"Solid Gold": TVP broni się przez atak i oskarża reżysera o cenzurę

OKO.press / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Solid+Gold%22%3A+TVP+broni+si%C4%99+przez+atak+i+oskar%C5%BCa+re%C5%BCysera+o+cenzur%C4%99-134723
Trwa szum medialny wokół "Solid Gold". Film miał mieć swoją premierę na festiwalu w Gdyni, ale w ostatniej chwili został wycofany z programu. Oficjalnym powodem są względy formalne. Informację o tym z zaskoczeniem przyjął reżyser filmu, Jacek Bromski, który szybko oskarżył koproducenta, Telewizję Polską, o naciskanie na niego, by obraz przemontował. Twierdzi również, że nie chciał się zgodzić na to, by "Solid Gold" był narzędziem propagandy przed wyborami parlamentarnymi.


Telewizja Polska odniosła się do publicznych wypowiedzi reżysera. W wydanym oświadczeniu czytamy:

Fabuła filmu oparta była na motywach afery Amber Gold. Autorem takiego pomysłu był pan Jacek Bromski, który przyszedł osobiście do Telewizji Polskiej po wielomilionowe wsparcie i wsparcie takie dla filmu uzyskał. TVP podzieliła pogląd reżysera, że osadzenie akcji w realiach głośnej afery odpowie na społeczne zainteresowanie i stworzy przesłanki do uzyskania sukcesu kinowego. Potwierdza to szereg publikacji z tamtego okresu.

Histeria wywołana latem bieżącego roku przez "Gazetę Wyborczą" i środowiska sympatyzujące z osobami posądzanymi o współodpowiedzialność za aferę Amber Gold na tyle udzieliła się reżyserowi Jackowi Bromskiemu, że zdecydował się... ocenzurować własny film. Jacek Bromski w wyniku politycznego nacisku i środowiskowej psychozy wyciął kluczowe sceny nawiązujące do afery Amber Gold, wstawione już do filmu, który w końcu stycznia 2019 roku osobiście, z satysfakcją dostarczył i zaprezentował w Telewizji Polskiej.


TVP zarzuca Bromskiemu, że stworzył film o niczym, który jest o pół godziny dłuższy od tego, co zawarto w umowie koproducenckiej, co ma stanowić dowód rażącego uchybienia etyce zawodowej. TVP nawołuje również twórcę, by przywrócił filmowi pierwotny, zaakceptowany przez koproducenta kształt.

Ogólnopolska premiera "Solid Gold" planowana jest na październik

Oświadczenie Jacka Bromskiego możecie znaleźć TUTAJ.
Udostępnij: