PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11968}

Zbrodnie i wykroczenia

Crimes and Misdemeanors
7,4 8 388
ocen
7,4 10 1 8388
7,7 13
ocen krytyków
Zbrodnie i wykroczenia
powrót do forum filmu Zbrodnie i wykroczenia

Wow. Chyba najdojrzalszy, a przynajmniej najpoważniejszy film Allena, jaki dotąd widziałam. Zbrodnia i kara po Allenowsku. Nadal śmiesznie, nadal kopalnia boskich cytatów, Woody nadal wygłupia się grając po raz kolejny tę samą postać nieudacznika (tym razem nieudacznika-filmowca, co jest chyba wystarczająca wskazówką, jak osobisty musi to być film), ale przesłanie jest gorzkie. To jest smutna komedia o wygranych i przegranych w życiu. O tym, że życie nie jest sprawiedliwe a wiele rzeczy jest tylko fasadą i o tym co się dzieje, gdy zdradzimy swoje ideały. Chyba pierwszy raz oglądając Allena parę rzeczy mnie naprawdę zmroziło, chociaż śmiałam się oczywiście też. "Moje życie seksualne jest żałosne. Ostatni raz byłem w kobiecie zwiedzając Statuę Wolności."

ocenił(a) film na 10
magdalith

Kłóciłbym się. Wątek kryminalny jest (w mojej interpretacji) podczepiony pod rozważania natury egzystencjalnej. Allen, niczym Sartre, zadaje pytanie o jakikolwiek system moralny w świecie pozbawionym Boga. Tak jak kiedyś Kierkegaard, który za temat swojej filozofii postawił sobie pytanie - co pozostało człowiekowi po akceptacji Der Got is Tod? Jeśli nie ma Boga, jeśli nie istnieje żaen racjonalny punkt podparcia dla naszej etyki, jeśli nie ma konsekwencji za czyn jakim jest morderstwo? Bohater początkowo przeżywa "swoje decyzję" o usunięciu kochanki, ale zauważ, że wynika ona wyłącznie z idei, które indoktrynowano mu w dzicinstwie, boi się, ma wyrzuty sumienia, o wmówiono mu, że powinien. Z czasem natomiast odkrywa, że życie toczy się dalej - nie istnieje odpowiedzialność, sprawidliwość, moralność, to tylko twór człowieka. Nasuwa się pytanie: skoro nie ma punktu podparcia jakim był Bóg, to w takim razie skąd mamy wiedzieć co jest dobre, a co złe? Co jest kryterium oceny?

malkavian4

Tłumaczę sobie, że jeszcze jest za wcześnie dla ludzi by zdołali sobie na to odpowiedziec. Na to jednak Allen już w tym filmie odpowiada (parafrazując) o nadziei, że przyszłe pokolenia będą wiedziały więcej. Tłumacze sobie ,,za wcześnie" spoglądając na historię i procesy społeczeństwa, które z wiekami zmieniało swoją postawę do Boga i instytucji Kościoła.
Od zdania nt filmu się narazie powstrzymam ponieważ dopiero go skończyłem oglądac jednak mocne 9/10 już mogę dac.
Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones