Richard Linklater 

Richard Stuart Linklater

7,8
2 885 ocen pracy reżysera
Richard Linklater
Richard Linklater, amerykański reżyser i scenarzysta, podobnie jak Tarantino, jest znakomitym filmowcem- samoukiem. Uważa się go za jednego z pierwszych filmowych odkryć na początku lat 90 czyli w okresie gdy niezależne kino amerykańskie przeżywało renesans. Jego artystyczna praca, jak sam ją określa ‘the youth rebellion continuum’, skupia się głównie na problematyce młodzieżowej. Poprzez swoje filmy wnikliwie obserwuje tworzenie się nowej subkultury młodzieżowej (Slacker), ponadczasowe dylematy z okresu zbuntowanej młodości (Uczniowska balanga) czy rodzenie się uczucia (Przed wschodem słońca).
Linklater urodził się w Houston w Teksasie w 1960 roku. Swoją edukacyjną karierę na tamtejszym uniwersytecie stanowym zawiesił w 1982 roku. Przez jakiś czas pracował na platformie wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej. Wkrótce przeniósł się do Austin, gdzie założył filmowe stowarzyszenie i gdzie zaczął pracować nad filmowym debiutem: ‘It’s Impossible to Learn to Plow by Reading Books’ (1988). Trzy lata później zrealizował niewielkim kosztem film ‘Slacker’, który został nagrodzony m. in. na festiwalu w Sundance oraz został pozytywnie przyjęty przez publiczność. W kolejnych latach nakręcił m. in. ‘Przed wschodem słońca’ (Złoty Niedźwiedź w Berlinie w 1995 roku) oraz ‘Before sunset’ (nominacja do Złotego Niedźwiedzia w 2004 roku).
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 lipca 1960

miejsce urodzenia: Houston, Teksas, USA

wzrost: 175 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 29 innych nagród oraz 54 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Christina Harrison, córka Lorelei (ur. 29.05.1994)
W 1999 roku był członkiem jury Festiwalu Filmowego w Sundance.
Miał nakręcić jeden z segmentów w projekcie Quentina Tarantino pt. "Five Rooms", ale wycofał się tuż przed rozpoczęciem prac nad filmem. Ostatecznie film nakręciło czworo reżyserów i nazywał się "Four Rooms".
Był brany pod uwagę jako reżyser filmu "Stan gry", którym ostatecznie został Kevin Macdonald.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Za najlepszą Trylogię Miłosną ostatnich dwudziestu lat.

Brak Oscara za reżyserię filmu "Boyhood" to kolejna wielka wtopa w historii Amerykańskiej Akademii.

Robiąc 12 lat film (Boyhood) zdobył Złotego Globa, BAFTe, Srebrnego niedźwiedzia itpd) I założe się że jednak wyczekiwał na tego oskara :) a go nie dostał


1.Przed zachodem słońca 8/10
2.Przed wschodem słońca 8/10
3.Uczniowska balanga 7/10
4.Przez ciemne zwierciadło 6/10
5.Szkoła Rocka 5/10
6.Drużyna specjalnej troski 5/10
7.Bracia Newton 5/10

Ale "Before Trylogy" to naprawdę coś wybitnego i moim zdaniem to właśnie za nią Linklater powinien dostać furę nagród. Muszę się w koncu zabrać za "Dazed and Confused".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones