film

Tajemnica dzikiego szybu

1956

1h 36m
6,7 539  ocen
6,7 10 1 539
Dwaj przyjaciele podejrzewają, że w opuszczonym szybie kopalni ukrywa się szpieg. Zobacz pełny opis
Przygodowy
Sensacyjny
Dla młodzieży
Tajemnica dzikiego szybu zobacz zwiastun

reżyseria Wadim Berestowski

scenariusz Edmund Niziurski

produkcja Polska

premiera

Listy powiązane z filmem (1) Odkryj inspiracje na kolejny seans
Nowość

Film dla młodzieży, którego bohaterami są dwaj uczniowie, przyjaciele - Franek i Karlik z niewielkiej osady górniczej, tropiący rzekomego szpiega. Ulubionym miejscem ich wypraw jest odkryty przypadkiem dziki, opuszczony szyb kopalniany. Chłopcy podejrzewają, że ukrywa się w nim groźny szpieg...

premiera 1 września 1956 (Światowa i polska premiera kinowa)

na podstawie Edmund Niziurski (powieść)

studio Zespół Filmowy "Start"

tytuł oryg. Tajemnica dzikiego szybu

inne tytuły więcej

Film kręcono w Chęcinach, Zajączkowie oraz w kopalni na Miedziance pod Kielcami (Polska).
TOP filmy z roku...
  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • Zobacz wszystkie lata
Filmy dostępne na...
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

na serial, a nie film, w którym powyrzucano z 70% zawartości książki.

Jako film na motywach - w porządku. Ale jako adaptacja - słaby. Aż trudno uwierzyć, że to sam autor tak "oskubał" swoją
"Księgę urwisów"... Miksa wcale nie przyjaźnił się z Karlikiem, postać tę stworzono z Wiktora Stopy i Franka Miksy, no i to
zakończenie - eksplozja w końcu była dziełem dywersanta czy planowym...

Film w stylu "grupka urwisów i zagadka do wyjaśnienia". Mimo upływu lat ma swoją fajność. Dla miłośników przygód Pana Samochodzika i "Wakacji z Duchami". Pan Gucio H. jako nauczyciel jest spoko.

Dlaczego 7 ? Lekka przygodówka dla młodzieży. Udanie zrobiona jak na tamte czasy. Dobre filmowe plenery góry Miedzianka k. Chęcin oraz bardzo dobrze zrobione sceny w chodnikach starej kopalni. Kilka scen humorystycznych i wątek przygodowo sensacyjny. Wilczków rok 1955, październik…. warto zwrócić uwagę na „klimat”...

Książkę uwielbiam wiele razy ja czytałem
A film ach szkoda gadać