Film

Uczniowska balanga

Dazed and Confused
1993
1 godz. 43 min.
6,8 16 539
ocen
6,8 10 1 16539
10 960
chce zobaczyć
6,7 20
ocen krytyków
Uczniowie liceum organizują wielką imprezę, by uczcić koniec roku szkolnego. Więcej Mniej
Uczniowska balanga zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Film ukazuje specyfikę kultury lat siedemdziesiątych. Epokę wolnej miłości, narkotyków i starego, dobrego rocka. Jest 28 maja 1976 r. Grupa nastolatków świętuje swój ostatni dzień roku szkolnego i początek wakacji. Są seniorami w liceum, co daje im prawo "zaopiekowania się" młodszymi kolegami. Mniej lub bardziej brutalnie przeprowadzająFilm ukazuje specyfikę kultury lat siedemdziesiątych. Epokę wolnej miłości, narkotyków i starego, dobrego rocka. Jest 28 maja 1976 r. Grupa nastolatków świętuje swój ostatni dzień roku szkolnego i początek wakacji. Są seniorami w liceum, co daje im prawo "zaopiekowania się" młodszymi kolegami. Mniej lub bardziej brutalnie przeprowadzają rytualne otrzęsiny przyszłych pierwszaków. Zbliża się wieczór, wszyscy czekają na imprezę u jednego z maturzystów. Jednak ta zostaje nagle odwołana. Młodzież rozprasza się po lokalach. Czas umila im, przeważnie bezcelowe, jeżdżenie w kółko po mieście z licznymi atrakcjami w postaci niszczenia skrzynek pocztowych, czy przewracania kubłów na śmieci. W końcu wszystkich obiega wiadomość o imprezie organizowanej pod Księżycową Wieżą. Zjeżdża się masa ludzi.

boxoffice
$7 993 039 w USA
budżet
$6 900 000
studio
Gramercy Pictures (I) (przedstawia) / Alphaville Films / Detour Filmproduction
tytuł oryg.
Dazed and Confused
inne tytuły
Rory Cochrane (Slater) nosił w filmie specjalną perukę z długimi włosami. Pomimo tolerancyjności miasta Austin w Teksasie, w którym kręcony był film, aktor spotykał się z różnymi reakcjami ludzi spoza planu filmowego na swój ówczesny wizerunek.
Ashley Judd starała się o rolę Jodi Kramer (jedna z głównych żeńskich postaci w filmie).
W scenie, w której seniorzy budują w szkolnej pracowni paletki, widać śpiącego nauczyciela. Grający go statysta naprawdę jest nauczycielem i uczył w szkole, w której kręcona była scena.
Rzadko można znaleźć film, który zapewni nam całkowite odprężenie i napełni pozytywną energią. Na szczęście udało mi się tego dokonać. "Uczniowska balanga" przenosi nas do roku 1976 na typowe amerykańskie przedmieścia. Śledzimy losy kilkunastu bohaterów - jedni z nich kończą już liceum, inni dopiero je zaczynają. "Starsi" zaczynają swoiste... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych