Ciąg dalszy afery wokół "Solid Gold". Film wraca do konkursu w Gdyni!

Onet.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Ci%C4%85g+dalszy+afery+wok%C3%B3%C5%82+%22Solid+Gold%22.+Film+wraca+do+konkursu+w+Gdyni-134748
UPDATE: Informacja została potwierdzona przez organizatorów festiwalu. Pokazy odbyły się w piątek wieczorem.

Kolejny zaskakujący zwrot akcji w sprawie filmu "Solid Gold" Jacka Bromskiego. Jak podaje portal Onet, obraz jednak wróci do programu konkursu głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Informację tę miał portalowi przekazać sam reżyser.


Co więcej, twórcy "Solid Gold" rozwiązali umową z koproducentem, Telewizją Polską. Oznacza to, że będą musieli zwrócić dofinansowanie otrzymane od niej.

Przypomnijmy, że oficjalna premiera filmu inspirowanego aferą Amber Gold miała mieć miejsce parę dni temu w Gdyni. Jednak w ostatniej chwili została ona odwołana, a obraz wycofano z konkursu.

Na taki rozwój sytuacji ostro zareagował Jacek Bromski, który oskarżył TVP o próbę ingerencji w jego dzieło i nakłanianie go do zmian, które mogłyby zostać wykorzystane w celach propagandowych przed wyborami parlamentarnymi. Informację z oświadczeniem reżysera znajdziecie TUTAJ.

TVP nie pozostało dłużne i opublikowało własne oświadczenie, w którym zarzuciło reżyserowi złamanie umowy koproducenckiej oraz usunięcie z filmu kluczowych scen pod wpływem nagonki medialnej zorganizowanej m.in. przez "Gazetę wyborczą". Informację z oświadczeniem Telewizji Polskiej znajdziecie TUTAJ.

"Solid Gold" pierwotnie miało trafić do kin w lipcu. Potem jego premierę przesunięto na 11 października jednocześnie zgłaszając do konkursu w Gdyni. Według najnowszych informacji obraz pojawi się w kinach 18 października.
Udostępnij: