"Ben Hur" - czteropłytowe wydanie DVD już w listopadzie

Informacja prasowa / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Ben+Hur%22+-+czterop%C5%82ytowe+wydanie+DVD+ju%C5%BC+w+listopadzie-24770
25 listopada w polskich sklepach pojawi się czteropłytowe wydanie DVD klasycznego filmu Williama Wylera "Ben Hur" - jednej z najlepszych i najczęściej nagradzanych produkcji w historii kina, uhonorowanej 11 Oscarami®. Specjalnie na potrzeby edycji DVD arcydzieło Williama Wylera zostało cyfrowo odnowione, jak również wzbogacone o ponad 10 godzin dodatków specjalnych, wśród których znalazły się: dokument poświęcony wpływowi jaki "Ben-Hur" wywarł na twórczość takich mistrzów jak Ridley Scott i George Lucas, obszerny materiał filmowy odkrywający tajniki produkcji filmu, komentarz Charltona Hestona, zapisy aktorskich prób przed kamerą, reprint unikalnego programu sprzedawanego podczas premierowych pokazów filmu oraz niema ekranizacja powieści Lewisa Wallace'a z 1925 roku w reżyserii Freda Niblo z muzyką Carla Davisa.

Zrealizowany w 1959 roku "Ben-Hur" był najdroższym filmem w historii studia MGM. Na potrzeby tej produkcji uszyto 100 000 kostiumów, zatrudniono 8000 statystów i wybudowano 300 dekoracji. Nad scenariuszem na podstawie głośnej powieści Lewisa Wallace'a pracowali Karl Tunberg, Gore Vidal i Maxwell Anderson. Główne role w filmie zagrali Charlton Heston, Stephen Boyd, Jack Hawkins, Haya Harareet, Hugh Griffith, Martha Scott, Cathy O'Donnell i Sam Jaffe.

Doskonała kreacja Charlota Hestona w roli tytułowego bohatera przyniosła mu uznanie widzów i krytyków oraz Oscara®. W sumie film zdobył 11 nagród Amerykańskiej Akademii (w tym dla najlepszego filmu, reżysera i aktora drugoplanowego) przez długie lata pozostając absolutnym rekordzistą pod względem ilości statuetek. Prawie 40 lat później identyczny wynik osiągnął "Titanic" Jamesa Camerona a w 2004 roku "Władca Pierścieni: Powrót Króla" Petera Jacksona.

"Ben Hur" został nakręcony na specjalnie zaprojektowanej kamerze pozwalającej na filmowanie na taśmie 65 milimetrowej umożliwiającej uzyskanie obrazu o szerokości równej jego trzykrotnej wysokości. Dzięki nim obraz Williama Wylera do dziś zachwyca pięknymi ujęciami panoramicznymi i zapierającymi dech w piersiach scenami akcji. Sekwencja wyścigu rydwanów zrealizowana bez komputerowych efektów specjalnych budzi podziw coraz to nowych pokoleń widzów.

Kiedy bogaty i wpływowy żydowski książę Juda Ben-Hur popada w konflikt z dawnym przyjacielem z dzieciństwa – oddanemu Rzymowi Messali, staje się dla niego wrogiem numer jeden. Skazany za morderstwo, którego nie popełnił, trafia na galery a jego rodzina zostaje sprzedana w niewolę. Dzięki swojej odwadze, którą wykazał się podczas bitwy morskiej, Ben-Hur odzyskuje wolność i zostaje usynowiony przez wpływowego rzymskiego polityka.
Teraz nadszedł czas zemsty. Ben-Hur i Messala zmierzą się w wyścigu rydwanów, który przerodzi się w walkę śmierć i życie pomiędzy rywalami...

WYDANIE DVD
Dysk 1 i 2: Film

 • Cyfrowo odnowiony obraz i dźwięk
 • Dźwięk w formacie Dolby Digital 5.1
 • Komentarz historyka filmu T. Gene'a Hatchera i – przy wybranych scenach - Charltona Hestona
 • Muzyka z filmu autorstwa Miklosa Rozsa w formacie CD
 • Zdjęcia próbne
 • Kronika filmowa - galeria
 • Relacja z uroczystości rozdania Oscarów® z roku 1960
 • Galeria zwiastunów kinowych


Dysk 3: Niema ekranizacja z 1925 roku

 • Niema ekranizacja "Ben-Hura" z 1925 roku ze stereofoniczną muzyką orkiestrową autorstwa kompozytora Carla Davisa


Dysk 4: O filmach

 • Nowy dokument Ben-Hur: Epickie dzieło, które zmieniło kino- współcześni filmowcy tacy jak Ridley Scott i George Lucas opowiadają o znaczeniu arcydzieła Williama Wylera oraz o wpływie jakie wywarło ono na ich twórczość
 • Dokument z 1994 roku Ben-Hur: The Making of an Epic, którego narratorem jest Christopher Plummer
 • W reżyserii Williama Wylera – nominowany do nagrody Emmy dokument z 1986 roku poświęcony twórczości wybitnego reżysera, w którym znalazł się ostatni wywiad z Wylerem przeprowadzony tuż przed jego śmiercią
 • Ben-Hur: Podróż przez zdjęcia – nowe, audiowizualne odtworzenie filmu za pomocą zdjęć, storyboardów, szkiców, muzyki i dialogów.