PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=475937}

W chmurach

Up in the Air
2009
6,9 91 tys. ocen
6,9 10 1 91116
7,2 43 krytyków
W chmurach
powrót do forum filmu W chmurach

Na początku mego posta muszę wyznać, iż po zobaczeniu tego filmu jako zapalony kinomaniak stwierdzić muszę, że na dzieła Jasona Reitmana można chodzić w ciemno. Czemu? Ten syn słynnego speca od komedii Ivana Reitmana jest równie uzdolniony jak jego tata, a w pewnych momentach (syn lepiej uwypukla psychologiczne subtelności) nawet go przewyższa.

Ironiczne DZIĘKUJEMY ZA PALENIE (7.5/10), fenomenalne JUNO (9/10) i metaforyczno-filozoficzne W CHMURACH (8/10) to współczesna komediowa jazda obowiązkowa dla każdego szanującego się kinomana.

Filmy Jasona Rietmana są świetnie pomyślane, inteligentnie napisane i co ważniejsze wspaniale zagrane. Nie inaczej jest w jego najnowszej produkcji, która zasłużenie zebrała deszcz nominacji do OSKARÓW (aż 6!) oraz ZŁOTYCH GLOBÓW (tu udało się wygrać nagorde dla scenariusza adaptowanego).
Film Reitmana jest niejako w cieniu AVATARA i THE HURT LOCKER, które rywalizują o tegoroczne OSKARY, ale nie zdziwię się gdy ten film pokątnie odbierze medialnym faworytom kilka nagród.

W CHMURACH przedstawia nam historię Ryana Binghama, który zawodowo para się wyrzucaniem ludzi na bruk. W tym celu podróżuje po całym USA i w sercu swoim nosi marzenie "wylatania" 10 milionów mil z nadzieją na specjalną kartę bonusową od linii lotniczych.
Ryan ma swój kodeks życiowy i kodeks moralny, którym podpiera się w pracy.
Reprezentuje on pokolenie chłodno wywiązujące się ze swych zawodowych obowiązków, nieco zdystansowane, ale jednak nie pozbawione empatii czy ludzkich odruchów.
Bingham niemal każdy rok swego życia spędza w podróży. Nie ma on żony, dzieci czy psa, a z rodziną (jeśli w ogóle) to widuje się jedynie w wyjątkowych okazjach!
Bingham to typ człowieka, który żyje bez zobowiązań i przy tym uważa sie za szczęśliwego.
Jego życie ulegnie zmianie z chwilą gdy młoda pracownica zechce podrzucić szefowi jego firmy pomysł zwalniania pracowników korporacji na odległość (z pomocą komputera). Zmusi to Binghama to podjęcia walki o zasady etyczne oraz (a może przede wszystkim) walki o zachowanie jego dotychczasowego stylu życia... W międzyczasie na horyzoncie Binghama pojawi się parająca się podobną profesją kobieta wyzwolona, która stenie się obiektem fascynacji uczuciowej głównego bohatera. Bingham będzie mógł też skonfrontować swe wolnościowe poglądy z postawą młodej idealistki z którą przez jakiś czas przyjdzie mu podróżować.

Więcej z fabuły W CHMURACH nie zdradzę, gdyż nie chcę psuć zabawy tym, którzy filmu jeszcze nie widzieli.
Jason Reitman w swym najnowszym dziele funduje nam słodko-gorzką podróż po Ameryce w czasach kryzysu.
Wątek bezrobocia i wynikającego zeń beznadziei oraz upadku marzeń jest tutaj bardzo istotny i wspiera filozoficzny przekaz filmu. nie jest on jednak wątkiem jedynym. Nadmienić trzeba , iż W CHMURACH jest w zasadzie pierwszą mainstreamową produkcją, która w inteligentny sposób portretuje ludzkie rozterki w czasach ekonomicznego kryzysu.

Najistotniejszy w W CHMURACH jest jednak wątek osobisty blisko związany z życiem głównego bohatera filmu. Bingham jako kat i wyrocznia epoki kryzysu jest tu wraz ze swym krytykującym emocjonalno-rodzinne zobowiązania stylem życia poniekąd najbardziej wolny, bezpieczny i beztroski.
Z drugiej jednak strony za ową niezależność bohater filmu Reitmana płaci przygnębiającą samotnością oraz sporą emocjonalną pustką. Jego styl życia okazuje sie być pewnego rodzaju ułudą, ucieczką od młodzieńczych marzeń i ideałów, w końcu pułapką z której bardzo trudno przychodzi się wyzwolić.
Bohatera W CHMURACH poznajemy w tym momencie w którym na realizację młodzieńczych ideałów jest nieco zbyt późno, a co gorsza "ucieczka" od reprezentowanej przez większość zawodowego zycia postawy jest niemal niemożliwa...
W CHMURACH to film w którym twórcy nie przewidują łatwych recept i rozwiązań. Rezyser i scenarzyści nie uraczyli nas również ewidentnym happy endem co nalezy poczytywać za wielką zaletę.

W CHMURACH to film metafora w którym poważne filozoficzne przemyślenia okraszone są partiami inteligentnych i bardzo dowcipnych dialogów.
Reitman w swym filmie ewidentnie gorzkie odcienie życia i rzeczywistości pokazał zaskakująco lekko, a przy tym postarał się by podjętym w tym obrazie egzystencjalnym dywagacją nie odebrać choćby krzty powagi.

Ten film by oczywiście się nie udał gdyby nie pierwszorzędna obsada. Urzekający i uwodzicielski jest tu George Clooney w roli głównej, który za tę rolę zasłużenie zgarnął nominację do OSKARA.
Nie gorzej wypadają też świetna Vera Farmiga (również nominacją do Oskara) oraz urocza i zabawna Anna Kendrick (również nominacja do Oskara).
W małych epizodach zobaczymy tu też nieźle wypadających : J. K. Simmonsa oraz Jasona Batemana.

W CHMURACH ma też całkiem niezłą, przyozdobioną w solulowe i indie rockowe piosenki ścieżkę dźwiękową.

Najnowszy Film Jasona Reitmana to wartościowe, urzekające i inteligentne kino, które zauroczy (przede wszystkim) nieco starszych kinomanów. Znajdziemy tu słodko-gorzkie życiowe refleksje, pełnokrwiste metafory, nieoczywisty wątek romansowy oraz porcję humoru wysokiej próby. Na dodatek ekran zaludniają ciekawi bohaterowie, których role odgrywane są przez znakomicie dobrany zestaw obsadowy.

Czego chcieć więcej od dobrego kina rozrywkowego?!

Ze swej strony polecam.

Niezła recenzja.
Drobny szczegół nie "ucieczką od młodzieńczych marzeń i ideałów", a "ucieczką do młodzieńczych marzeń i ideałów".
Zazdroszczę zapału do napisania tak długiej recenzji.