"Młodzi i Film" 2006: 15 filmów z 7 krajów w konkursie

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/%22M%C5%82odzi+i+Film%22+2006%3A+15+film%C3%B3w+z+7+kraj%C3%B3w+w+konkursie-29124
15 filmów z 7 krajów świata będzie walczyło o "Wielkiego Jantara 2006" podczas 25. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Festiwal rusza 20 czerwca. Hasłem i przesłaniem tegorocznej edycji jest "Tolerancja i tożsamość".

Lista filmów Międzynarodowego Konkursu Debiutów Filmowych, kandydatów do "Wielkiego Jantara 2006", obejmuje następujące produkcje:

"Oda do radości" – reż. Anna Kazejak-Dawid, Maciej Migas, Jan Komasa, (Polska)
"Teraz ja" – reż. Anna Jadowska (Polska)
"Czeka na nas świat" – reż. Robert Krzempek (Polska)
"Wieża" – reż. Agnieszka Trzos (Polska)
"Hi-Way" – reż. Jacek Borusiński (Polska)
"Nie ma takiego numeru" – reż. Bartosz Brzeskot (Polska)
"Towar" – reż. Abelard Giza (Polska)
"Gigant" – reż. Adam Sikora (Polska)
"U-Carmen e-Khayelistha" – reż. Mark Dornford-May (Republika Południowej Afryki)
"Un jour d’ete"/"A Summer Day" – reż. Franck Guerin (Francja)
"Alex" – reż. Jose Alcala (Francja)
"Sunless City" – reż. Sergei Potyomkin (Rosja)
"Dalecalrians" – reż. Maria Blom (Szwecja)
"Paths of Light" – reż. Atilla Mispal (Węgry)
"Lost and Found" – międzynarodowe grono reżyserów: Nadejda Koseva, Cristian Mungiu, Jasmila Zbanic, Kornel Mundruzco, Stefan Arsenijevic, Mait Laas (Niemcy)

Równolegle do konkursu międzynarodowego przebiegać będzie rywalizacja w ramach Konkursu Polskich Etiud Filmowych. O nagrodę "Małego Jantara 2006" zmierzy się 37 etiud studenckich zgłoszonych przez 5 uczelni filmowych (Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Uniwersytet Śląski – Wydział Radia i Telewizji, Warszawska Szkoła Filmowa), a także przez 4 twórców indywidualnie. (...)

Konkurs Polskich Etiud Filmowych jest jak dotąd otwarty jedynie dla polskich szkół filmowych i ich studentów. Ale "Dobrego kina uczą wszędzie" – taki tytuł nosi przegląd filmów szkół z Kijowa, Goeteborga i Wiednia. W jego ramach można będzie zobaczyć blisko 20 produkcji. W dobie już otwartego i coraz bardziej otwierającego się świata, ten przegląd nadaje edukacyjnemu charakterowi festiwalu wymiar międzynarodowy.

Od 2004 roku datuje się współpraca festiwalu "Młodzi i Film" z niemieckim "DokumentArt" w Neubrandenburgu. Przegląd "Świat jaki jest" obejmie cztery filmy z zaprzyjaźnionego festiwalu. Efektem współpracy obu festiwali były w ubiegłym roku m.in. młodzieżowe warsztaty filmowe. Na tegorocznym, jubileuszowym festiwalu zaprezentowane zostaną efekty pracy polsko-niemieckiej grupy młodzieży – tytuł przeglądu to "Ten pierwszy raz". Akcentem niemieckim na festiwalu będzie też pokaz kilku filmów stworzonych w ramach berlińskiego projektu "NIPKOW".

Prezentacją krótkich form filmowych będą też dwa cykle: "Program 30 minut" – przegląd nowel filmowych (5 filmów) i "Shorty mają się dobrze" – prezentacja ponad 20 filmów krótkometrażowych z kilku krajów. Będzie też akcent animowany: pokaz filmu "Ichthis od kuchni" (reż. Marek Skrobecki) oraz prezentacja filmu, pokazującego, jak powstaje animacja.

Ilość i różnorodność filmów, które będzie można zobaczyć na festiwalu "Młodzi i Film" 2006, nie ma sobie równej w historii festiwalu. Festiwal zamierza atrakcyjnie i z rozmachem obchodzić swój jubileusz. Zapraszamy na niego wszystkich miłośników kina. A że będzie to już początek kalendarzowego – i kulturalnego – lata na Wybrzeżu to i przeglądu "Kino pod gwiazdami: filmy znane i uznane" zabraknąć nie mogło. Zobaczymy w jego ramach: "Kiss Kiss Bang Bang", "Broken Flowers", "Hotel Ruanda" i "Lato miłości".

Miejsca, daty i godziny wszystkich projekcji będą dostępne na stronie internetowej festiwalu: www.mif.org.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones