PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=607382}

Wada ukryta

Inherent Vice
6,6 17 971
ocen
6,6 10 1 17971
6,9 27
ocen krytyków
Wada ukryta
powrót do forum filmu Wada ukryta

i muszę przyznać, że wywiera na mnie spore, jak najbardziej pozytywne wrażenie. Notka wydawcy z okładki informuje, że główny bohater to skrzyżowanie bohatera z prozy Chandlera i Kolesia z "Big Lebowskiego" braci Coen. W tym porównaniu (choć zwykle sceptycznie podchodzę do podobnych zachęt) jest sporo prawdy. Ponadto bardzo podobają mi się dialogi (zanurzone w oparach marihuany) - skrzące się humorem. Pierwszy z brzegu przykład - główny bohater Doc dzwoni z posterunku do swojego adwokata, a ten miast mu pomóc opowiada o tym dlaczego wkurza go... Kaczor Donald. Fabuła: główny bohater jest prywatnym detektywem (którego to samochód jest, jak twierdzi bohater tak przesycony "trawką", że pozwoliłby czteroosobowej rodzinie być przez rok w narkotykowym transie ) z olbrzymim afro na głowie (rzecz dzieje się w latach 70ych), który wplątuje się w intrygę z porwaniem potentata budowlanego...

ocenił(a) film na 9
Eskimo

Ja książkę kupowałem w ciemno już w przedpremierze... ale na razie czeka sobie na półce. Z pewnością wezmę się za Pynchona przed 2014 ;)

ocenił(a) film na 9
Szczuri19

Nie ma tutaj zamieszczonej informacji co do twórców, bo jeszcze nie wiadomo czy ten film w ogóle powstanie, ale sądzę, że warto to napisać: reżyserować ma Paul Thomas Anderson(Magnolia, Aż poleje się krew) a Doca ma zagrać nie kto inny jak Robert Downey Jr. Dla mnie niesamowite połączenie, bo pamiętając jak PTA genialnie oddał klimat szalonych lat 70. w Boogie Nights jestem spokojny o ekranizację książki Pynchona.

ocenił(a) film na 8
simek

wydaje sie, ze wszystko zmierza do szczesliwego finalu (przynajmniej jesli chodzi o produkcje filmu) . Ciekawe, mam wrazenie, ze PTA pasuje do Pynchona. inherent vice, to chyba nagorsza ksiazka tego pana, ale z drugiej strony najbardziej nadajaca sie do ekranizacji. Moze to wyjsc calkiem uroczo.

ocenił(a) film na 7
ol_gierd

ja na razie czytałem tylko "wadę ukrytą", ale chętnie kiedyś spróbuję się zmierzyć z pozostałymi Pynchonami.
czytałem też niusy, że po "wadzie..." Anderson chciałby spróbować z "Tęczą grawitacji".

ocenił(a) film na 8
druid_3

nikt tego nie jest w stanie zekranizowac

ocenił(a) film na 9
ol_gierd

Chyba że jako skrajnie eksperymentalny serial (co najmniej 3 sezony). Swoją drogą "Tęcza grawitacji" jest bardzo filmową powieścią: Pynchon czerpie tu z konwencji kinowych całymi garściami (jest tu i slapstick, i western, i musical), wszechobecna jest metaforyka filmowa (sala kinowa, taśma itd.).

ocenił(a) film na 8
Epid

Epid czytales Tecze? Pozdrowienia !
akurat trafilem na artykul o mozliwych/rownoleglych swiatach w powiesciach Pynchona i faktycznie wychodzi na to, ze Wada to jedyna jego pozycja, gdzie wszystko dzieje sie tylko w jednej plaszczyznie.
Chociaz, kto wie, moze Jodorowsky i 100mln dolarow na produkcje Teczy nie skonczyloby sie sromotna porazka?

ocenił(a) film na 9
ol_gierd

Tak! Trochę cierpliwości i wszystko da się przeczytać ;)
Bogiem a prawdą sromotna porażka wyszłaby w każdym wypadku (nieważne, czy wziąłby się za to Jorodowsky, czy np. bracia Coen, twórcy, którzy jeszcze bardziej pasują do klimatu Pynchona niż PTA; vide "Barton Fink"), ponieważ uciekłoby to, co w "Tęczy" jest najważniejsze - język. Pokazanie samej fabuły (nawet ze wszystkim odjazdami, jak np. historia o nieśmiertelnej żarówce) bez tych charakterystycznych pasaży zdaniowych (to właściwie one tam wszystko popychają) spłyciłoby tę historię okrutnie.

ocenił(a) film na 9
Epid

Wyjściem może byłaby ta sama droga, którą poszedł Cronenberg z "Nagim Lunchem" (gdzie oryginalnie jeszcze bardziej chodziło o język). Ale to nie była ekranizacja, a hołd złożony ulubionemu pisarzowi ;)
Gdybym ja był reżyserem (marzenia, ah), zrobiłbym fikcyjną biografię Pynchona, wykorzystując wszystkie znane motywy z jego powieści ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones