Jacek Bromski 

Jacek Bolesław Bromski

7,0
1 637 ocen pracy reżysera
Jacek Bromski
Polski reżyser, scenarzysta i producent. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1965-1970) i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim (1972-1974). W 1978 roku został absolwentem Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W 1980 roku zadebiutował filmem muzycznym "Alicja" na motywach powieści Lewisa Carrolla, który współtworzył wspólnie z Jerzym Gruzą. Jacek Bromski w dorobku reżyserskim ma ponad 20 filmów i seriali telewizyjnych. Wyreżyserował m.in.: "Zabij mnie, glino", "Sztukę kochania", "Dzieci i ryby", "Karierę Nikosia Dyzmy", "To ja, złodziej", "Anatomię zła", "Bilet na księżyc" oraz serię filmów fabularnych i seriali „U Pana Boga…”. Obecnie na premierę czeka czwarty film z popularnego komediowego cyklu - " U Pana Boga w Królowym Moście", w którym swoją ostatnią rolę zagrał Emilian Kamiński.
Laureat licznych nagród festiwalowych w kraju i za granicą. Za pełnometrażową "Ceremonię pogrzebową" Jacek Bromski został uhonorowany nagrodą za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 roku. Przebojowy "Zabij mnie glino" w 1988 roku wyróżniono Nagrodą Przewodniczącego Urzędu Kinematografii. Na 23. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "U Pana Boga za piecem" otrzymało siedem nagród, w tym za reżyserię i scenariusz. Komedia obyczajowa "To ja, złodziej" w 2001 roku dostała Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mar del Plata oraz nagrodę za scenariusz i wyróżnienie jury ekumenicznego. W 2013 roku na FPFF w Gdyni "Bilet na księżyc" wyróżniono nagrodą za scenariusz.
W 1988 roku wspólnie z Juliuszem Machulskim i Jackiem Moczydłowskim założył nieistniejący już dziś Zespół Filmowy "Zebra" (Studio Filmowe "Zebra"). To w nim powstały wielkie przeboje polskiego kina m.in.: "Psy" Władysława Pasikowskiego, "Kiler" i "Kiler-ów 2-óch" Juliusza Machulskiego, "Historie miłosne" Jerzego Stuhra, "Dług" i "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauze, "Nic śmiesznego" i "Dzień świra" Marka Koterskiego, "W ciemności" Agnieszki Holland.
Od 1996 roku jest prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, największej organizacji twórców filmowych w Polsce. Był zaangażowany w tworzenie najważniejszych dla środowiska audiowizualnego aktów prawnych, jak m.in. ustawa o kinematografii i kolejne nowelizacje ustawy o prawie autorskim. Odznaczony srebrnym (2005) i złotym (2015) medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W maju 2023 roku Jacek Bromski został uhonorowany gwiazdą w Łódzkiej Alei Gwiazd.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 grudnia 1946

miejsce urodzenia: Wrocław, Polska

Złote Lwy
Zdobył Złote Lwy, 10 innych nagród oraz 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Anna Romantowska (rozwód), 2. Monika Smoleń
W 1978 roku ukończył Wydział Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Jest współzałożycielem i od 1988 roku kierownikiem literackim Studia Filmowego ZEBRA.
Otrzymał następujące nagrody i odznaczenia państwowe:
- 2005 r. - Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis";
- 2011 r. - Krzyż Oficerski Order Odrodzenia Polski;
- 2015 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dycha za trylogię U Pana Boga ... :)

I co najważniejsze, cały czas trzyma wysoki poziom, bo pomiędzy "Zabij mnie glino", a " Anatomią zła" minęło 28 lat, a oba filmy znakomite. Tak trzymać!

Najnowszy film Bromskiego porusza temat, o którym powinno się mówić więcej - ogólnego zepsucia. Jesteśmy bombardowani negatywnym przekazem, sami oswajamy się ze złem, bo tylko to widzimy na co dzień we wszystkich wiadomościach - co za świat zastaną przyszłe pokolenia?!

Na mnie Anatomia zła zrobiła ogromne wrażenie i jak sobie pomyślę, że ten film jest oparty na faktach to jestem przerażona tą rzeczywistością. Mam nadzieję, że pojawi się więcej tak dobrych filmów!

Bromski zrobił już trochę filmów, ale z tego co widzę to wątku TOP jeszcze na forum się nie dorobił. Chyba warto uzupełnić ten niedostatek.
:)

Na chwilę obecną mój ranking prezentuje się następująco:

1. To ja, złodziej
2. U Pana Boga za piecem
3. Zabij mnie glino

4. Sztuka kochania
5. U Pana Boga w...