PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3617}

W cieniu dobrego drzewa

A Patch of Blue
8,1 940
ocen
8,1 10 1 940
W cieniu dobrego drzewa
powrót do forum filmu W cieniu dobrego drzewa

Taka współczesna baśń – opowieść o nowojorskim Kopciuszku, niewidoma Selena o słonecznej duszy żyje w świecie bez słońca, właściwie wegetuje jak zaniedbana roślinka, nigdy nie chodziła do szkoły, stanowi popychadło dla agresywnej matki prostytutki, a dziadek (nie ojciec, jak w opisie) alkoholik traktuje ją trochę jak domowe zwierzątko, które można pogłaskać, kiedy ma się dobry humor, można też burknąć, kiedy ma się zły...
Potrzeby Seleny nie są ważne, musi ona tylko wykonywać swe obowiązki, zajmować się domem, gotować, sprzątać, zarabiać na swoje utrzymanie nawlekaniem paciorków, dziewczyna nie wie nic o świecie, a jej egzystencja jest jedynie przebywaniem w stanie uśpienia ...
Pewnego dnia pojawia się książę – ma czarną skórę, jest dobrze sytuowany i wykształcony, jest też dobrym psychologiem i budzi Śpiącą Królewnę do życia – nie pocałunkiem, a okazaniem odrobiny (początkowo) dobroci i zainteresowania, przy nim Selena odkrywa świat, poznaje też miłość...
Watek miłosny jest poprowadzony wyjątkowo subtelnie i delikatnie, bohaterowie wzbudzają sympatię, widz im po prostu kibicuje i chce, by wszystko się udało, film pokazuje, jak może zmienić się szara rzeczywistość, kiedy ma się u boku przyjazną osobę i autentycznie wzrusza – na pewno duża w tym zasługa odtwórców głównych ról, Sidneya Poitiera, który jako Virgil Tibbs będzie przełamywał rasowe stereotypy oddając uderzenie w twarz białemu rasiście (In the Heat of the Night), jego Gordon wzbudza wyjątkowe zaufanie, jest opiekuńczy i ciepły i Elizabeth Hartman, która perfekcyjnie konstruuje swoją rolę, poczynając od operowania głosem, aż po doskonałe odtworzenie gestów i ruchów ociemniałej osoby zagubionej w nieprzyjaznym świecie ...

ocenił(a) film na 10
Mrs__Caterpillar

Nic dodać nic ująć, miałem nadzieję na odrobinę szczęśliwsze zakończenie, ale mimo to film jest przecudowny, i wzruszający aż do łez. Dla mnie absolutny numer jeden.

polishchaser1

Zakończenie jest szczęśliwe ale bardzo realne i mocno osadzone w rzeczywistości Seleny. Dla niej ten wyjazd do szkoły to ucieczka od patologicznej rodziny - przemocy, poniżania i braku miłości, to szansa na naukę i samodoskonalenie. Roczny pobyt w szkole nie wyklucza możliwości związania się w przyszłości z Gordonem. Myślę, że zbyt optymistyczne i romantyczne zakończenie odebrałoby tej poruszającej historii autentyczność i moc wyrazu.

ocenił(a) film na 9
Mrs__Caterpillar

Bardzo ładnie ujęte. :)
Wielka szkoda, że film jest tak mało znany. Ja pamiętam go jeszcze z dzieciństwa, więc oglądanie go sprawiło mi dodatkową frajdę.

ocenił(a) film na 8
deadlock

film jest piękny i nawet czas mu nie zaszkodził... ale ja czytałam (wprawdzie naprawdę bardzo dawno temu ) książkę, której polski tytuł brzmi "Skrawek błękitu" i która wywarła na mnie ogromne wrażenie...

ocenił(a) film na 9
hanezob

Nie miałam pojęcia, że scenariusz oparto na książce, z chęcią się zapoznam. Dziękuję za informację :)

hanezob

Niestety książka ma zdecydowanie mniej pozytywne zakończenie, ale mimo wszystko polecam..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones