzi spoza planu filmowego na swój ówczesny wizerunek.
Ashley Judd starała się o rolę Jodi Kramer (jedna z głównych żeńskich postaci w filmie).
W scenie, w której seniorzy budują w szkolnej pracowni paletki, widać śpiącego nauczyciela. Grający go statysta naprawdę jest nauczycielem i uczył w szkole, w której kręcona była scena.
Rzadko można znaleźć film, który zapewni nam całkowite odprężenie i napełni pozytywną energią. Na szczęście udało mi się tego dokonać. "Uczniowska balanga" przenosi nas do roku 1976 na typowe amerykańskie przedmieścia. Śledzimy losy kilkunastu bohaterów - jedni z nich kończą już liceum, inni dopiero je zaczynają. "Starsi" zaczynają swoiste... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dopiszcie tytuły filmów, które sa podobne w klimacie, to znaczy przekrojowo pokazują "epoki" dekad. Ja na przykład widzę na lata 50te "Grease", na 60te "Easy Rider" i "Hair", na 70te "Dazed and Confused", a na 80te "Punki z Salt Lake City". To są oczywiście tylko przykłady, możliwe, że są lepsze filmy. I o to właśnie...

więcej

lawina aktorów znanych dzisiaj, ale 20 lat wcześniej nie koniecznie

Prawdopodobnie gdybym miał 13-14 lat, uznałbym film za świetny. Lata człowiek już ma i patrzy na to wszystko mniej przychylnym okiem. American Dream jeśli chodzi o ogromne imprezy, zioło, piwo.. i tyle. Patrząc dosadniej banda <tu obraźliwe słowo> pijących, demolujących wszystko jak popadnie, nie potrafiących ze sobą w...

więcej

Mocna inhalacja i czujesz sie jak w szkole , i chociaż dalej nie kojarze głównego wątku ani tego co mnie tak rozbawia i wkręca , to wiem że jest jakiś pierwiastek boga w tym filmie , smoking right ? Classic question.

Ten film to arcydzieło kinematografii pod względem klimatu, który w tym filmie panuje, świetna muzyka, idealnie wpasowująca się w mój gust muzyczny, aż chciałoby się żyć w tamtych czasach w Ameryce, najlepszy film opowiadający o młodzieży.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones