Światowy sukces wystawy "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć"

Express Ilustrowany /
https://www.filmweb.pl/news/%C5%9Awiatowy+sukces+wystawy+%22Krzysztof+Kie%C5%9Blowski.+%C5%9Alady+i+pami%C4%99%C4%87%22-30325
Jak donosi Express Ilustrowany furorę na świecie robi wystawa "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć", przygotowana przez łódzkie Muzeum Kinematografii. Powstała specjalna,niemiecko-angielska wersja objazdowa i już ponad 200 placówek wystawienniczych, dyplomatycznych, festiwali zgłosiło chęć pokazania jej. Światowym echem odbiła się prezentacja w Willy-Brandt-Haus w Berlinie. Potem były m.in. Wiesbaden, Düsseldorf, Paryż, Strasburg. W kolejce czekają m.in.: Singapur, Kuala Lumpur, Dżakarta, Pekin, Segovia, Madryt, Saloniki, Chicago.

To największa ekspozycja dokumentująca życie i artystyczną drogę zmarłego przed dziesięcioma laty twórcy "Amatora", Krótkich filmów: "O miłości" i "O zabijaniu", "Trzech kolorów". Do wyjątkowych eksponatów należą zdjęcia z połowy lat 60. zrobione przez Kieślowskiego - studenta Filmówki, które miały być materiałem do jego przyszłych filmów. 90 fotografii, pokazanych po raz pierwszy, udostępniła muzeum żona artysty.

Przedwcześnie zmarły reżyser (1941-1996) jest wielką postacią światowego kina, intryguje coraz bardziej. To, co i jak mówił o ludzkim losie, samotności, bezradności nieustannie robi wrażenie.

Najbliższa trasa wystawy poświęconej Kieślowskiemu wiedzie do Gdyni (będzie prezentowana w czasie XXXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych).

W Muzeum Kinematografii (wznowi działalność 22 bm.) do końca roku będzie można oglądać eksponowane tam nagrody Kieślowskiego, materiały biograficzne, dokumentację międzynarodowej drogi jego dzieł (polskie i zagraniczne plakaty), portrety reżysera. Wystawie towarzyszy filmowy wywiad z reżyserem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones